Çocuklarımızın Eğitim Hayatını Nasıl Yönlendirebiliriz

Çocuklarımızın Eğitim Hayatını Nasıl Yönlendirebiliriz post thumbnail image

çocuklarımızın eğitim hayatı

Çocuklarımızın Eğitim Hayatını Nasıl Yönlendirebiliriz

Çocuklarımız bizlerin en değerli, en sevimli yakınlarımızdır. Onlar için iyi olacak her şey bizi yakinen ilgilendirir. Bebeklik dönemini atlattıktan sonra onlara bir şeyler öğretme telaşına gireriz. Onların küçük yaşta çok şey öğrenip, hayatı daha kolay karşılaması için elimizden gelen çabanın tümünü sarf ederiz. Fakat bazen ne kadar çok çabalarsak çabalayalım gösterdiğimiz ilginin karşılığını yeterince alamıyoruz, değil mi? İşte bu konuda neler yapmamız gerek, nerede hatalar yapıyoruz bu konuyu değerlendireceğiz.

Çocuklarımız üç yaşlarında bebeklikten ilk çocukluğa geçtiği zaman anne ve babaların zekâ eğitiminde dikkat edeceği şeylerden biri oyuncak seçimidir. Çocuğumuzun yaş grubuna uygun oyuncaklar seçtikten sonra da, o oyuncaklarla nasıl oynanacağını Sabırla göstermek de belki de seçimimizden çok daha önemli bir konudur. Bu yüzden bir oyuncak aldığımız zaman bu bir yapboz bir Lego ya da boyama kitabı vs.. o oyuncağı ona nasıl kullanılacağını öğretmek için bir hafta minimum çocuğumuzun oyununa katılacağız. Bu hafta sürecinde çocuğumuz oyuncağın ilk öğrenmesi gereken oyun kuralını benimsedikten sonra, zaman zaman onu yalnız bırakıp izleyeceğiz ve arada oyunlarına katılıp monotonluktan kurtaracağız. Oyuncaklarına ruh kazandırmalıyız ki, onunla oynamaktan zevk alsın. İlerleyen dönemlerde oyuncağın normalden farklı yollarda kullanımıyla ilgili farklı ve orijinal fikirler sunmalıyız. Bu aşama da çocuk yaratıcı zekâsını kullanmayı keşfedecektir. Fakat ne yaparsak yapalım, bir çocuğun gelişim döneminin özelliğini göz ardı etmeyeceğiz. Bazen başka çocuklara ya da televizyonlara aldanıp, ondan beklentimizi yükseltebiliyoruz. Fakat her çocuk gelişimini farklı şekilde sürdürür ve tamamlar bunu unutmamalıyız. Eğer bu aklımızda olursa onu diğer çocuklarla kıyaslayıp onu ve kendimizi de korkutmamış oluruz. Ayrıca dikkat etmemiz gereken bir nokta da oyuncak sayısıdır. Çocuğumuza her hafta oyuncak almamalıyız. Mümkün olduğunca az ve çeşitli oyuncak almalıyız. On tane bebeğe ya da on tane arabaya ihtiyacı yoktur. Çocuğumuz o oyuncağı çok sevebilir ama en fazla bir oyuncak türünden özelliklede işlevsel olmayan bebek araba gibi oyuncaklardan ikiyi geçmemeliyiz. Çocuğumuza bir oyuncak aldığımızda en az bir ay oyuncak almamalıyız. Oyuncaklarını güzel kullanmayı ve sahiplenmeyi öğrenmesi için bu gereklidir. Oyuncaklardan sonra da hayatına yavaş yavaş kitapları koyacağız ve kitap okumayı sevmesinin temellerini atacağız.

Çocuklarımıza kitap okuma alışkanlıklarını kazandırmanın yollarından biri de onlar okuma yazma eylemine geçmeden yani okulla tanışmadan önce kitabı sevdirmekle olur. Her gece çocuğumuzun başına gidip elimize resimli yaşına uygun bir kitabı alıp okumalı ve onun merak etmesini sağlamalıyız. Sıkmadan kısa bir hikâye, fabl ve fıkrayı da kendimiz anlatabiliriz. Gündüz ve akşamüzeri de mutlaka bizler kısa da olsa kitap okuma saati yapmalıyız. Çocuğumuza vereceğimiz algı bu şekilde, herkes kitap okur çünkü bu gereklidir mesajı olacaktır. Ona da mutlaka yaşına uygun resimli kitaplar almalıyız. O okuma yazma öğrenene kadar resimlerine bakarken arada yazılı olan kısımları sizler okumalı ve resmi yorumlamalısınız.

Çocuğumuzun eğitim hayatının verimli olması için ona öğrenme konusunda merak hissi vermelisiniz. Bazen onun anlayacağı dilde çevresindekileri tanıtmalı ve kısa net sorular sormalısınız. Bu sorulara vereceği cevaba göre de açıklamalar yapmalısınız. Hiç cevabı yoksa biraz beklemeli ve ona sorunuzun cevabını siz vermelisiniz… Bazen de onun merak edip size sorması için zaman tanımalısınız.

Çocuklarımızın Eğitim Hayatını Nasıl Yönlendirebiliriz

Çocuklarımızın Eğitim Hayatını Nasıl Yönlendirebiliriz

Çocuklarımızı yetiştirirken dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardan biri de, öğrenme işini onlara ihtiyacımız olduğu için olduğunu hissettirmeli ve onları sıkmamalısınız. Çocuğumuzun eğitim hayatını sıkıcı ve baskıcı bir hale getirirsek, çocuklarımızda öğrenme fobisi oluşturacaktır. Bu yüzden bazı çocuklarımız okula gitmek istemiyor, ders yapmaktan kaçıyorlar. Okul, kitap, ödev, öğretmek gibi kelimeleri duyunca gözlerinde bir tedirginlik oluyor. Bunun sebebi bizim öğretme tutumumuzda baskı ve aşırıya kaçma yüksek beklenti ve sıkıcılık olmasındadır. Çocuklarımızın eğitim hayatını en iyi şekilde sürdürmesi için bizlerin gösterdiği Sabır çok önemli rol oynamaktadır.

Çocuklarımız bitkiler gibidirler. Her çiçeğin, ağacın bakımı farklıdır ve meyve alma süreleri de farklıdır. Kimi ağaç yıllarca hiç meyve vermez ama yılı doldu mu da dalları dolar taşar, kimi ağaçta ilk senesinden azar azar meyvesini vermeye başlar. Çocuklarımız da böyledir. Önemli olan onlara uygun toprağı bulmak ve doğru şekilde bakımını sağlamaktır. Gerisi mutlaka zamanı dolunca gelir. Bu yüzden gelişimini takip etmeli fakat tedirgin olmamalıyız. Gerekirse bir uzmana danışmalıyız. Çocuğumuzun gelişimini destekleyici öneriler alabiliriz. Fakat olağan dışı bir durum olmadıkça her başarısızlığında uzmanlara koşmamalıyız. Zaman tanımalıyız ve yeni yöntemler denemeliyiz. Bazen çocuklarımız gizil öğrenme denilen bir yolla öğrenirler. Bunu da siz sorunca anlamazsınız ama ansızın öğrettiğiniz konuyla ilgili bir yerde bunu size gösterirler. Ve böyle durumlarda çoğu ebeveyn şaşırır.

Sabırlı olalım… İlgimize her dönemde ihtiyaçları olduğu için kendimizi ve çocuklarımızı yormadan eğitim hayatını biraz da eğlence katarak içlerindeöğrenme isteği oluşturalım… Emin olabilirsiniz ki, bir çocuk öğrenmeyi severse ve sorumluluk sahibi olmayı da öğrenmişse, küçük başarısızlıklara takılmayıp, ileri görüşlü olursak mutlaka çocuğumuz eğitim hayatında başarılı olacaktır.

Yazan: Derya TURKAY

 

islami Çocuk Eğitimi

çocuk Eğitimi İslam’da Çocuk Eğitimi Nasıl Olmalı

 

çocuk EğitimiÇocuk Eğitimi Hakkında Ailelere Öneriler

 

çocuk EğitimiÇocukları Resimleriyle Anlamak

1 thought on “Çocuklarımızın Eğitim Hayatını Nasıl Yönlendirebiliriz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar