Hayatın Kanseriyiz

Batı’dan Doğu’ya akan bir zulüm yaşanıyor dünyada. Kimse bu zulme dur demiyor. Kimse bir filme üzüldüğü kadar, bir nefsin adına aşk dediği duyguya yandığı kadar, orada ölümle yüz yüze kalan kardeşlerimize, daha yeni yeni yürümeye başlayan çocuklarımıza acımıyor.

Her şeyi o kadar çabuk unutturuyor ki şeytan ve tabi asıl olan en zavallı yanımız yani nefsimiz. Boş ver diyor içten içe, sen kendi mutluluğunla ilgilen. Bizler de zaten içimizde erittiğimiz irademizi hayır yönde kullanamaz halde oluyoruz.

Her yaşanan da bu şekilde söylemek kadar kolay olmayacaktır. Bizler görmezden gelsek de, Allah yapılanları ve susanları unutmayacaktır. Ve evreni yarattığında koyduğu kanunlarıyla, bizlere bu dünya da bazen benzer bazen de tam zıttıyla dönüş yapacaktır.

Zulmü işleyen o zalimler, insanların canlarına kıyacak onları ailelerinden uzaklaştıracak, Evren ise ona kendi silahıyla cevap verecektir. Aile bağları zayıflayacak, hiç sebep yokken dağılıp gidecek çocukları yüzüne dahi bakmaksızın. Ya da eşi aldatacak kendini, kimseye dahi güvenemez olacak. Gününü gün etmeye ve unutmaya çalışacak ama böyle kolay değildir. Dedim ya evren ve evrenin sahibi unutmayacak.

Zalimler dünyanın bir yerindeki insanların rızkını çalacak, israflar içinde yüzecekler, Allah’ta onlara şişmanlık hastalığı verecek. Evren yine geri dönecek, yaptığımız iyilikleri iyilik olarak, haksızlıkları da kötülük olarak döndürecektir.

Ve sadece zulm edenlere de dönüş olmayacaktır. Oturup bu zulme sessiz kalan bütün herkese gücünün yettiği ama duyarsız kaldığı oranda acı yollayacaktır. Ve bunu kendi ellerimizle bize yaptıracaktır.

Hayatın Kanseri Kim
Hayatın Kanseri Kim

Bizler de yaşananların gerçek sebebini dahi görmeye çalışmadan, halen bencilce olan bu yaşamımıza devam edeceğiz. Hiçbir değeri ve kalitesi olmayan bu zavallı aciz nefsine tabi olan hayatımıza…

Kendimizin de, kardeşlerimizin de kurtulup güzel bir hayatı sürdürmemiz ancak duyarlı birer insan olmamızla mümkün. Bizler ne zaman ki gerçekten birer insan vasfı taşırsak, merhametiyle, hoşgörüsüyle, iyi niyetiyle yani insanı insan yapacak olan yönlerimizle yaşamaya çalışırsak evren de mazlumun intikamını almayacaktır bizden.

Evren’in mutlak bir adalet sahibi Rabb’imiz vardır. Bu yüzden kötülük edip te iyilik beklemek kusura bakmayın ama ahmaklıktır. Ya da sus pus ol, zulüm karşında işlensin ve sen hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam et, tabi ki vicdanımızın köreldiği oranda insanlıktan çıkacağız ve artık bizim de hayatımızın değeri kalmayacak. O sustuğumuz yılan bize de dokunacak. Bizimde lokmamıza göz dikecek, bizlerinde evlatlarının bedenini elimize sunacak, gözyaşlarımız o gün feryad edecek. İşte böyle bir geri dönüşle görecek, çok mu geldi söylediklerim?

Neden çok buldunuz, şimdi bütün dünyada binlerce insan bunları yaşıyor zaten, bize gelince mi çok oldu, bizler kendimizi düzeltmedikçe, Allah o kavmi düzeltecek değilim, diyor. O zaman artık düzelmenin, birlik olmanın ve nefsimize ayırdığımız zamanı azaltıp gerçek hak sahiplerini bulup onlara haklarını teslim edelim.

Kendi iyiliğimiz için de olsa bu adımı atıp her gün en azından bir kez düşünüp, bir iyilik yapalım. Yoksa kaçınılmaz son geliyor emin olun. Hastalık hastası bir kavim boşuna mı türedi sanıyorsunuz? Ya da kanserler neden yayıldı.

Kanser zararlı hücrelerin diğer hücrelere olan savaşında direnç gösterememenin sonucunda oluşur. Tıpkı şuan İslam ümmetinin, insan âleminin yaşadığı olaylar gibi. Hepimiz hayatın KANSERİYİZ!

Yazar: Derya TURKAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir