En Güzel Tevbe İstiğfar Duası

En Güzel Tevbe İstiğfar Duası post thumbnail image

En Güzel Tevbe İstiğfar Duası

Kardeşlerim sıkıntısı olan, derdi olan, problemi olan, borcu olan, çocuğu olmayan, ailesi ile sıkıntılı olan, arkadaşları ile sıkıntıları olanlar çare çözüm aramasınlar ; bütün bu sıkıntıların tek bir tane çözümü vardır bol bol Allah C.C.’ye tevbe istiğfarda bulunmaktır. Yunus A.S hatırlayın; görevini terk etti, görev yerini bıraktı Allah’ta O’nu bir balığın yutması ile cezalandırdı. Ne dedi Yunus a.s balığın karnındayken ; ‘’Nasıl çıkabilirim, nasıl yol bulabilirim, nasıl ağzını açabilirim, nasıl karnını delebilirim’’ bunlarımı düşündü, bunları  dedi ? Hayır. Zararı sana veren Allah’tır. Allah’ın verdiği zararı sen def edemezsin. Sana bir dert, bir keder, bir hastalık vermiş ise bunu senden yine giderebilecek olan  Allah’tır. Yunus A.s ne yaptı oturdu ve duasını yaptı.

Enbiya Suresi 87.ayette buyurulur ki ‘’ Ve balık olayının kahramanını da (gündeme taşı)! Hani bir zamanlar o, hakkında işlem yapmayacağımızı düşünerek, öfkeyle (görev yerinden) çekip gitmişti. Derken o (düştüğü) zifiri karanlığın içerisinde “İbadete layık başka ilah yok; sadece yüceler yücesi olan Sen varsın: hiç şüphesiz ben (bu tavrımla) zalimlerden biri olup çıktım!” diye yakarmıştı.’’ Allah c.c ne dedi Enbiya Suresi 88. Ayette ‘’ Bunun ardından Biz de onun yakarışını kabul ettik ve onu içine düştüğü sıkıntıdan kurtardık: işte Biz, inanıp güvenenleri böyle kurtarırız.’’. Sıkıntıya düşen, derde düşen ve istiğfar eden herkese Allah’ın vadi vardır ki O’nu sıkıntıdan kurtarsın. Zaten bir hadisi şerifte ‘’ Allah’ın vadidir ki ; Yunus’un söylediği sözü söyleyeni Allah sıkıntıdan kurtaracaktır.’’ İbni Mace’nin rivayet ettiği bir hadiste Peygamber S.A.V diyor ki’’ Men ekseral istiğfara cealallahu lee huu min külli hemmin feraceh ve min külli zii gın mahraceh verezegahüü min haysü lee yeh tesıb. Kim istiğfarı çokça yaparsa sürekli estağfurullah ve ne tüübü ileyk derse Allah Onun bütün dertlerinden mutlaka O’na bir kurtuluş, O’nun bütün darlıklarından mutlaka bir çıkış ve O’nun hiç ummadığı yerden O’nu rızıklandırır.

Öyle ise kardeşlerim derdiniz varsa dermanı Allah’tan başka bir yerde aramayın. Derdi verende Allah’tır dermanı verende Allah’tır. Ey İnsanlar bu Kuran size hem hastalıklarınızı hemde ilacını söyleyen bir kitaptır. Hastalığınız sizin günahlarınızdır ilacı ise Allah’a bolca istiğfarda bulunmaktır. Biz öyle bir Allah’a inanıyoruz ki kardeşlerim ; O Allah merhametli olandır, O Allah kerim olandır, O Allah kullarına iyilik yapmayı sevendir, O Allah kullarına karşı şevkatlidir, O Allah kullarına emniyet verendir, O Allah kullarına selamet verendir, O Allah kullarına karşı yumuşak olandır, O Allah kullarına karşı minnet sahibidir, O Allah kullarına karşı merhametlilerin en merhametlisidir. Peki niye derdimiz var o zaman, peki niye sıkıntımız var o zaman, peki niye hastalıklarımız var o zaman? Çünkü günahlarımız Allah’ın bu güzelliklerinin bize gelmesine engel oluyor. Her günah kulun kendisi ile Rabbinin arasına gerdiği bir perdedir. Rabbinin rahmetinin ve ihsanının kula gelmesine engel oluyor. İnsanın günahtan kaçınması çok zor insan iseniz günah işliceksiniz ama günahın kötü etkileri olan Allah’ın mermahetinden, ihsanından, affından mahrum olmayı bundan korunabilirsiniz. Nasıl? Bol bol istiğfar edip günahlarınızla gerdiğiniz perdeleri, istiğfarlarınızla kaldırıp Allah’ın rahmetini gelmesini sağlayabilirsiniz.

Nuh A.S kavminin karşısına geçti Allah’a kavmiyle arasında geçen diyaloğu şikayet ediyor. Fegultustağfiru rabbeküm innehü kene ğaffeeraa ‘Dedim ki ; Ey Kavmim Allah’a bolca mağfiret talebinde bulunun çünkü benim Rabbim ğaffar olandır, günahları bağışlayandır.’’ Yürselesüsemee aleyküm idrara ‘’Siz eğer Rabbinizden bağışlanma dilerseniz sizlere dolu dolu yağmur bulutlarını sizin üzerinize gönderir.’’  Ve yümdidküm bi emvelim benine ‘’ sizi mallarla, çocuklarla destekler.’’ Ve yec alleküm cennetin ve yecalleküm enhara ‘’ size bahçeler kılar, size nehirler kılar.’’  Meeleküm le tercüne ve lillehi ğara Niye Allah’a saygı duymuyorsunuz?  Günah işlediğiniz zaman  beşerden bile özür diliyorsunuz, beşerden af diliyorsunuz kalbini kırdığınız insanın etrafında dolanıyorsunuz. Peki siz günah işlediğiniz zaman Rabbinizin yasakladığı bir şeyi yapmadınız mı ? Neden Allah’a saygı duymuyorsunuz? Meeleküm le tercüne ve lillehi ğara

Ne için Allah’ın şanını yüceltmiyorsunuz ; bir günah işlediğiniz zaman ellerinizi açıp Ya Rabbi bir günah işledim, bir küçüklük yaptım, insanlığım gereğini yaptım Sen merhametlisin , Sen affedicisin deyip neden bağışlanma dilemiyorsunuz. Nuh A.S kavmiyle arasında geçen bu konuşmayı Rabbine hatırlatıyor. Kardeşlerim bizlerde Allah muhafaza müşrikler gibi olmayalım. Allah’ın kendisi ile müşrikleri kınadığı bir ayette sakın ha bizimde payımız olmasın. Rabbimizin kıymetini bilelim, günah işlediğimiz zaman ellerimizi açalım ve Allah’tan bağışlanma dileyelim.

( İslami Sohbet Yazıları )

2 thoughts on “En Güzel Tevbe İstiğfar Duası”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar