Hadis Kitapları Nasıl Korundu

Hadis Kitapları Nasıl Korundu post thumbnail image

İslami Soru Cevap

Hadis Kitapları Nasıl Korundu

İslami Soru Cevap

İslami Soru Cevap

Soru: Hadis Kitapları’da Kuran gibi korunmuşmudur?

Cevap: Korunmamıştır. Allah Resul’ü yazdırmadı hadisleri. Hadis katibi tutmadı, vahiy katibi tuttu, ama hadis katibi yoktur. Kırk küsür vahiy katibi vardı. Hatta hadis yazımını Allah Resul’ü yasakladı. Korunmuş olanı Hz. Ebubekir, Hz. Ömer ve diğerleride yasakladı. Nasıl açıklanabilir bu, korunmuş olan yasaklanabilir mi? Korunmuş olsa 500’den 1 buçuk milyona çıkarmıydı hadis? Hz. Ebubekir vefat günü toplattı hadisleri önüne getirtti kızına ve gözünün önünde yaktırdı. 500 civarında olduğunu O’ndan öğreniyoruz. 1 buçuk milyona çıkarmıydı korunmuş olan? Korunmuş olsa; Birinin zayıf dediğine öbürü sahih, birinin deccal dediğine muteber dermiydi? Korunmuş olsa, rafsen rivayet edilirdi, manen rivayet edilmezdi, mana olarak yaklaşık rivayet. Yani kulaktan kulağa oyunu oynarsanız siz, uzun bir cümleyi 15 kişi sonra tanıyamaz hale gelirsiniz. Peki bu araya yüzyil, yüz elli yıl, iki yüz yıl, iki yüz elli yıl, yani on nesil, on iki nesil girdikten sonra ne hale gelir? Ayetler için mevzuat kitapları yazılmadı yani uydurma ayeteler ama hadisler için onlarca uydurma hadis kitabı buna mevzuat külliyatı denir yazıldı. Dolayısı ile hadis için söyleyecek söz bunlardır.

3 thoughts on “Hadis Kitapları Nasıl Korundu”

  1. O kadar az hadis olması mantıklımı sizce , soyle hesaplasak mesela: İnsan gunde on klime soylese -ki Peygamberimiz 23 sene peygamberlik yapmıstır.23x 30×10 olsa 500 mu oluyor Allah akıl fikir versin…. İnsan gunde h,çm, konuşmuyor ki kaldıki BU Resulullah bir dini temsilen O dini anlatmak için gonderilmiş bir temsilci…..Birşeyi soylerken akılcıda olmak lazıım………Ayrıca kendi arkadasları dediğimiz sahabeyi Kiramlarında konuşmaları ve hareketlerine Dine uyanlarada sessiz kaldığı nada hadis olarak bakılması var..

  2. Hadisler elbette korunmadı ama hadisler önemsiz de değildir. Peygamberin hayatını, uslubunu, yaptıklarını ve dini nasıl yorumladığını yaşadığını öğrenmek için güzel bir yöntem. Nasıl ki diğer alimlerin, padişahların bilmem kimlerin hakkında, yaşanan tarihi olaylarda vs kaynaklar alıyorsak okuyorsak. Hadisler de bu tarz kaynaklardandır. Rivayetler ve deliller üzerinden belirtilmiş toplanmıştır. Hepsi doğru mudur, değildir. Herkes doğru hatırlar mı kelime kelime o da mümkün değil elbette ama yine de önemsenmeyecek kadar güzel belirtkeleri vardır dinimizi yaşama adına. Hadisleri seviyorum ve iman kitabı olarak bakmıyorum ama Peygamberimizin Kuranı nasıl doğru anladığını ve yaşadığını anlama benimseme olarak seviyorum. Tabiki her hadise itibar edilmez özellikle de Kuran’a zıtlık olamaz muhtemeldir o yanlış bir rivayettir ama dediğim gibi önemsiz de değiller asla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar