Allahın Esmasını Nasıl Hayatımıza Tecelli Ettiririz

Allahın Esmasını Nasıl Hayatımıza Tecelli Ettiririz post thumbnail image

iSLami Soru Cevap

Allahın Esmasını Nasıl Hayatımıza Tecelli Ettiririz?

Soru: Rabbimizin Esma ismi şeriflerini hayatımıza tecelli ettirebilceğimiz teoriden, pratiğe dökebilmemiz için yapmamız gerekenler; yol, yöntem, ilke ne olmalıdır ve nasıl olmalıdır?

Cevap: Aziz kardeşim, öncelikle bilmeliyiz. Bilgi işin başıdır. İnsan bilmediğini yaşayamaz. Bilmediğini yapamaz. Onun için insan bilmediği, tanımadığı, anlayamadığı Allah’a nasıl kulluk eder? Allah’ı bilmenin, anlamanın, tanımanın yoluda Esma’yı bilmekle, tanımakla olur. Ondan sonra Esma’yı iyi öğrendikten sonra, Esma’nın kainattaki tecellilerini iyi bilmek gerekir. Çünkü Esma bu tecelliyle, bu tecelillerle var. Yani Esma’nın yansıdığı aynalardan Esma’yı görmek lazım. Esma nasıl görünüyor yansıdağı aynalardan, varlık aynasından nasıl yansıyor onu bilmek lazım. Yani hangi varlıkta, hangi Esma’nın yansıdığınıda bilmek lazım. Ondan sonra iyi bir amel etme iradesi, yani biz dini hayata dökme iradesi olması lazım. Salih bir niyet olacak, sahih bir niyet, halis bir niyet olacak ki amel etme iradesi gerçekleşsin. Ondan sonra Allah işimizi kolaylaştırır, korkmayın. Rabb’im size Esma’yı nasip eder, hayatınıza Esma’yı nazil eder. Esma’yı nazil ederse ne olur o hadistedeki gibi olur ‘’ALLAH sizin gözünüzle görür, sizin elinizle tutar, sizin ayağınızla yürür.’’ Gören gözü, işiten kulağı olursunuz.  Vesselam.

Güzel kardeşlerim sizlerde bu şekilde sorularınızı gönderirseniz elimizden geldiğince bizlerde sizlere faydalı olabilmek adına cevaplamaya çalışırız. Allah bu güzel hayrlı işte sizlere güzel cevaplar vermeyi, doğruyu, hakikati sizlere aktarmamızda yardımcı olsun inşeeAllah. Hayrla kalın.

2 thoughts on “Allahın Esmasını Nasıl Hayatımıza Tecelli Ettiririz”

  1. Allah razı olsun. Öyle ya tanımadığımızı nasıl seveceğiz. Önce Allah’ı öğrenelim zaten tanıdıkça bağımızda artacak, Sevgimizde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar