Arkadaş Seçimini Nasıl Yapmalıyız

Kendini tanımak istersen bir aynana bak, bir de arkadaşına…

İnsan yaradılış gereği bir toplumda doğar ve hayatını da o toplumda sürdürür. Yaşadığımız toplumda ailemiz, akrabalarımız, komşularımız ve ya diğer iletişime geçtiğimiz birçok insan olur. Bu saydıklarımız arasında her kategoriye girebilecek ve bir o kadar da önemli bir kısım vardır ki o Arkadaş ’tır.

Arkadaşlık yakınlık demektir. Anlama, anlaşılma değer verme ve senin ilerleyişinin bir parçasıdır. Arkadaş senin dıştan yansımalarının göstergesidir. Her insan yaşantısı boyunca mutlaka arkadaş edinir. Bunlar bazen uzun bazen kısa dönemli olur. Fakat hayatında kaldığı sürece her arkadaş bizlere bir şeyler katar. Bu bazen iyi bazen kötü şeyler olabilir. Bu yüzden arkadaş seçimi önemli bir konudur. Çünkü gerçek bir arkadaş seninle doğru ve güzel olana ilerlemeye çalışır. Hatanı sana anlatır, senin iyiliğini düşünür. Dünyanı ve ahiretini en güzel şekilde kazanman için destek sağlar. Ve tabi yine her arkadaş bizlerin birer yansımasıdır. Çevremizde arkadaşlık ettiğimiz insanlara benzer yönlerimiz vardır.

Arkadaş Seçimini Nasıl Yapmalıyız
Arkadaş Seçimini Nasıl Yapmalıyız

Bir çocuğun anne babasının tavırlarını sergilemesi gibi, bizlerin yansımaları da arkadaşlarımızdır. Eğer ki arkadaşımız dindar biriyse ve bize yakın geliyorsa bu özelliği bizlerde de dine bağlılık olduğu görülebilir ya da arkadaşımız dedikoducu ve yalancıysa ve biz bu arkadaşlığı sürdürüyorsak bizlerde ya yalan söyleyen ya da yalanı dedikoduyu önemsemeyen biri olabiliriz demek…

Arkadaşlık, Selamlaşmak, nasılsın demek değildir. Bu gurupta olanlara tanıdık diyoruz. Arkadaşlık birlikte bir şeyler paylaşmak benzer amaçlarla yol almak ve belli bir vakit geçirmekle ve tabi hissetmekle olur. Bu yüzden zaten bizleri hem etkiler hem de yansıtır. Yoksa her Selamlaştığımız insan arkadaşımız değildir ve ona benzemeyiz.

Gerçek arkadaşlarımızı gözden geçirirsek, kaç kişi olduğunu ve kaçıyla neler yaptığımızı, hepsiyle ne yönden ve ne kadar benzediğimizi düşünürsek elimizdeki verilerin karşısında bizi gösteren bir ayna göreceğiz. Yani biz arkadaşımıza değil aslında kendimize bakıyor olacağız.

Bir söz vardır; Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim, diye. Gerçekten arkadaş kavramı hayatımızın bir diğer yönü, başka bir boyutudur. Karakterimizin, bakış açımızın gizil ve açık yansımalarıdır. Bu yüzden arkadaş seçerken bizi etkileyeceğini bilmeli ve Nasıl biri olmak istiyorsak öyle arkadaşlar edinmeliyiz.

1 Yorum

  1. Allah razı olsun……Ayrıca bir sorum olacaktı :Kişi arkadasının dini uzerinedir denir bu sozun aslı varmıdır…….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir