Din Kültürünü Kim Güncelleyecek

Din Kültürünü Kim Güncelleyecek

Öncelikle bu meselenin özünde şu ayırımı çok iyi yapmak lazım. İslam, İslam kültürü, din, din kültürü. Din kültürü din değildir. Dinde kültür değildir. Kültür insan ürünüdür adı üstünde. Yani konuluşu itibari ile Latinceden konuluşu itibari ile el ile icad edilen insanın yaptığı bir şeydir. Onun için insanın yaptığı bir şey değildir ki İSLAM. İslam’ı kültür olarak ilan etmek İslam’a en büyük haksızlık olur. İslam kültürünü İslam’ın, dinin kendisinden saydığınızda işte bela o zaman ortaya çıkıyor.

O zaman kurtulamıyorsunuz. O zaman habire devam ediyor bakınız namaz icad ediyorlar. Sufiler, İslam tarihinde hiç bilinmeyen namazları icad ediyorlar. Düşün, Allah Resulünün bilmediği bir Müslümanlık, haberi olmadığı bir Müslümanlık, haberi olmadığı hadisler uyduruluyor. Gerçekten bu işin arkası yok, bu işin biteceği bir yer yok, bu işin durdurağı yok çünkü Allah’tan korkmaz insanlar, kendini Allah yerine koyup Allah’tan rol çalıyorlar. Bu sahte Peygamberler, bu mehdiler, sahte mehdiler demiyorum çünkü mehdinin gerçeği yok çünkü. Onun için bu mehdiler nereden çıkıyor zan ediyorsunuz, bu sahte Peygamberler nereden çıkıyor zan ediyorsunuz. Peki ne yapacağız o zaman? Yani nasıl güncellicez? Din kültürünü, din saydığımız zaman din elde kalmıyor, din yok. Din kültürünü kime güncelleticez?

Maturidileremi, Eşarileremi? Zaten mutezileyi katlettik, köküne kibrit suyu döktük. Yani İslam aklını öldürdük, dellendik, delirdik hep beraber. Mutezileyi tarihe gömdük, soykırım uyguladık. Onun kanı ellerimizde duruyor daha. Topluca bir tevbe etmezsek bu kandan kurtulamayacağız. İslam aklının kanını döktük biz. Şimdi bu yazıyı okuyup onları mı kabul ediyorsunuz diyenlere sözüm şu dur; Şuan ki gibi koyun sürüsü olup hiç bir şeyi sorgulamadan neye iman ettiğinizi bilmeyeceğinize aklınızı daha ön plana tutup Hakk’ı aramak daha makbuldür ki Kuran’da aklın ne kadar önemli olduğu belirtilmiştir. Neyse devam edelim  Mutezile bitti.

Geriye kaldı, Şia, Maturudi, Eşari. Şimdi kime güncelleteceğiz sünnileremi, şialaramı az biraz haricilerde var. Umman hariciliktir resmi mezhebi ibadiyye. Biraz Cezayir’de var, biraz Tunus’da var, biraz Fas’da var. İçlerinden hangisine vericez hepside ben güncelleyim der, benim sürümüm daha iyi der, sizin sürümünüz batıl der, benim sürümüm Hakk der. Çünkü benim sürümüm ile kurtulur der insanlar. Diğeri de benim sürümümle kurtulur der. Biri der ki Peygamber benden sonrasına iki şey bırakıyorum; Allah’ın kitabı ve sahabem, sünnetim bırakıyor der. Diğeri de der ki hayır öyle demedi; Allah’ın kitabı ve ehli beyt. Hangisi doğru bunun ? Hangisini söylemiştir Peygamber?  İkiside ilaveli, ikiside arkasına eklenmeli. Allah’ın kitabını bırakmış Resul, başka bir şey bırakamaz zaten çünkü Allah’ın kitabıyla amel etmekle emrolunmuştur. Ondan başka bir şey tebliğ etmemekle emrolunmuştur. Onun için başka bir şey yazdırmamıştır, ondan başka bir şey tebliğ etmemiştir. Bu anlamda hangisine güncelleteceğiz?

Sünni şiiye sapık der, şii sünniye sapık der, harici ikisinede sapık der. Onu geçtik ; Peki sünninin içinde diyelim Eşarilere mi, Maturidileremi ? Hadi Maturidilere karar verdik, Anadolu’yuz ya. Güya Maturidi’yiz. Maturidiliğimizde yalan, Hanefiliğimizde yalan. Biz Hanefi elbisesi giymiş Şafiiyiz. Biz Maturidi kılığına bürünmüş Eşariyiz. Alakası yok. Hadi ondanda onuda hallettik. Peki Şafiilere mi, hanefileremi, malikileremi, hambelileremi daha sı da var zahiriler falan da bu kadarla yetinelim. Hangisine? Birinin ak dediğine diğeri kara diyor. Birinin helal dediğine , diğeri haram diyor.  Birine göre abdestsiz kıldığınız namaz, diğerine göre abdestli oluyor. Birine göre o zekatı verirsen öyle olur yani malından nakden zekat verirsen olur onu paraya çevirir olur. Zekat neden terekküb ettiyse ondan başkasına zekat veremez asla olmaz.

Dolayısı ile gördüğümüz gibi oradada bitmiyor. Sufiler var birde. Yok biz güncelliceğiz derlerse ne olacak? Tamam sufilere dedik ki ya gelin bunlara verelim. Bunlar biraz uslu duruyor, derviş gibiler duruyor. Ben o dervişlerin altında neler yattığını çok gördümde… Şimdi bir tanesi çıkıyor hepimiz Allah olmalıyız diyor bu Sufi… Buna güncellettirsek nasıl bir din çıkar. Üstelik bunu dediği kanalda milletin cebinden parası ödenen kanal. Bunun öbür versiyonu, kadın versiyonu çıkıyor; ister ineğe, ister puta neye taparsan tap Allah’a tapmış olursun. Yani herkesi, yığdı, yıkadı cennete koydu. Kuran müşrik, müşrik diye o kadar neden yazmış? Şimdi buna güncelletsek ne dersiniz; karnı geniş, din diye bir şey yok zaten, ne olursan ol geldende öte bir şey 3 tık üstte, aşmış. Öteki tuvalet taşını Allah ile konuşturuyor buna güncelletelim mi? Veya Şeyh’i için Allah ete kemiğe büründe Şeyh’im diye göründü diyor. Ona güncelletelim mi? Birinin damadı var Amerika’da öyle diyor. Uluslar arası güce ABD’ye ihaleyi bize verin diyor bize istediğiniz İslam bizde diyor. Adam çözmüş meseleyi. 1991’de bunu Azerbaycan’dan bağırıyor Batı’ya ihaleyi bize verin, yeni ihaleyi. Hani İslam’ı düşman ilan ettinizya. Dost ilan edeceğiniz İslam bizde diyor. O günden beri bakınız ihale elden ele dolaşıyor. Elden ele geçiyor. Kime verelim şimdi ?

Vehabilere verelimmi , selefilere verelim mi? Şimdi hangisine verirsen ver bir kere ben selefilere göre kafirim, sufilere göre kafirim, Şialara ver yine ben kafirim, diğerleride tahkiki ile taklidi imanı çözemedikleri için hocalarını artık anlayamadıklarından onlarda bulur fasık, kafir, müşrik J fark etmiyor yani dolayısı ile benim açımdan bir şey değişmiyor hangisini verirsen ver. Hani Nasreddin Hoca’nın eşinin hesabı; yağmur yağsada, yağmasada ananız ağlıcak. Ben ağlıcam yani J hangisine verirsek. Karar sizin…

Din ve Din Kültürü
Din ve Din Kültürü

2 yorum

  1. güzel bir konuya değinmişşiniz tesekkur ederiz

  2. Basım ağrıdı ,kendimden suphe eder oldum .Allah ayağımızı sabit kılsın….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir