Boşboğazlık ve Riya

Boşboğazlık ve Riya post thumbnail image

Boşboğazlık ve Riya

Neresi olursa olsun cemaatin hepsi aynı aynı değildir. Herkes aynı tezgahta sergilenir gibi dursa da, hepsinin oluşum aşaması farklı, yaşantısı farklı, amacı farklıdır. Geçenlerde bir şahsiyet, bulunduğum ortama bir gece yarısı gelmişti. İslami bir lakapla ortama giriş yaptı. Kadının biri de o sıra da çıkıp gitmek için müsaade isterken, kişinin biri hemen izinsiz bir şekilde sohbete girip; Gece namazı kıldın mı? diye kadına sormaya yöneldi.

Yahu kardeşim, Sen ne yapacaksın, Onun namazını… Hesabı sana mı kaldı da, bunu soruyorsun. Kılıyorsa da Sana kılmıyor, kılmıyorsa da hesabını sen görmeyeceksin ya!

Sana kılıyorum dese bu gösteriş olacak. Kılmıyorum dese belki yalan söyleyecek…

Eskide bir Rahmetli Kürdüm dayı vardı. 40 sene olmuştur vefatı. Zamanında pehlivanlık yapmış biriydi. Rahmetlinin evinde suyu vardı. Ama abdest almak için salına salına çeşmeye gider orada abdestini alırdı. Ne gerek var buna… Ben o vakitler daha 9-10 yaşlarındaydım.

Ne gereği var. Herkese göstere göstere, gözüne soka soka abdest almanın ya da ibadet etmenin…

O günde o kardeşimiz aynısını yapmıştı.

Hani burada amacın ne ki böyle bir soru sorasın…

İbadetler aşikar değil gizli yapılır, bize büyüklerimiz böyle öğretti, söylenilmez. Ben şimdi desem ki gece teheccüd namazı kılmaktan dizlerim yara olmuş! Ne anlamı kaldı? Bu riya değil mi? gösteriş değil mi?

Sanalda olsa gerçekte olsa net olacaksın ama bu netlik sırlarını ifşa edip buraya yazacaksın anlamında değil. Üzerine düşmeyen konuları sormayacaksın veya yazmayacaksın. Gizli, kişiye özel veya mahrem konularda soru sorulmaz sorulursa bu kişinin patavatsız olduğunun beyanıdır.

Sohbet Yazarımız: Kara

 

Allah’a ve ahiret gününe inanmadıkları halde mallarını, insanlara gösteriş için sarfedenler de (ahirette azaba dûçâr olurlar). Şeytan bir kimseye arkadaş olursa, ne kötü bir arkadaştır o!  Nisa Suresi 38

Hiç şüphesiz Allah, onların gizleyeceklerini de açıklayacaklarını da bilir. O, büyüklük taslayanları asla sevmez. Nahl Suresi 23

1 thought on “Boşboğazlık ve Riya”

  1. Sohbet odasında açtığımız konunun burada yayımlanmış olmasını görmekten mutluluk duydum. Yüzümde hafiften bir tebessüm belirdi. Çünkü bu konuyu yazalı epey bir vakit geçmişti. Yönetici kardeşimizin dikkatli ve duyarlı davranarak konuyu sitede yayımlaması çok çok güzel bir davranış. Yayın hayatınızda başarılar diler, diğer makalelerinizin de takipçisi olduğumu bilmenizi isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar