Gıybetin Zararları

Gıybetin Zararları post thumbnail image

Gıybetin Zararları

Aziz kardeşlerim bu ümmetin alimleri, müctehidleri arasında gıybeti en büyük haramlardan, kebair haramlardan görmeyen bir alim yoktur. Gıybet bir günah değildir. Gıybet kebair günahlardandır. Yetmişe yakın kebair günahı sayarsanız; insan öldürmek, sihir yapmak, alkol kullanmak, faiz yemek, zina yapmak, kumar oynamak gibi büyük suçların içinde, müslümanın şahsiyetini yıpratacak olan,gururunu rencide edecek olan, arkadaşları arasında, eşine karşı, ailesine karşı, çocuklarına karşı, onun prestijini düşürecek söz demek olan arkasından bir müslümanı çekiştirmek gıybette bir haramdır. Bunun için Resullulah S.A.V Buhari’nin rivayet ettiği hadisi şerifte lee yed hulil cennete nemmeemün ‘’ Dedikodu yapan, onun sözünü buna taşıyan cennete giremez’’ buyurmuştur. Ebu Cehil’in giremeyeceği gibi, Ebu Leheb’in cennete giremeyeceği gibi. İki Müslüman arasında söz taşıyan, taşıdığı söz ile iki müminin dolayısı ile müminlerin arasındaki derin muhabbetin zedelenmesine sebep olan bir mümin; Müminlerin gireceği cennete aday olmayı yokuşa sürmüştür.

Gıybetin Zararları

Gıybetin Zararları

Müminler arasında dedikodu yapmak, sonrada ğıl ve kinin bulunmayacaği, bütün göğüslerin tertemiz olacağı cennete girecek bir mümin olma kabiliyetini kaybetmiştir. Peygamber hadisi, dedikodu değil, Peygamber hadisi, haber falan değil Peygamber bilgisi dedikoducu cennete girmez. Çünkü dedikodu mümin onurunu zedeler. Gizli kalması gereken sırları yaymak demektir. Gizli kalması gereken sırları yayan müminlerin arasında tamiri zor bir gedik açan insandır. Şeytana malzeme veren insandır. Zaten şeytan pamuk ipliği ile tutturduğu ilişikilerimizin, küçük bir darbe ile, asılma ile koparacak bir hamle bekler. O hamleyide kafirden başkası yapmaması gerekirken; Namaz kılan bir mümin başka namaz kılan bir müminin incineceği, rahatsız olacağı dedikoduyu kadını ile erkeği ile ailesini üzecek, hassasiyetini bozacak fiskosu, lavbaliliği, söylenmicek sözleri, duyduğunda rahatız olacağı şeyleri doğru bile olsa dedikodu olarak yayan Müminlerin arasında Allah’ın yeryüzünde batıla ve şeytanın hamlelerine karşı kurmayı murad ettiği Mümin toplumun hücrelerine mikrop saçan insan olarak cennete giremez buyurmuştur. Yazımızı Hücürat Suresi 12.ayeti ile bitirmek istiyorum ‘’ Siz ey imana ermiş olanlar! (Birbiriniz hakkında) yersiz zanda bulunmaktan kaçının; çünkü (bu şekildeki) zannın bir kısmı (da) günahtır; birbirinizin gizli yönlerini araştırmayın ve arkanızdan birbirinizi çekiştirmeye kalkışmayın. Aranızdan, hiç ölmüş kardeşinin etini yemek isteyen kimse çıkar mı? Hayır, siz ondan iğrenirsiniz. Ve Allah’a karşı sorumluluğunuzun bilincinde olun. Şüphesiz Allah, tevbeleri kabul edendir, rahmet kaynağıdır.’’

2 thoughts on “Gıybetin Zararları”

  1. Gıybet gerçekten çok kötü bir hal, insanların belki de sebepsiz bir birine karşı suizan ve kin beslemesine sebebiyet verir. Ama ne yazık ki, hiç farkına dahi varmadan çok fazla gıybet ediliyor. Bir de cümlenin başına aman dedikodu yapmayayım eklenince sanki günahı kalkıyor gibi tavra bürünüyoruz. Dilimize sahip olmadıkça imanımıza da sahip olmamız zordur. Çünkü dil kalbin kapısıdır, derler. Ya sahip çıkarsın diline, ya da dilin sahip çıkar kalbine.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar