iSLami Soru Cevap

Baba Ailesine Karşı Nasıl Davranmalı?

Baba Ailesine Karşı Nasıl Olmalı
Baba Ailesine Karşı Nasıl Olmalı

Soru: Nefsecihad hocam verdiğiniz bilgiler için Allah sizlerden razı olsun. Bir sorum olacak Hanımım ve çocuklarımla alakalı sorunlarım var. Bazen işkence gibi oluyor, çocuklarımın hataları hem maddi hem manevi olarak yıpratıyor beni bu konu hakkında ne yapmam gerekiyor fikrinizi Allah için söylerseniz çok sevinirim. Hakkınızı helal edin hocam.

Cevap: Sizdende Allah razı olsun güzel kardeşim. Evet kardeşim sadece akıllarımız dursun, sadece bir kere daha hangi Allah’ın kuluyuz şunu iyi düşünelim cevabı burada kardeşim. Teğabün suresinin 14.ayetine kalbimizi açalım, kulaklarımız dursun. Yüzlerce, binlerce defa bu ayeti dinledik zaten ama bir kerede kalbimiz dinlesin. Buyuruyor ki; ‘’Ye eyyüllezine emanü’’ ( Ey iman eden kullarım) biziz değil mi? Elhamdullillah. ‘’İnne min ezveciküm ve evle diküm’’ ( Sizin eşleriniz ve çocuklarınızdan) ‘’aduvvellekum’’( düşmanlarınız olabilir size) ‘’ feh zeruhum’’( dikkat edin düşmanlarınıza). Eşiniz sizi cehenneme sürüklüyor olabilir, seni delirtiyor olabilir, oğlun sana dünyayı zindan ediyor olabilir, kızın açılıp saçıldığı için sana hayat yaşanmaz hale gelmiş olabilir. Camiye gitmeye utanabilirsin çocuklarından dolayı. Çocuğunun sana açtığı borçlardan dolayı herkese borçlu hale gelmiş olabilirsin. EVLAT bu, EŞ bu. Kocası ile karısı ile EŞ bu. Düşmanın olabilir, düşmanın yapmadığınıda sana yapabilir. Evladın yaptığını sana düşman yapmayabilir. Sonra buyur Ya Rabbi bitti mi tegabün suresinin kalplerine dinlettiğimiz 14.ayeti? Bitmedi. ‘’ ve in teafü ve tesfahu ve tegfiru’’ Eğer şu düşman diye kendisi ilan ettiya Allah. Sana düşmanlık ediyor eşin, oğlun kızın sana düşmanlık ediyor. Kalplerimiz bir söz dinlesin ALLAH’TAN… Kendi evlatlarını diri diri gömen vahşi, müşrik Mekkelileri eriten ayetleri dinliyoruz kardeşlerim. Peygamber duası ile mucizelerle Ebrehe’yi helak eden melekler düzeltmedi onları, KURAN ayetleri ile düzeltti. Kuran eritti, kalıbı koydu, meleklerden daha güzel hale getirdi ashabı kiramı. ‘’ ve in teafü ve tesfahu ve tegfiru’’ ( Benim size düşman dediğim eşleriniz, çocuklarınız size düşman olabilir) ‘’ fehzeruhum’’ dikkat edin onlara, BEN uyardım ALLAH uyardı.

 Ya düşman diyen Allah buna rağmen Eşini ve çocuklarınızı affederseniz, görmezden gelirseniz, bırak bir daha yapmaz derseniz ‘’ fe innallahe ğafurur rahim ‘’ (Allah’ta size mağfiret edecektir)… Taşlaşmış ve kapitalist mantığa yakalanmış ve Kuran’dan etkilenmez hale gelmiş kalplerimiz duysun bunu. Yatağa girdiğin eşine karşı, sana işkence yaptığı zaman, sana zulmeden eşine karşı, sana hayata çekilmez hale getiren oğluna, kızına karşı, sana azap eden kendi doğurduğun ve beslediğin çocuğuna karşı beddua etmez, dayak atmaz, sen af edip bağışlarsan ALLAH olarak bende seni bağışlayacağım buyuruyor ALLAH. Senin ailende huzur bozulmasın diye, sabreden bir baba olursan, Hz. Nuh gibi 950 yıl evladının düzelmesini beklersen ; ALLAH’ın sana sözü ‘’Bende seni affedeceğim.’’. Allah sabredenlerin Yar ve Yardımcısıdır. Vesselam…

5 yorum

  1. Emeğine sağlık, beni evlenmekten soğuttun :DZira asır zor asır evlati iyaldan sorgulanmakta mesele………

  2. Hocam Allah razi olsun sordugum soruya verdiginiz cevap icin hem mail hem buradan ayri ayri tesekkur etmek istedim. Inanin icimin boyle rahatlayacagini hic dusunmezdim insallah Allah in soz verdiği kisilerden olurum. Guzel cevabiniz icin bana ayırdığınız zaman icin hakkinizi helal edin. Selametle kalin hocam

  3. Senin ailende huzur bozulmasın diye, sabreden bir baba olursan, Hz. Nuh gibi 950 yıl evladının düzelmesini beklersen ; ALLAH’ın sana sözü ‘’Bende seni affedeceğim”
    Hz Nuh gibi ve diğer Peygamberlerimiz gibi Allah için Sabredebilmeliyiz. Onların tavırlarını kişisel bir kavga olarak görmek yerine, onları bir misafir olarak görüp onlara Sabırla emri bil maruf nehyi anil münker yapabilmeliyiz İnşaAllah

  4. Okurken duygulandıran bir yazı gerçekten hocam bu sohbetleri soruları sesli olarak paylaşsanız çok daha güzel olur

  5. Gerçekten çok ama çok güzel bir yazı olmuş. Yazdıklarınız hem hakikat hemde oldukça akıcı tarzda. Allah razı olsun. Umarım bu güzel yazılar çoğalır. İslami Sohbet Siteleri arasında burası nadir bulunan bir mucevher konumunda.
    Çoğu yazınızı okudum. Okumaya da devam edeceğim. Umarım yazmaktan hiç vazgeçmezsiniz. Ve böyle bir islami siteyi herkes keşfeder. Allah yolunuzu açık etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir