iSLami Soru Cevap

Dövme Yaptırmak Günahmı

 

İslami Soru Cevap
İslami Soru Cevap

Soru: Dövme yaptırmak günahmıdır?

Cevap: Maalesef halk arasında doğru bilinen yanlışlardan bir taneside dövme yaptırmanın günah  olduğudur. Dövme yaptırmak ve ya  yaptırmamak dini bir konu değil, kişisel bir tercihle alakalıdır. Buhari ve Müslim’de geçen Peygamberimizin dövme yaptırmayı yasakladığına dair rivayetler temelsizdir. Çünkü Allah Resul’ü Allah’ın yasak etmediği hiç bir şeyi yasak etmemiştir. Dövme yaptıran kişinin abdest alamayacağı ile ilgili, dövmenin abdeste engel olduğuyla alakalı iddaada temelsizdir.

Çünkü dövme derinin altına işlemektedir. Derinin altına işleyen bir şey abdest almaya engel oluşturmaz. Kuranı kerimde Maide Suresi’nin 6. Ayetinde ‘’ Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı meshedin, ayaklarınızı da topuk kemiklerine kadar (yıkayın). Eğer cünüp olursanız temizlenin. Şayet hasta veya yolculuk halinde veya içinizden biri ayak yolundan gelirse yahut kadınlarla cinsel ilişkide bulunursa, bu hallerde su bulamadığınız takdirde temiz bir toprağa yönelin (teyemmüm edin), yüzünüzü ve ellerinizi onunla meshedin. Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez, fakat O sizi tertemiz kılmak ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak ister ki şükredesiniz.’’ Burada abdest alırken hangi uzuvlarımız yıkamamız gerektiği açıkça bildiriliyor ve bunların temizlenmesi gerektiğini görüyoruz. Dövme bunların temizlenmesine engel oluşturmaz.

 Dövme yaptırmanın sağlığa zararlı olduğu ya da Allah’ın yaratşını bozduğu bir takım temelsiz iddaalar var. Sağlığımıza zararlı bir çok şey vardır; Özellikle modern dünyada , rafine un, yağ ve şeker insan sağlığını nasıl tehdit ettiği ortadadır. Ama bütün bunlardan yapılan şeyleri rahatlıkla yiyebilmektedir insanlar. Yani bir şeyin sağlığa zararlı olması onun haram olduğunu göstermez. Şayet iddaa edildiği gibi dövme yaptırmanın sağlığa zararı varsa buradan hareketle dövmenin haram olduğunu söylemek söz konusu değildir. Öte taraftan bu Allah’ın yaratışına müdahele anlamına gelmez. İnsanın saçı uzar, sakalı uzar, tırnağı uzar, vücudundaki bir takım kılları insanı rahatsız eder ve insan bunlardan kurtulmak ister. Aynı şekilde insanların bir kısmı şayet vücutlarında bir süs olması açısından bu tarzda bir dövme yaptırmayı arzu ediyorlarsa bu da Allah’ın yaratışına müdahele anlamına gelmez.

 

2 yorum

  1. Bu yazınızı alıyorum hocam) tartışmaya açık bi konu .çünki ben hep farklı şeyler duydum yüreğinize sağlık..

  2. Kusura bakma Adminim ama burda size katılamıyacağım dovme nedir?dovme iğne ucuyla deride bırakılan izdir denir…Ondan sonrası vahim zaten,Ondan sonra yani deriye bırakılan izden sonra o ize surulen çıkmaz boya dediğimiz kimyasalların altına su gecirmiyorsa dinen sakınca bundan sonra baslar,Yoksa gecici ise amenna ama deriye iz yaptırıp uzerine kalıcı vede su iletmeyen boya katıldığında sizin dediğiniz yok olur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir