Huzeyfe Peygamberin Sırdaşlığını Nasıl Kazanmıştı

Hz Huzeyfe ra o Peygamberimizin sırdaşıdır. Fitnelere ait sırlar kıyamete dair nice bilinmeyenler o günün dünyasında yaşayan münafıkların kimliklerini Peygamberimiz sav ona söylemişti.

Peki neden başka biri değilde bunca sırrın sahibi Huzeyfe ra olmuştu. Zor günlerin yol arkadaşı Hz EbuBekir varken Hz Ömer varken Hz Ali varken mesele güvenilirlik eminlik dirayetli biri olmaysa adını andıklarımız sahabelerde de bu vasıflar vardı.

Aslında bu iş için Hz Huzeyfe kendisini adeta Peygamberimize sav seçtirmişti. Nasıl mı bakın kendi sözleriyle anlatıyor.

Hz Huzeyfe Rasulallah’a  Ashab Ona en hayırlı amel nedir diye sorarlardı. O ise şöyle cevaplar: hayır bellidir biz şerleri öğrenip ondan geri duralım.

Bir gün Uhud savaşı Hz Huzeyfe’nin babası çok yaşlı olduğu için Medine de bırakılmıştır ama savaşçılar gidince kendisini Medine de işe yaramayan biri olarak görüp tekrar savaş meydanına gitmeye karar verir.Sahabelerden biri Huzeyfe’nin babasını savaş öncesinde görmediği için onu tanımaz. Müşrik zanneder ve Huzeyfe’nin babasıyla cenke başlarlar. Huzeyfe uzaktan babasını tanır. Huzeyfe bağırmaktadır.

Babam, babam O Müslümanlardandır! O benim Babam diye, bağırmaya devam eder. Ama Savaşın sıcaklığı o sesleri duyurmaz. Ve bir kılıç darbesiyle babası ölür. Huzeyfe oraya doğru gider. Sahabe vallahi onu tanımadım, der.
Hadi şimdi biz kendimizi Huzeyfe r.a yerine koyalım. Ne yapardık acaba?
Olay sıcaktır ama Huzeyfe, O bir dirayet ve irade Kahramanıdır.

Derki; Allah Seni affetsin… O Merhametlilerin En Merhametlisidir….

İşte böyle bir teslimiyet ve soğuk kanlılıkla sırdaş olmuştu.

Sohbet Yazarı: Für

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir