Bilgi Ve İlim Arasındaki Farklar

Hayatımızı idame ettirebilmemiz için gerekli olan öncelikle çevremiz hakkında bilgi sahibi olmaktır. Bilgi; Öğrenen varlık ile öğrendiği arasında oluşturduğu bağa denir. Bu bilgi bir canlının cansız varlık hakkında oluşturduğu düşünce de olabilir, canlı bir varlık hakkında oluşturduğu da. Burada temel olan aradaki bağı gerçeklik ilkesine göre yorumlayabilmektir. O zaman doğru bilgi elde edilebilir.

Gerçekle örtüşmüş ve faydalı olan bilgiye ise ilim denir. İlim ile bilgi birbirinden türeyen ama birbirinden farklı özellikler barındıran kelimelerdir.

Bilgi sahibi oldukça hayatımızı daha doğru şekilde yönlendirebilmemiz gerekmektedir. Bilgisi fazla olan insanlara bilgili insan ya da bilgin diye adlandırmalar yapılırken bilgisini yaşayan ve bunu evren için faydalı hale getiren kişilere ise âlim denmektedir.

Ne kadar çok şeyin bilgisine sahipsek daha kolay bir yaşam sürdürebiliriz ve daha az hata yaparız. Fakat bilgi düzeyimiz düşükse her şeyi zor yoldan yapar, az şeyden yararlanabiliriz. Hâlbuki evrende çok boyutlu ve çok yönlü bir kuruluş vardır. Yani bilgisizlik bizlerin bir nevi mahrumiyetidir.

Düşünün üstün özellikli bir televizyonunuz ve bilgisayarınız var ve siz bunu kullanamıyorsunuz. Ya da ev aletlerini düşünelim. Buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinası, diğer ev aletleri ya da araba icat edildi ve size hediye edildi. Ama siz bunların kullanma bilgisine sahip değilsiniz. Varlık içinde mahrumiyet yaşıyorsunuz.

İşte bilgisizlik mahrumiyetin en büyük halidir. Güzel olan şeylerden uzak bir hayat sürdürme sebebidir.

Bilgi hayat kalitemizi arttırmak için çok önemli bir konudur. Fakat aklımıza şöyle sorular da gelebilir:

Her bilgi değerli midir, ya da her öğrendiğimiz bize fayda sağlar mı?

Bilgi Ve İlim Arasındaki Farklar
Bilgi Ve İlim Arasındaki Farklar

Burada her şeyin bilgisine sahip olmak illa onu uygulamaya koyacağımız anlamını taşımaz. Akıl bilgi elde edebildiği gibi bu bilgileri düzenler ve gerektiği yerde kullanmamızı belirler. Ya da bazı bilgiler vardır ki onlar sadece zıddından dolayı bilinir uygulanmak için değil. Mesela öldürmenin ne demek olduğunu bilebiliriz ama bunu yapmayız.

Bilgilerimizi doğru şekilde şemalarsak neyi nerde kullanacağımızı da daha iyi kontrol edebiliriz. Kontrolün ve faydalı bilginin sahibi olmaya başlarsak öğrendiklerimiz bir ilim, bizler de bir âlim olma yolunda ilerleriz.

İlim elde etmek için öncelikle işe yarar ve faydalı bilgileri çokça öğrenmek gerekir. Daha sonra da bunları hayatlarımız da doğru şekilde kullanabilmemiz gerekmektedir. Aksi halde ilmimiz çok olsa da bizler bilgin olmaktan öteye geçemeyeceğiz. Ve bilgimizin de kimseye faydası olmayacaktır. Yine bilgi sahibi olup bu bilgiyi kötü yönde kullana da biliriz. Bilgimizi kötüye kullansak da adımız bilgin olabilir ama asla bir âlim olamayız ve öğrendiklerimizde bir ilim sayılmayacaktır.

İsterseniz bir bilim adamı olalım, isterseniz çok büyük buluşlar yapalım ama bunu insanlığın faydası için elde etmiyorsak pek de bir değeri olmayacaktır.

İlim ile bilgi ve Bilgin ile Âlim arasında insanlığın faydasını gözetmek gibi koca bir fark vardır.

Yazar: Derya TURKAY

 

1 Yorum

  1. Allah razı olsun,emeğinize yureğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir