Kazancımızı Bereketsizleştiren Sebepler Nelerdir?

Kazandığımız paranın, yaptığımız üretimin bereketsiz olduğu bir dönemi yaşıyor çoğumuz. Elimize geçen miktarın azlığından kaynaklanmıyor fakat yine de çoğu zaman ay sonunu düşünmemiz gerekiyor. Tabi ki bu durum bizleri düşünmeye yönlendiriyor. Yetecek bir miktar ama ayın sonuna ulaşmayan bir bereketsizlik.

Bereketin çeşitli kaynakları vardır. Bunlardan bir kısmı maddi bir kısmı da manevidir.

Mesela bir evde huzur varsa o evde berekette olur. Çünkü huzurlu sevgi dolu bir evde birbirini düşünür eşler, çocuklar… İsraf yapmadan, zora sokmadan harcamalarını yapmaya çalışırlar. Sofraya beraber oturmaya çalışırlar. Bunun önemini Peygamberimiz de bizlere bildirmiştir. Sahabeden biri biz yemek yiyoruz ama doymuyoruz deyince ayrı ayrımı yiyorsunuz, demiştir. Ve onlara hep beraber yiyin ve yemeğin kenarından başlayıp önünüzden yiyin diye nasihatte bulunmuştur. Ve yine diğer bir manevi yönden bakacak olursak, sadaka veren, paylaşmayı bilen, misafir ağırlayan evlerde bereket çok olurken tam tersiyse berekette azalmaktadır. Denk gelmişsinizdir sizlerde… Kimi insanların evlerinde misafirsiz gün geçirmez ve onlara şu sözü söylerler: Yahu ben eve bir türlü yettiremiyorum, Sen nasıl bu kadar misafiri idare ediyorsun?  İdare ediyordur da gerçekten, çünkü misafir bereketiyle gelir ve payının 10 da 9 unu geldiği eve bırakır. Hele de o misafirler mazlum ve fakir halktansa O sofralar da Halil İbrahim Bereketi olur. Elimize geçene Hamd etmeyi bilmek ve üzerimize düşeni yapmak da bereketi arttırırken, şükürsüzlük yine bereketsiz bir hayatı beraberinde getirmektedir.

Diğer açılardan bakarsak da, muhtemelen evde israfa kapı açan ve düşünmeden, hesap yapmadan harcama yapılıyordur ve evde harcamalar birçok kişinin elinde dağılmıştır. Bir toplumda lider düzeni sağladığı gibi evlerimizde de liderler olmalıdır. Her ağızdan çıkacak kararlar yerine bir şura gibi, örneğin evin babasının yanında ihtiyaçlar, harcamalar konuşulur ortak bir sonuca gidilir ama o ortamı yöneten ve kararı bildiren bir kişi olur. Bu da kararları düzenler. Ve kredi kartı gibi hesap yapmadan, alışılmışın dışında harcama yöntemleri de neye ne kadar verdiğimizi bilmememize neden olmaktadır. Eğer borcumuz varsa, fuzuli ihtiyaçları yani ertelenmesi mümkün ihtiyaçları almak yerine borçlarımızı ödememiz gerekmektedir. Ve sürekli kolay bir hayat yaşama çabası içerinde de olmamak gerekir. Mesela yürüdüğümüzde 20 dakika sürecek bir mesafeyi eğer acil ve aşırı yorgun değilsek yürüyerek gitmeyi, aç olmadan sofraya oturmamayı ve birçok konuda daha dikkatli olmayı adet edinmeliyiz. Bu düzenlemelerin yapılması takdirinde kazanç elde edeceğimiz aynı zamanda da sağlığımıza iyi gelecek birçok yolu, yöntemi hayatımıza geçirmemiz evlerimize bereket getirecektir.

3 yorum

  1. Bereketli kazancin sirri belki de kanaat.?‍♂️

    1. Kanaat bitmek bilmeyen bir Sermaye gerçekten… Şükür ve Kanaat malı çoğaltır, sıkıntıyı azaltır…

  2. Emeğinize sağlık,yanlız kızmazsanız bir vurgu yapayım.Tam bilmiyorum ama hadis diye biliyorum mealen:Bir memlekette idareciler haksızlık ve rusvet konusunda haddi asarsa o memlekete ,bereket kalmayacağı gibi butun felaketlerde eksik olmaz diye. Sanki bu bereketsizlik birazda ondan kaynaklanıyor gbiii………Vesselam………

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir