Corona Virüsü Aslında Ne

Corona Virüsü Aslında Ne post thumbnail image

Corona Virüsü Aslında Ne?

   Corona Virüsünün Tarihçesi

  Dünya şimdiye kadar bir çok badire atlattı. Savaşlar, depremler, yıkımlar ve hastalıklar… Depremler ve savaşta ölenlerden çok hastalıktan ölenler oldu.

  Örneğin, İspanyol gribi 1918- 19 yılları arasında yüz milyondan fazla kişinin canına mal oldu. 1981-de, ilk kez görülmesinin ardından Aids hastalığı , 25 milyon can aldı, antik çağlardan beri en ölümcül olanı ise  veba, 250 milyondan fazla kişi hayatını kaybetti Bu hastalık nedeniyle.

 

    Sarı humma, kolera, çiçek, sıtma birinci Dünya Savaşı sırasında savaştan çok hastalıktan ölenler oldu, bunlardan bazılarının tedavisi bolundu bazılarını üzerinde çalışma hala sürüyor ama daha kötüsü bu hastalıklar sadece hastalıkta değil, kitle imha silahı olarak kullanıldı. Mesela veba, kullanılan ilk kimyasal silah, hal böyle olunca, özellikle gitgide artan dünya nüfusundan yeni çıkan her hastalığa endişeyle bakar olduk ve koruna virüs cinsi olan Wohon’a corona virüsü içinde endişelerimiz başladı yakın zamanda..

 

    Bilinmezlik’lerden oluşması, hükümetin üstü kapalı açıklamaları ve bunların tam tersi o kadar gelen görüntüler, Acaba bu insanların insanlara yaptığı son kazık mı? dedirtmeye başladı, kitlesel imha olacağı üzerine komplo teorileri geliştirildi. Biz de sizin için ülkemizde de endişesi yaşanan bu hastalık için araştımalar yaptık. Bu hastalık neymiş, belirtileri ve üzerine kurulan komplo teorileri hepsini topladık:

    Wohan Korona virüsü, wohan deniz ürünleri pazarı zatüre virüsü ya da dünya Sağlık Örgütü’nün tabiriyle yeni korona virüsü… Ne derseniz diyin. Şuan dünyanın kitlenip uzaktan takip etti, en önemli konulardan biri bu.

   Çin’in Hubei eyaletinin yönetim merkezi ve en büyük şehri olan wuhan’da yaşanan zature salgını sırasında bir hastada yapılan nükleik asit testinden sonra bu hasta da bu virüsün virüsün varlığı bildirildi. Genetik Haritası oluşturuldu. Şu an tedavisi yok ama bir yıl içinde bu genetik haritanın yardımıyla aşısınında çıkması bekleniyor.

    Wohan deniz ürünleri pazarı zatüre virüsü denmesinin sebebi: virüsün, buradaki deniz ürünleri pazarından çıktığını düşünülmesi. Burada birbirinden değişik yemekler var, en çokta internette gördüğünüz bu yarasa çorbası ihtimaller üzerinde topladı.

   8 Aralık’ta ilk bildirilen hastaların neredeyse tamamı bu balık pazarında ya müşterek yada pazarcıydı. Hatta medyanın bundan 31 Aralık‘ta haber oldu. 11 Ocak’taysa ilk ölüm gerçekleşti. Migroskoptan bakıldığında bu virüsün üzerine bir hare yada taç gibi birşey vardı. O yüzden adı da taç anlamına gelen Corona kelimesi Bira ve arabada park olarak kullanılması neyse de virüsten kullanılılması sanki güzel birşeymiş gibi gözükse de bu virüs vakaların yüzde 90’ında ateş, yüzde 80’inde yorgunluk ve öksürük yüzde 20’sinde nefes darlığı, 15‘inde solunum sıkıntısı yaratıyor. Böyle bakınca normal mevsimsel gripten çok fark yokmuş gibi görünse de bununla sınırlı değil.

  İleri safhalarda zatürre, böbrek yetmezliği ve ölüme kadar yol açabiliyor, Ama bu bilgi başta bize verilmedi. Bulaşıcı olduğu bile söylenmedi. Ölümler artınca bunu kabul etmek ve halka açıklamak durumunda kaldılar.

   23 Ocak’ta Wohan karantinaya alındı ve ülke dışına uçuşlar ve trenler, ülke içindeyse halk otobüsleri, metro sistemleri ve uzun mesafe otobüsleri askıya alındı. Zaten büyük bir karmaşa da bilinmezlik içinde olan Kent çok daha panik oldu. Karantinadan sonra gıda fiyatları arttı. Hastanede görev yapacak sağlık personelleri için lojistik sıkıntılar çıktı.

