11 Ayın Sultanı Ramazanın Bereketi

Ramazan ayı 11 ayın Sultanı olarak bilinir. Diğer ayların bereketinin toplamından daha fazlası bu ayda iner yeryüzüne. Her yılın yükünü nefsimizden attığımız bir nevi temizlenme ayıdır.

Ramazan ayını bu kadar önemli yapan birçok sebep vardır. Bu ay öncelikle yeni bir başlangıçtır. Ne hicri yılbaşı, ne yaz tatillerimiz, ne de doğum günlerimiz, hiçbir zaman dilimi bu özelliği taşımaz hayatlarımızda. Ramazan ayı, dünyanın hem maddi hem manevi kirlerinin üzerimizden atıp yenilendiğimiz, ferahladığımız bir dönemdir.

Bu ayda en belirgin olan ibadet oruçtur. Oruçla beraber birçok güzellik hayatımıza girer. Öncelikle bedenlerimizi tamamen boşaltıp, bir yıl boyunca yük yaptığımız tüm fazlalıklardan arınırız, yeniden doğmuş gibi oluruz. Oruçla beraber sadece bedenimiz değil, aynı zamanda nefsimizde bütün bir yıl boyunca nasıl büyüyüp, benliğimizi kaplamışsa, bu ay vesilesiyle onu da sınırlandırır ve gücünü üzerimizde kaybetmesini sağlarız.

Bedenlerimizi ve nefislerimizi temizledikten sonra, artık dünyanın halini daha net görür, duygularımızı ve duyarlılıklarımızı yeniden kazanırız. Evrende bizim dışımızda var olan kardeşlerimiz, insanlarımız ve tüm canlıların da bu dünyadan yaşadıklarını hatırlar, onlara yardım etmemiz gerektiğini idrak ederiz. Yani aklımızı da temizleyip daha doğru çalışmasını sağlarız. Ve uzuvlarımızı bu amaç doğrultusunda çalıştırmaya başlarız. Zekâtlarımızı hakkıyla verir, namazlarımızı daha düzenli hale getiririz. Yani Allah karşısında, bir kul olmayı ve haddimizi bilmeyi öğreniriz.

Evet, aslında bu ayın birçok özelliği çok güzel olsa da, en önemli özelliği sanırım, kulluk bilinci. Allah bizlerin üzerindeki hükmünü bize bu vesileyle gösterir. O’na iman eden bir kul, o dilemedikçe ne yemek yiyebilir, ne de bir damla su içebilir. Elindeki malını istese de, istemese de verir. Ve Hac, umre gibi ibadetler, gece namazları için meşakkatli adımlar atar. Bunların hepsi, kulluğumuzun bir ömür boyunca sürdürülmesi gerektiği haller, lakin çoğu zaman bunu unuturuz. İşte Ramazan insana bu fıtratı tekrar kazandırır.

Allah’u Teâla bizlere orucun sevabının ne kadar olduğunu bildirmemesindeki hikmette işte bu ucu açık salih ameller ve teslimiyet sebebidir. Ayrıca Ramazan ayı, bizleri doğru yola iletmek için gönderilen Kuran’ı Kerim’in de indiği aydır. Bizler bereketi, hayrı ve kalplerimizde oluşan huzuru tam manasıyla yaşarız. Dünyayla aramıza mesafeler koyarız. Daha belki yazılabilecek birçok şey var ama bu yazımızda bu kadarını paylaşmış olalım.

Hoşgeldin Ya Şehri Ramazan

Allah Ramazanı bizlerin kurtuluş vesilesi kılsın. Günahlarımızı bağışlasın. Haddini bilen, sıratı müstakim üzere olanlardan eylesin. Ömrümüzün sonuna kadar istikamet üzere kılsın. Amin

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir