iSLami Soru Cevap

Hz Meryemin Babasız Çocuk Doğurması

Soru: Allah kendi koyduğu kurallara kefildir diyor. Babası olmaksızın bir çocuğun dünyaya gelmesi mümkün değilken, Hz Meryem’in babasız bir çocuk doğmasını bu bağlamda nasıl algılamalıyız, nasıl anlamalıyız?

Cevap: Mümkün. Eşeyli üreme tabiatta olan bir şey. Hatta deniz atı diye bir hayvan var, deniz canlısı. Erkeği doğum yapar. Hadi buyurun mümkün değil dediniz ama erken konuştunuz. Deniz atı erkeği doğum yapar. Tabiatta daha neler var. Kaldı ki bunun tıpta müstakil bir ismi bile var. Yani bu manada bu mümkün. Sümerdede olmuştur bu efsaneye dönüşmüş, Mısır’da olmuş efsaneye dönüşmüş. Nadir olarakta olsa tarihde var. Zaten düşünün kromozomlar ya x – y dir ya x-x tir. Yani x-x ikisindede var. Yani her erkekte bir kadın var. Yani x var, y erkeği temsil eder, x kadını temsil eder. Yani iki kromozomdada x ortaktır. Bu manada mümkün değili erken söyledik. Hz Meryem hakkında Kuran’da kullanılan iki zamir erkek zamiri, eril zamiridir dişil değil. Yani demiyoruz ki Hz. Meryem ürener sisteminde erkeklikte olan biri. Bunu bilmiyoruz. Zaten Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır meseleyi  işlerken buraya gelmiş gelmiş  aman beni yanlış anlamayın diye bir şeyler demiş ama söyleyeceğinide yine söylemiş.

Çok özel bir durumla karşı karşıyayız. Kaldı ki Allah’ın sünnetine dikkat çektiği başka bir şey var Meryem suresini okumadınız mı? Meryem’in doğum sancısı neden anlatılır? İsa’da her insan gibi sancı ile doğdu. Aslında Allah sünnetini orada bozmadı bunu söylüyor. Orada eğer Allah sünnetini bozsaydı nasıl olurdu biliyor musunuz? Hz. İsa, Hz. Meryem sancı çekmeden 9 ay 10 gün beklemeden hemen doğardı. İşte o zaman sünnetini bozmuş olurdu. Tıp kı Eshabı kehf gibi. Eshabı Kehf’i çok özel bir uykuya yatırıyor Rabb’imiz. Orada zaten ölüm değil, anlatılan ayetlerin içinde ölüm kelimesi falan yok. Çok özel bir şey ‘’Kulaklarına vurduk diyor.’’ Çok özel bir kelime orada kullanılıyor. Özel bir uyku, derin bir uyku. Rabb’imizin özel bir müdahelesi var orada. Herşeyi rasyonelleştirme zorunda değiliz, böyle bir derdim yok benim. Yani determinizme saplanmış olmak hoş bir şey değil. Allah için zorunluluk diye bir şey yok.

Allah koyduğu yasaların mahkumu değil HAKİM’İDİR. Ama burada yasalarına dikkat çekmek içinde, dikkat buyurun ne yapıyor; bir sağa dönderdik, bir sola dönderdik diyor Eshabı Kehf için. Ya Rabb’i bu kadar mucize göstermişsin sağa sola döndürmedende bunları çürütmemenin yolu yokmuydu? Yok ama; bedenin yasası belli. Yani orada yine yasasına dikkat çekiyor mesele bu. Yoksa her şey rasyonelleştirmek zorunda değiliz biz Rabb’imizin sınırsız gücüne iman ettik. Fakat sınırsız gücüne imanımız şu anlama gelmiyor; Allah keyfidir, hiçbir yasası yoktur, istediğini yapar. Yok böyle bir şey.

 

 

2 yorum

  1. NE diyebilirimki,,,Eline ,emeğine sağlık……

  2. Allah koyduğu yasaların mahkumu değil HAKİM’İDİR.
    Allah dilediğini, dilediği gibi yaratmaya muktedirdir. Hz Meryemin babasız çocuk doğurmasına şaşıranlar, Hz Adem’i de yaratırken şaşırdı mı? Fark yok bence, Allah sonsuz güce sahiptir. Bizlere iman etmemiz için de gücünü bizlere mucize gibi görünen yaratmalarıyla örneklendirir. Aslında bize mucize gelen herşey Allah için sıradan bir kanundur. Allah sadece OL der ve oluverir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir