GIYBET NEDİR AYET VE HADİS

GIYBET NEDİR AYET VE HADİS post thumbnail image

GIYBET HAKKINDA AYET VE HADİSLER

Gıybeti en büyük haramlardan kebair haramlardan biri olarak görmeyen bir alim yoktur. Gıybet, bir günah değildir. Gıybet, kebair günahlardandır. Yetmişe yakın kebair günahı sayarsınız; insan öldürmek, sihir yapmak, faiz yemek, zina yapmak, kumar oynamak gibi. Büyük suçların içinde Müslümanın şahsiyetini yıpratacak olan , gururunu rencide edecek olan, arkadaşları arasında eşine karşı, çocuklarına karşı O’nun prestijini düşürecek söz olandır. Arkasından bir Müslümanı çekiştirmek olan gıybette haramdır. Bunun için Peygamberimiz S.a.v Buhari’nin de rivayetinde geçende ‘’ Dedikodu yapan, onun sözünü buna taşıyan cennete giremez.’’ Buyurulmuştur. Ebu Cehil’in giremeyeceği gibi, Ebu Leheb’in cennete giremeyeceği gibi. İki Müslümanın arasında söz taşıyan, taşıdığı söz ilede iki müminin arasındaki derin muhabbetin zedelenmesine sebep olan bir Mümin, Müminlerin gireceği cennete aday olmayı yokuşa sürmüştür. Müminlerin arasında dedikodu yapmak sonrada kinin bulunmayacağı, bütün göğüslerin tertemiz olacağı cennete girebilcek Mümin olma kabiliyetini kaybetmiştir. Peygamber hadisidir bu dedikodu değil, Peygamber bilgisi bu DEDİKODUCU CENNETE GİREMEZ. Çünkü dedikodu Mümin onurunu zedeler.

GIYBET NEDİR AYET VE HADİS

GIYBET HAKKINDA AYET VE HADİSLER

Gizli kalması gereken sırları yaymak demektir. Gizli kalması gereken sırları yayan Müminlerin arasında tamiri zor bir gedik açan insandır. Şeytana malzeme veren insandır. Zaten şeytan pamuk ipliği ile tutturduğu ilişkilerimizin küçük bir darbe ile, asılma ile koparılacak bir hamle bekler. O hamleyide kafirden başkası yapmaması gerekirken; Namaz kılan bir Mümin, namaz kılan öbür Müminin incineceği, rahatsız olacağı dedikoduyu kadını ile, erkeği ile ailesini üzecek, hassasiyetini bozacak, söylenmicek sözleri duyduğunda rahatsız olacağı sözleri doğru bile olsa dedikodu olarak yayan Müminlerin arasında Allah’ın yeryüzünde batıla ve şeytanın hamlelerine karşı kurmayı murad ettiği Mümin toplumun hücrelerine mikrop saçan insan olarak cennete giremez.

Hücurat Suresi 12.ayet

Ey iman edenler! Zannın çoğundan sakının; çünkü bazı zanlar günahtır. Gizlilikleri araştırmayın, birbirinizin gıybetini yapmayın; herhangi biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? Bak bundan tiksindiniz! Allah’a itaatsizlikten de sakının. Allah tövbeleri çokça kabul etmektedir, rahmeti sonsuzdur.)

Kaf Sûresi 18

“İnsan hiçbir söz söylemez ki, yanında onu gözetleyen yazmaya hazır bir melek bulunmasın.”

Yazar: Murat Çeliker

iSLami Sohbet Siteniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar