Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Dünya İçin, Yarın Ölecekmiş Gibi Ahiret İçin Çalışmak

Hac seferinden dönen bir adam, İmam Sadık (a.s)’a kendisi ve yol arkadaşlarının yolculuk hikâyesini anlatarak, özellikle yol arkadaşlarından birinin, çok asil olduğunu anlatıyor. “Biz, böylesine asil ve zahit bir insanla övünüyorduk; tek başına taat ve ibadetle uğraşıyordu. Bir yerde konakladık mı, hemen bir köşeye çekilip, seccadesini serer sermez mustehab ibadetiyle meşgul oluyordu. ”diyordu.

İmam: O halde, onun kendi işlerini kim yapıyor ve hayvanını kim tımar ediyordu?

-Belli ki, bu gibi işlerle uğraşma şerefi, bize aitti ve o yalnız, kendi kutsal işleriyle meşguldü ve bu gibi işlere yanaşmıyordu.

İmam: Öyleyse, “Hepiniz ondan, daha üstün olmuşsunuz” buyurdu.

el emeği hayatımızı ve ahiretimizi belirler

***

Resul-i Ekrem, dostlarıyla birlikte, binek hayvanlarından iner inmez, yüklerini yere koydular, daha sonra bir koyun keserek yemek hazırlamaları için karar aldılar.

Birisi: “Koyunu ben keserim” dedi.

Diğeri: “Derisini ben yüzerim” dedi.

Üçüncüsü: “Etini de ben pişiririm” diye söze katıldı.

Dördüncü: …

Resul-i Ekrem (s.a.v): Çölden odunu da, ben toplarım.” buyurdu.

Topluluk: “Ey Allah’ın elçisi, siz zahmet etmeyip sakin bir köşede oturursanız, biz bu işlerin hepsini seve seve yaparız” dediler.

Resul-i Ekrem(s.a.v): Evet, yapabileceğinizi biliyorum. Fakat Allah, “Her hangi bir kulunun, kendi dostları ve arkadaşlarından, özel imtiyazlarla ayrılarak, seçkin bir vaziyette görünmesini sevmez” Buyurdu. Sonra çöle doğru gitti ve çölden çalı çırpı toplayıp getirdi.

***

Dünya âlemi çabalarımıza göre şekillenmektedir. İhtiyaçlarımızı karşılamamız için çalışmamız, üretmemiz ve hayatımıza katkıda bulunmamız gerekmektedir. Nasıl ki karşımızda binlerce yiyecek olsa da elimizi uzatıp almadıkça o ağzımıza girmiyorsa, çalışmadan beklentiye düşmek de yanlış bir tutumdur.

Peygamberler de dâhil olmak üzere herkesin dünyada kalabilmesi ve ihtiyaçlarını gidermesi için işlerini yapmaları gerekmektedir. Bu sebeple bütün peygamberlerin başta devlet yöneticiliği, din adamlığı olmasının dışında ayrıca birer meslekleri olmaktadır. İdris a.s ve Zekeriyya a.s birer terzi olması, Peygamberimizin tüccar olması, Davud a.s demirci ve komutan olması vs gibi her Peygamberin bir ya da birçok mesleği vardır. Ve Peygamberler kendi işlerini yapmaktan asla gocunmamışlardır. Hz Aişe Peygamberimizin kendi kıyafetlerini yıkadığını, işlerini kendisinin gördüğünü bildirmiştir.

Allah el emeğine ciddi mana da önem vermiştir. Bizim kaderimizin çabamıza bağlı olduğunu da bildirmiştir. Bu ahiret açısından da dünya açısından da çaba ile ilerleyen bir sisteme dahil olduğumuzu göstermektedir.

Kişi sadece ibadet etmekle yetinmemelidir. Ben oturup saatlerce namaz kılayım, eşim, çocuğum, kardeşim ya da falan filan bana hizmet etsin anlayışı hoş olmayan bir düşünce tarzıdır. Keza bunu yapan hiçbir Peygamber yoktur. Zaruriyet ve yardımlaşma harici mümkün mertebe hepimiz kendi işlerimizi görmeye çalışmalıyız. Hatta yeri geldiğinde bir bardak su bile istememeliyiz. Çünkü bu yanlış bir alışkanlık oluşturur.

İşimiz yok, geçmişiz televizyonun başına evladım kumandayı getir, eşim çay getir, falan şunu yap demekle insanları kullanmış oluruz. Bunlar yardımlaşma örneği değildir. Keza yardımlaşma kavramında bir taraf iş halindeyken başka birinin onun yükünü paylaşması olur. Televizyon izlerken oturmuş birine çay getirerek değil… Bu ne yazık ki, insanların zaafı olan bir durumdur.

İnsanlar tembelliğe çabuk alışabilen ve bencilleşmeye yatkın haldelerdir. Ve bu bencilliği de en çok yansıttıklarımız, bizleri kırmaktan korkan insanlar ya da elimizin altında olan kişilerdir. Lakin her şeyin bir hesabı olduğu gibi bunun da vardır. Çocuğumuz hanımımız, eşimiz kim olursa olsun bizler kendimiz yapabileceğimiz şeyleri onlara yüklersek ahirette de neden diye sorulacaktır… Neden, kendi işini yapmadın, bahanen nedir?

İsLami Sohbet Siteniz…

 

1 Yorum

  1. Emeğine yüreğine sağlık………….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir