Abdullah bin EbuBekir ve Atike’nin Aşkı

Abdullah’ın Atike’ye Olan Aşkı

Atike binti Zeyd genç ve güzeldir. Daha Mekke’de iken Hz Ebu Bekir ra oğlu Abdullah onu çok sevmektedir. Atike de Abdullah’ı sevmektedir. Medine’ye hicret olunca evlenmek isterler ama Hz Ebu Bekir ra bu evliliğe karşı çıkar. Atike ifetli, suffa ehli Said bin Zeyd’in kız kardeşidir. Hz Ebu Bekir ra Atike’nin penceresinden değil, oğlunun penceresinden bakıyor. Oğluna güvenemiyor. Abdullah Atike’ye aşık zaten yapı itibariyle biraz gevşek. (Said bin Zeyd aşeri mübeşşereden) Atike ise güzel bir hanım. Korkarım ki bizim çocuk bu aşkın yüzünden dünyasını da ahiretini de ihmal eder. Hanımının dibinden ayrılmaz diye düşünür. Hz Ebu Bekir bu düşüncededir. Evladı sonuçta onu daha iyi kim tanıyacak ki… Ebu Bekir ra Sahabilerin en vaziletlisidir ama O da bazı evlatlarıyla imtihan edilmiştir. Oğlu AbdurRahman hatta Bedir Savaşında baba Seni gördüm ama karşı karşıya gelmemek için gizlendim, der. Hz Ebu Bekir ra ise ben seni görseydim seninle muhakkak savaşırdım, der. Peygamberden sonraki yeryüzündeki en hayırlı kişi evlat imtihanı veriyor ama Sabırla bu endişelerle o kızı oğlu Abdullah’a almak istemez ama ne yaptıysa oğlu vazgeçmez ve oğlunu Atike ile evlendirir. Sonrasında, Hz Ebu Bekir endişelerinde haklı çıkar. Abdullah hanımına o kadar düşkün olur ki genç yaşına rağmen birçok sefer ve cihada gitmez olur.. Bedir de yok, Uhud da yok, Hendekte, Hudeybiyede yok ama babanın endişesi bitmez. Evlendi gitti ne hali varsa görsün demez, sürekli uyarır oğlunu ama nafile… Abdullah artık cemaatle namazı da aksatmaya başlar ve bir gün Abdullah Cuma namazını kaçırır. Bardağı taşıran son damla olur. Baba evladını karşısına alır oğlum Atike senin aklını başından almış sen onun için ahiretini kaybedeceksin bu senin içinde onun içinde hayırlı olmaz. İkiniz içi de hayırlı olan bu evliliği sonlandırmanız, der. Abdullah yok der ama Baba kararlıdır ve bu evliliği sonlandırır. Aşk bu ya ikisi de genç evlilik biter ama sevdaları sönmez hz ebu bekir ra bir gün evin avlusunda otururken Abdullah’ın bir şiir okuduğunu duyar şiiri o kadar içli ve dokunaklı okur ki baba oğlunun o haline dayanamaz. Ağlamaya başlar ve oğlunu tekrar karşısına alır. Ona cemaatle namazı ve cihadı terketmeme şartını koşarak hanımına geri dönebileceğini söyler. Abdullah söz verir ve Atike’yle yeniden evlenirler. Abdullah verdiği sözde durur.

Ebu Bekirin oğlu Abdullahın Atikeye olan aşk sınavı

Şiirden bazı satırlar;
Ey Atike güneş dünyayı aydınlattığı sürece
Yıldızlar gökyüzünü parlattığı sürece
Unutmadan seni bekleyeceğim böylece…

Paylaşımcısı: Für

1 Yorum

  1. Abdullah (r.a) hicri sekzinci yılda yapılan Taif muhasarasında aldığı bir ok yarasından Medine’de vefat etti.
    Atike (r.a) kocasının dünyadan ayrılışına çok üzüldü. Elemini, kederini şiirlere döktü. Ölünceye kadar kocasına ağlayacağını ifade eden şu mersiyeyi söyledi:
    *** “Ben Hz. Peygamber ve Hz. Sıddık’tan sonra insanların en hayırlısı olan bir zat ile musibete dûçar oldum. Gözlerim onun gibi yiğit, kahraman birini görmedi. Onun savaş meydanlarındaki sabır ve sebatı, düşman üzerine korkmadan saldırışları, döne döne hücum edişlerinin mükafatını Allah verecektir.
    O, öyle bir bahadır idi ki, her taraftan mızraklar kendisine çevrildiği halde yılmadan, düşman içlerine daldı. Ölünceye kadar çarpıştı. Ben, artık dünyada durdukça onun için hüzün ve elem dolu göz yaşlarımla gözlerimi nemlendirmeye yemin etmişimdir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir