Allah için Birlikte Toplanmak

Allah için Birlikte Toplanmak post thumbnail image

Aynı Sofrada Birleştiren Sebep

Bir Ramazan akşamıydı. Kutlu belde Medine’yi Münevvere’de Mübarek Nebi’nin misafiri iken iftara yakın zamanda Ravza’yı Mutahara’nın bahçesinde Mescidi Nebeviye girmek için yürüyordum.  Belki de elli altmış metre bir mesafe kalmıştı kapıdan içeri girmeme. Bir çocuk geldi yanıma altı yedi yaşlarında. Aman Yarabbim ne kadar da sevimli. Elimden tutarak işaret diliyle gel gel, dedi. Okşadım saclarını ve  ne var ne oldu? Dedim. Gel gel diyerek elimden tuttu çekercesine. Gel, diyordu tebessüm ederek. Olur, dedim.

Beraber yürüdük el ele mescidi Nebevi’nin tam kapısından içeri girerken terliklerimi çıkardım ki hemen hızlı bir şekilde nezaketen eline aldı.  Hani ben götüreyim dercesine. Sonra mescidin içinde yürüdük. Yürürken bana dedi ki: Bak bak, buraya dikkatli bak. Terliklerini buraya koyuyorum unutma manasında. Ben de başımı sallayarak olur, dedim. El ele tutuşarak tekrar yürüdük. Biraz yürüdükten sonra bir yer sofrasına geldik. Sanırım babası olabilir, Ehlen Ehlen… diyerek beni sofrasına ikram etmek için davet etti.

Bir metre genişliğinde on metre uzunluğunda naylon bir örtü yerde ve üzerinde ikramlık hurmalar ve zemzem buyurmaz mısın ey Resullah’ın misafiri diyerek yer gösterdi. Oturdum sonra kısa bir müddet sonra, sağ yanıma biri geldi, oturdu.  Daha sonra da sol yanıma biri geldi ve karşıma biri geldi.

Karşımdaki ile aramız bir metre yüz yüze bakarken diğerleriyle yan yana oturuyordum. Ezan kısa bir zaman kalmıştı.

Sol yanımdakine şöyle bir baktım ki ellerini açarak öyle içten bir şekilde dua ediyordu ki iftar saatinde. Sanki gözleri nemleniyor Ya Rabbim ne içten bir dua sonra sağ yanımdakine baktım ki boynunun şöyle bir kırmış gözlerini kapatmış. Güzel bir rabıta içinde karşımdakine şöyle bir baktım ki elinde tespihi var. Kalbinin üzerine götürmüş hafif boynunu bükmüş ve zikir halinde ve o an düşündüm ki sağımda ve solumda karsımda bulunan kişilerin dilleri farklı, tenleri farklı,  yurtları farklı. Dünyanın çeşitli ülkelerinde sadece bir amaç üzerine gelmişler buraya misafir olmuşlar.

Ve bizleri bir sofrada birleştiren Kim?

Tabi ki Her şeyi Gören Bilen Allah…

Sohbet Yazarımız: Ayyüzlüm

iSlami Sohbet

1 thought on “Allah için Birlikte Toplanmak”

  1. Emeğine Yureğine sağlık Allah gitmeyenlere ,kokusunu almayı ,Oranın haiiyle halllenmeyi nasip etsin….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar