Fatiha Suresinin Mucizesi Eleştirel Akıl

Fatiha Suresinin Mucizesi Eleştirel Akıl post thumbnail image

Fatiha Suresinin Mucizesi Eleştirel Akıl

Fatiha Suresinin Mucizesi Eleştirel Akıl

Fatiha Suresinin Mucizesi Eleştirel Akıl

Eleştirel akıl ve Fatiha. Cuma namazı kılıyoruz iki rekatta da Fatiha okuyacağız. Sabah namazı kıldınız oradada Fatiha okudunuz her rekatta. İkindi namazı kılacaksınız yine Fatiha okuyacaksınız. Geçen yılda böyle idi,  evvel ki yılda böyle idi, gelecek yılda böyle olacak. Ne okuyorsunuz nakarat mı? Gazel okudukta nakarat mı söylüyoruz. Fatiha’daki bu özellik nedir? Bu soru avucunuzda dursun. Şu soruyuda sorayım. Şimdi bir insan hidayet istiyor, doğru yolu bulmak istiyor bu insan inanmış öyle mi? İnanmış, inancının üstüne vahyede inanmış öyle mi? Çünkü Fatiha okuyor ‘’ ihdinissiradal müstagim’’ diyor bu vahyin ön sözü üstelik, tüm Kuran vahyinin özü. Dolayısı ile vahyde inanmış, dahasına inanmış. Bu insan ibadete de inanmış, bu insan ibadette yapıyor ve Allah’ın huzurunda bulunmanın temsili simgesi olan namazda el pençe divan durmuş Rabb’imin huzurunda, bu adam hidayette değilse kim hidayette?

 İkinci sorumda buydu? Bu insana niye ihdinissiradal müstagim dedirtilir? Yani bizi dostdoğru yola ilet. Dost doğru yolda olduğundan şüphe mi , garanti değil, namazda ama garanti değil kesin cevaplardan biri. Senin namazda oluşun, senin dost doğru oluşunun garantisi değil. Zira müşriklerde namazdaydı ‘’ feveylül lil müsallin’’ hitabına muhatap oldular ‘’ Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki’’ Maun suresi 4.ayet. Namazda oluşun senin hidayet garantin değildir. Garanti belgesi gibi cebine koyamazsın. Bunun örneğini görüyorsunuz değil mi? Alnı secde gören çakallardan geçilmiyor ortalık. Onun için namazda oluşun hidayet garantisi değildir bu bir. İkincisi namazda bile olsan mutlaka sorgulayacaksın. Asıl namazda sorgulayacaksın. Eleştirel akıl. Eleştireceksin, eleyeceksin Müslüman. Namazdayken eliyorsan bu şu demek değil mi?

 Uffin ve le tenher hüme ve gullehüme gavlen kerime ayetinden yola çıkarak. Yanınızda kalan yaşlı anne ve babanız ihtiyar yaşına geldiğinde öf bile demeyin. Ama ben onları tokatlayabilirim niye? Ayet yok tokatlamayın ayeti yok. Diyemezsiniz değil mi üf bile demek yasaksa bu daha ağırı zaten yapmayın demektir değil mi? Bu böyledir, usüldede böyledir. Dolayısı ile eğer namazda Allah’ın huzurunda imiş gibi olduğunuz bir ibadette dahi eleştirel aklı kullanın. Kendinizi sorgulayın, deniliyorsa onun dışındaki anlarınızın tamamında zaten hep sorgulayın demektir. Ama bugün dinimizde namaz nedir? Garanti belgesi. Neyin garanti belgesi? İki vakit arasında yenilen her haltın affedileceğinin garanti belgesi… Nerede yazıyor? Hadis kitabında yazıyor. Kuran’da yazıyor mu? Yok. Niye? Peki öğlemidir gerçekten o zaman beş vakit namazı kıl her haltı ye bu mudur yani. Onun için iftirayı su içer gibi eder, onun için yalanı ekmek yer gibi söylüyor. Niye? Çünkü öyle inanıyor. Bu adamı kimse ahlaklı edemez, kimse başaramaz. Namaz kıldığı sürece ahlaksızdır bu. Bu Sözümü iyi düşünüp anlayın. Çünkü onun namazı onu ahlaksız ediyor. ’ feveylül lil müsallin’’ O’nun namazıda O’nu müşrik ettiği gibi. Oysa ki namaz muhasebe idi. Beş vakit muhasebe, muhasebede eleştirel akıl demektir.

Muhasebe,hesap yapıcaksınız getirisi götürüsü ne oldu? Bu iki vakit arasında iyiliğim ne kadar arttı, ne kadar iyilik yaptım, ne kadar kötü, aklım ne kadar kullandım ne kadar kullanmadım, irademi ne kadar kullandım ne kadar kullanmadım, vicdanımı ne kadar kullandım ne kadar kullanmadım, hakikati ne kadar örttüm ne kadar açtım, ne kadar güven verdim ne kadar güvendim. Ne kadar barışa hizmet ettim, ne kadar ortalık karıştırdım. Yani Müslüman oldum ve ya olmadım. Dolayısı ile görüyorsunuz değil mi deminden beri kullandığım tüm cümlelerin karşılıkları İslam,iman. İman; güvendir, İslam; barıştır. Kafir; hakkı örten demektir. Onun için bunların açılımını kullanıyorum Kuran’ın ifade ettiği budur kardeşlerim.

 

1 thought on “Fatiha Suresinin Mucizesi Eleştirel Akıl”

  1. Fatiha suresi imanın , Kur’an’ın özünü ifade ettiği için önemli. Ama dediğiniz gibi eğer ki yaptığımız ameller, ibadetler söylediğimiz dua vsler kalbimize inmiyorsa, bizleri de sakındırmıyorsa sonuç Maun suresi gibi “Vay O namaz kılanların hallerine” dediği gibi Allah için hiç bir değeri olmadığını gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar

AhitnameAhitname

Ahitname Basra’lı  Şem’ûn kendi halinde bir mecusidir. Müslümanlarla içli dı şlıdır ve bir sürü güzel haslet edinir. Kimseyle uğra şmaz, yalan söylemez, sözünde durur ve