    Bizdeki 112 olan, Çin’de 120 olan acil durum hattı hep meşgul, gaz istasyonları faaliyetlerini durdurdu, evinde kalp krizi geçiren ya da başka bir hastalığı olan ambulansa ulaşamıyor. Kalkıp kendi arabalarıyla gitmek isteseler, gaz yok işte bu olaylar bunun hükümetin açıkladığı kadar basit olmadığını, önlenmlerin sadece virüs mutasyon geçirmesi de yapıldı açıklamaları yalanlar yönde. Belki de gerçekten idda edildiği gibi kitlesel bir imha söz konusu.

   1 milyar 386 milyonluk nüfusa sahip şuan Çin ve Wohan’daki insan sayısı 11 milyon. Çin artık nüfus politikasını kontrol edemiyor. 1949’da Komünist Parti yönetime geldiğinde herkesin yapabildiği kadar çocuk yapmasını istemişti Ma.

   Sadece 1963’de 33 buçuk milyon bebek doğdu,bu yüzden. 1976’da öldüğünde Çin’de nüfus 950 milyona dayanmıştı. Sonra baktı ki bu iş çığrından çıktı. Tek çocuğa teşvik etmeye çalıştı yeni yönetim. 82 yılındaysa teşvik değil zorlamaydı artık bu. Birden fazla çocuğu olan eşlerden biri kısırlaştırılıyor. İkinci çocuğu olanlara para ve hapis cezası veriliyordu ama kırsalda erkek çocuk ihtiyacı doğurunca bu politika esnekleştirildi. Ve bu gün baktığımızda Çin, dünyanın en büyük nüfuslu ülkesi haline geldi. Bu yüzden de Çin Hükümetinin özellikle Wohan’daki yaşlı kesim gözden çıkardı ve bu yüzden insan yapımı bu virüsü ortaya çıkardığı iddia ediliyor.

    Baktığımızda da ilk vakaların 55 yaş ve üzerinde olduğunu görünce Olamaz mı?

Olabilir…

   2003’de de Sars hastalığıyla sarsılmıştı Çin. Yine aynı bölgeden çıkmıştı bu hastalık, o da korana virüs ailesine mensup bir virüs kaynaklı solunum yolu hastalığı. Hastaların yüzde 10’u öldü. Bununda şüphelisi yine yarasaydı ama kanıtlanamıyor oluşu yine Corona virüsü gibi bir insan yapımı olacağına işaret ediyor.

   Wohan’ın kitle imha için kullanılacağı komplosundan biri virüsün ilk olarak Haziran 2019’da tespit edildiği yönünde. Labaratuarlarda bu virüs incelenirken, 40 bin kişilik bir toplantı yapılıyor ve burada birbirinden değişik yemekler yeniyor, yarasa da dahil. Bu toplantı sonrasındaysa 8 kişide bu virüs tespit ediliyor. Ama hükümet bunu saklıyor iddiaya göre.

   Yarasanın konuşulmasını bir diğer ve daha önemli nedeninin de Çin askeri araştırma enstitüsünün yarasalarda virüs tespit edip, bunun üzerinde çalışması ve genetiğiyle oynayıp, deneyler yapması, deniyor. Televizyona bağlanan bi Çin’li de bunun nüfus azaltma politikası için yapıldığını ancak kontrolden çıktığını iddia etti.

   Hükümet 440 kişide virüs olduğunu ve bunlardan sadece 9′unun hayatını kaybettiğini söylese de hastanelerden video yükleyen hemşireler bu sayının 100 Binleri geçtiğini, ölenlerin sayısının çok daha fazla olduğunu söylüyor. Birçok videoda Semptomları arasında olduğu söylenmese de hastalık bulaşan insanların birdenbire bayıldığına ve kriz geçirdiğini görüyoruz yani belki de bir üst beyne de etki ediyor.

   Hastaneler tıklım, tıkış, sağlıklı giden hasta çıkar, ilaçlar bitti artık testlerinde yapılmadığı söyleniyor bunlar açıklanmasın diye de sağlık çalışanlarıyla gizlilik sözleşmesi imzalanıyor. Bir hemşirenin youtube’de yayımladığı videoya göre virüs mutasyon geçirmiş ve şimdilik ikinci dönüşümünde.

    Birinci virüsün tedavisi varken, ikinci fazla bu hastalığı geçiren virüsü taşıyan hastaların ölmesi garanti diyor.

  Diğer taraftan Wohan biyolojik olaylara müdahale edecek, silahlı asayiş birimleri tarafından da kuşatıldı, kentin her yerinden eli silahlı asker Eli silahlı asker görüntüleri geliyor yine 25 Ocak youtube’de bir Çin vatandaşın paylaştığı videoya göre;

  Hükümet yetkilileri, uzun bir süre bunun bulaşıcı bir hastalık olmadığını iddia ettiği için maske takılmasını önermedi ve o dönemde dışarıda olan herkes birbirine bu virüsün geçmesine neden oldu. Üstelik bu hastalık tam da Çin yeni yılına denk geldi ki. Bu virüsün daha çok yayılmasına vesile olacak ve dünyanın en büyük göçüne neden olan bayramları diyebiliriz. Bu dönemde tüm Çin halkı kendi memleketlerine gitmek için ulaşım araçlarını kullanıyor, bu ülkede en büyük göç meydana geliyor.

    Önceleri gülerek, görüntü veren Çin hükümeti neyse ki bu hatasına çok geçmeden farkına varıyor. Çin, yeni yılın kutlanmasını engelleyerek, bir süre tüm ülkeye yayılmasının bir tık önüne geçmeye çalıştı. Bu arada kendi hatalarını örtmek için doktorları da topun ucuna koyarak, doktor yetersiz kalıyor açıklamaları, ülkedeki sağlık çalışanlarını çileden çıkarttı. Bazıları hem bu suçlamalardan hem de hastalığın tam içinde olmalarından dolayı sinir krizleri geçirdi. Böyle açıklamalar yapsalar da, belki göz boyamak için belki de gerçekten artık iş çığrından çıktığından bunu önlemek için artık bir şeyler yapılması gerektiğinden dolayı kente büyük bir hastanenin yapılmasına karar kıldılar. İçine de yetersiz olduklarını iddia ettikleri doktorları yerleştirecekleri 25bin metrekare büyüklüğünde bir Hastanenin inşasına başladılar.

  Biz ülkemizde otoyoldaki bir çukurun kapatılması için 3 ay beklerken onlar bu binanın inşaatını 6 günde bitireceklerini söylediler artık bu durumun global bir kriz haline gelmesinin ne kadar önüne geçebilirler muallak. Zira şimdiden ABD’de Avrupa’nın bazı ülkelerinde ve Asya’da olmak üzere toplam 12 ülkede vaka tespit edildi.

   Çin’in dışındaki ilk hasta 13 Ocak’ta Tayland’da görüldü. Wohan’daki balık pazarına giden bir kadın hastalığı oraya taşınmasına vesile olmuştu. Sadece yolculuklarla değil, Çin’in alışveriş ağı Ali Expres’ de alışveriş yapınca bunun dünyaya yayılması içten bile değil. Bu ihtimal ne kadar düşük olsa da imkansız değil.

Virüsün yaşaması için elverişli şartlar sağlandığı da günde milyonlarca alışveriş yapılan bu ağ çok kısa sürede krize yol açabilir.

Türkiye’de de görülmesi olasılığı var tabi böyle saçma şekilde değil, Çin’den çıkıp ülkemize kadar gelenleri gümrükten geçirdikten sonra termal kamerayla hastalar mı, diye incelemek ve uçuş ekiplerine maske taktırmak gibi. Hhavaalanında olağanüstü önlemler alınılmasına rağmen Konya’ya gelen bir Çin’linin bu virüsü taşıdığına şüphelendiler kısa zaman önce. Aksaray’da Çin’den dönen 9’u Çinli 12 kişi, Corona şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.

    Peki, virüsten korunmak için ne yapmak gerek?

   Normal gripten korunmak için yaptıklarımızın aynısı…

   Düzenli el yıkama

 Öksürme hapşırma sırasında ağız, burun örtme

   Başkalarıyla yakın temastan kaçınmak

     Bizlerin alacağı temel önlemlerden… Daha büyüklerin üzerine düşen görevler de var.

 

       Halkı gerçekten bilinçlendirmek için yapılmalı. Aman bize bir şey olmaz. Corona Virüs de neymiş anlayışının önüne geçilmeli. Sadece Corona virüsü değil, yarın daha farklı virüslerin ortaya çıkmasının engellenmesi için öncelikle taşıdığımız bize “Bir şey olmaz” virüsünden kurtulmalıyız. En sağlıklı bu şekilde korunabiliriz.

2 thoughts on “Corona Virüsü Aslında Ne”

  1. Sünnete uygun yaşayan insan hastalıklara karşı hep tedbirli olur.
    Şuan corona virüsü için yapın denilen şeylerin çok daha fazlasını Peygamberimiz yapmıştır. Doğru olanı göstermiştir.
    Her musibette bir hayır olduğu gibi… Rabbim bu sıkıntıları da hayırlı bir dönüşe çevirsin.
    Kalplerimize merhameti hayatlarımızda istikameti nasip etsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar