Dünyada ve Ahirette Rızık Tayini Neye Göredir?

Dünyada ve Ahirette Rızık Tayini Neye Göredir? post thumbnail image

Dünyada ve Ahirette Rızık Tayini Neye Göredir?

Bol Rızkın Sırrı Nedir?

Allah c.c biz kullarını yaratırken rızkımızı da yaratır. Rızkın kefili de sadece Allah’dır.

İnanana da verir inanmayana da… Benim hesabım sonra buyurur. Nimet verdiği kulları şükrederse, Onu rızkını daha da bereketlendirir. Şükür etmeyen kuluna da verir. Sonunda hesap günü geldiği zaman, Şükür edenlerle şükretmeyenler ayrılır.

Şükretmeyen şöyle düşünebilir: Allah beni de seviyor. Sevmese vermez.

İbadet etmeyenlere de veriyor. Eh o zaman neden namaz kılayım. Nasıl olsa veriyor. Neden şükredeyim ki görmediğim, var olduğu iddia edilen bir Allah’a (haşa) düşünür ama şunu düşünmez. Bunları yaratan bir Allah var. İşte verilen rızıklara şükretmek Veya etmemek Hepsi bizim için bir imtihan vesilesi.

Yardım etmek, Rızkı olmayana Merhamet te bulunup Karnını doyurmak. Vicdan ve merhamet sahibi için inanan insanlar için bir ibadettir. Açları doyurdukça doyar, yetimleri sevindirdikçe seviniriz.Muhtaçların ,yetimlerin ,fakir fukaranın, aç insanların, açtığı bomboş avuçlar, kazanmak isteyenler için hazinelerle doludur.Görmek isteyene !!!!

Allah’a inanan her kimse yardımlaşmanın paylaşmanın önemini kavrayabilen her merhamet sahibi kişi Allah’ın kendisine verdiği nimetleri paylaştıkça huzur bulur. İşte; bu aklı kullanmanın yanında merhametini de katması ile olur.

Aç çocukların, aç bebeklerin insanların açlıktan nasıl ağlayabildiğini hissedebiliyor muyuz yüreğimizde…

Açlar aç! Bu onların imtihanı mı yoksa bizlerin mi?!

6 aylık bebeğin açlıktan ölmesi Onun imtihanı mi kaderimi yoksa bizim vicdanımızın eserimi imtihanı mı?

İşte burada ben ne yapabilirim, diye düşünmek bile yeterli… Bir de bu düşüncemiz fiile dökülebilirse o daha bal kaymak gibi olur. Duyarlı olalım, evrende olan bitene, merhametimizi hep canlı tutalım ki, çürümüş, duygularından uzaklaşmış cesetlerden bir farkımız olsun. Ve Allah da bizleri merhamet etmeye layık görsün.

Yaptığımız iyiliklerin karşılığı yine en güzel şekilde bize dönecek. Sermayemiz olan merhametten, iyilikten, adaletten payımızı almayı unutmayalım.

Sohbet Yazarımız: Ebrar

2 thoughts on “Dünyada ve Ahirette Rızık Tayini Neye Göredir?”

  1. Öyleyse (yalnızca) Beni anın, Ben de sizi anayım; ve (yalnızca) Bana şükredin ve (sakın) nankörlük etmeyin.
    Bakara Suresi 152

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar