Çocuklarımızı Nasıl Yetiştiriyoruz

Çocuklarımızı Nasıl Yetiştiriyoruz post thumbnail image

Çocuklarımızı Nasıl Yetiştiriyoruz?

Bugün ki İslami Sohbet konumuz olarak sık sık gördüğüm bir manzara hakkında olacak. Aslında bu hal insanın kafasını karıştıran bir hal ve aynı zamanda yine az düşünen canlılar olduğumuzu ya da umursamaz olduğumuzu gösteriyor ne yazık ki.

O gördüğüm sık manzara nedir?

Gördüğüm o manzara çocuklarımız ve giyimleri? Hal ve tavırları, ortamları…

Çarşıda pazarda evde dışarda her yerde çocuklarımızı görmek çok güzel. Onların o masum halleri insana huzur veriyor. Lakin aileler şunu anlamamakta direniyorlar. Çocuktur anlamaz, çocuktur unutur falan boş kuruntulardan ibarettir.

Çocuklarımızın giyimlerine bir bakalım, konuşma tarzlarına, internette takıldığı ortamlara… Allah aşkınıza cidden ironi gibi gelmiyor mu size de? Trajikomik bir hal. Görüyorum Müslüman bir anne, tesettürüne bürünmüş hatta çarşafa girmiş ama çocuğuna giydirdiği etek kısacık… Çocuk daha 7 yaşına gelmiş, o tesettürlü kardeşlerimin izlediği karakteri bozuk dizilerdeki kadınlar gibi ağzını eye eye konuşuyor! Çocukların fıtratını bozuyoruz. Kendi nefsimizin arzularına kurban ediyoruz. Bak güzel kardeşim, ne güzel girmişsin tesettüre değil mi. Neden girdin o kıyafetlerin içine o sıcakta, o zorlukta rahatına rağmen? Allah için değil mi? Allah peki neden tesettüre gir dedi bizlere, korunmak ve nefsimizin azgınlaşmasını önlemek için değil mi?

Eeee o zaman, çocuğunun hali ne böyle?

Madem tesettür gerekli önemli neden çocuğun önemsizmiş gibi onu çıplak gezdiriyorsun? Haya, utanma duygusunu unutturuyorsun o çocuğa? Ve nefsi azgınlaşmış, pisliklerin o çocuğa pis pis bakmasına razı oluyorsun?

Ya işte çocuk istiyor diye bahane üretiyorsunuz çoğunuz ama bu kesinlikle bahane!

Çocuk tatmadığı, görmediği şeyi istemez. Ve çocuklar fıtrata daha yakındır. Fıtratta da kapalılık var çıplaklık değil! Çıplaklık ya bırakın insanı hayvanlarda bile yok çoğunun üstünde örtü olarak Allah kürkler, tüyler yaratmış.

Biz ki insan: Edep ve Haya için yaratıldık, neden bu denli açılıyoruz. Ya da açılamadığımız için kendi yapamadığımız şeylere çocuğumuzu esir ediyoruz!

Baba doktor olamadı diye, çocuğunu zorlar doktor ol, diye. Anne düğününde istediği olmadı diye, kızı evlenince dünya kadar şey ister karşı taraftan. İşte çocuğumuzu açmamızın sebebi de bu! Biz içimizdeki kendimize itiraf edemediğimiz bu duyguyu çocuğumuzda görerek tatmin oluyoruz! Yahut da düşünmüyoruz.

Neden tesettürü emretmiş Rabb’imiz?

Örtündük ama neden? Anne babalarımız örtün, dediler o yüzden mi, Allah örtünmemizi istiyormuş diye mi?

Evet, Rabbimiz örtünmemizi istiyor ama şunu unutuyoruz. Allah’u Teala emir ve yasakları kulunun iyiliği içindir. Demekki tesettür bizi koruyacak hem kötü nefislerden hem de kendi nefsimizden, tesettür var demekki açılmak zarar verecek imanımıza, şehvete kapı açacak.

Çocuklarımızın çarşafa sokulması için uğraşmıyorum ama en azından çocuklarımızı da çıplak gezdirmeyin diyorum. Kısacık etekler, daracık taytlar, iplikli atletlerle giydirdiğimiz çocuk yarın o sözde inandığımız İslami kıyafete girer mi? Asla! Girmez.

Ha sakın demeyin ki giysin de gözünde kalmasın, diye. İnsan ancak lezzetini tattığı yemeği ister. Siz ona açıklığın, şehvetin, rahatlığın tadını tattırıp da gözünde kalmasın diyorsanız, sadece kendinizi kandırıyorsunuz. Alışkanlık kazandırıyorsunuz o çocuğa. Alışkanlıklar öyle kolay terk edilen şeyler mi? Sigara içiyorsunuz, alıştığınız için vazgeçebiliyor musunuz? Kaç kişi alışkanlıklarını iradesiyle yeniyor? O yüzden, çocuklarımızın irade eğitimini kolaylaştırmak için onları dipsiz kuyularda yürütmeyin. Ölçüsüzlükte ölçü aramayın. Ve o doymak bilmeyen nefsi doyurmaya çalışmayın. Nefis denen illet doymaz, yedikçe daha çok genişler ve ister.

İşte bu yüzden Ey Müslüman anne, Ey Müslüman baba hem kendi tesettürüne hem de evladının giyimine dikkat et!

yazan: imtihan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar