Dünyada Cennet Arayışı

Dünya nedir?

Dünden kalma bir hayata bağlanmışlığın, geçip gidecek olan bir zaman dilimini adıdır “Dünya”.

Bizleri oyalayan ve bugünümüzü unutturan, gerçeklerin üstünü örten bir âlemin adıdır. Bu yüzden bizler bugünü yaşamak yerine hep geçmişin özlemiyle yanarız. Her geçen gün bir dün olacaktır ama bugün tadını çıkaramadığımız, şikâyet ettiğimiz şeyler yarın bizler için çok güzel anlarmış gibi hissetmemize neden olur. Bu da dünyanın aldatmacı yanını gösterir. Dünya aynı zamanda bizleri kandıran, gerçeklerle aramızı açan bir yerdir. İmtihan hayatı olarak geldiğimiz bu âlemde, amaçlarımızı unutturan ve bizi oyalayan bir eğlence ortamıdır. Bazen eğlenceyle değil, dertlerle bizleri oyalar. Geçip gideceğini bile bile, amaçlarımızdan sapıp, şikâyet edip, isyankâr olmamıza sebep olur.

İdraki açık olan kişiler, dünyanın bir gün dünde kalacağını bilerek, amaçları doğrultusunda ilerler. Hiçbir sıkıntının da, mutluluğunda bu dünyada kalıcı olmadığını bilerek Ona bağlanmadan yaşar. Dünya sadece geçilecek birer basamak, gidilecek bir yoldur. Bunu bilir ve bu çizgide yaşar.

 

Cennet nedir?

Cennet, sorunsuz ve ebedi bir hayatın sembolüdür. Cennet nimetlerin sayısız verildiği ve artık kötü duygulardan, sıkıntılardan, yalancılıktan, yapaylıktan arındırılmış bir yerdir. Cennet bir müjde ve bir ödüldür.

Cennet insanlara vaat edilen özel bir yerdir. Dünya hayatından ayrılan insanın biriktirdiği güzelliklerin sonucu olarak takdim edilen, dereceli ama hangi derecede olursanız olun, kıskaçlık, haset duymayacağınız sadece temiz ve güzel hisler içinde olunacak âlemlerden bir âlemdir.

Cennet hepimizin istediği veya isteyeceği bir yerdir. Ruhlarımızın huzur bulacağı ve Rabbimizle kavuştuğumuz kutsal mekândır.

 

Dünyada Cennet olur mu?

Dünya, yazdığımız üzere bir hayal, bir yalan, bir oyalanma ve bundan da öte bir imtihan yeridir. Yani cennetin aksine sıkıntılarla doludur. Dünyada cenneti aramak, sorunsuz yaşamayı ummak pek de imtihan hayatıyla uyuşmayan bir düşüncedir. Evet, her daim sıkıntı yaşanır demiyoruz elbette ama bu dünyadaki iki temel üzerinde kurulu olan dünyanın, şükür imtihanı kadar Sabır imtihanı da olacaktır. Dünyada cennet yaşanmış olsaydı, ne imtihan hayatının bir amacı olurdu, ne de cennetin bir değeri. Ve hatta iman etmenin bile bir hakikati olmayacaktı belki de.

Dünya hayatında cennete ait olan temel duygulardan biri olan huzur ancak bir yolla elde edileceği haber verilir bizlere. O da şu ayette gizlidir. “ Kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulur!”

Yani cenneti dünyada beklemek, bir ütopyadan ibarettir. Ve hiçbir zaman da gerçekleşmeyecek bir beklentidir, diyebiliriz. Lakin huzurlu olmanın yolları vardır sıkıntılara rağmen. Hani dedik ya ayette Allah’ı anmak, huzur kaynağıdır. İşte bu sözün hakikatini idrak edebilirsek, o zaman elbette bir cennet olmasa da huzurlu bir yaşam yaşanacaktır.

Dikkat etmenizi isterim, sorunsuz bir hayat demedim, huzurlu bir hayat dedim. Keza biliriz ki, dünyaya Peygamberler gelmişlerdir ve kalpleri en huzurlu, vicdanları en temiz insanlar olmalarına rağmen hayatları hep imtihanlarla doludur.

Önemli olan sıkıntılarımızda bize düşen payı görmek ve ona göre çaba harcamaktır. Sonuçlara takılmaksızın, sadece Allah ne der deyip, O’nun razılığı doğrultusunda adımlar atmaktır. İşte Allah’ı anmanın asıl gerçeği budur. Yani dille anmak, değildir. Hayatımızla anmaktır. Kalbimiz, aklımız, ruhumuz ve amellerimizle her an her şeyde Allah neyden razı demektir. Bunu yapabilirsek, sıkıntılı ama huzurlu bir hayatımız olacaktır İnşaAllah.

 

yazan: imtihan

iSLami Sohbet Sitemizde Müslüman kardeşlerimiz olarak Hak ve Hakikati Beraber yaymak için bize destek olun…

2 yorum

  1. Eline Yüreğine sağlık imtihan
    Çok anlamlı bir yazı olmuş.
    Okunası bir makale 🙂

  2. Allah razı olsun Hicret Gönlü güzelim… ? ??? ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir