İndirilen Din ve Uydurulan Din

İndirilen Din ve Uydurulan Din post thumbnail image

İndirilen Din ve Uydurulan Din

İndirilen Din ile, Uydurulan Din ayrımı vardır, olmalıdır, mecburidir. İnsan ahlak, Kuran, İslam, İman, tarih,akıl ve mantık açısından bu ayrım zorunludur. Zira bir gerçek vardır o da ortada iki tane İslam vardır hatta belki bir çok İslam. Ama bundan bir tanesi Allah’ın gönderdiği, indirdiği İslam’dır. Onun dışındaki İslam veya İslamlar ise insanların İslam adını koyup uydurduklarıdır. Ayrımı şöyle veya böyle isimlendirmek size kalmış fakat Kuran bu ayrımı bizzat yapar zaten. Allah’a öğretilen din, Allah’ın öğrettiği din Hücürat suresinin 16.ayetinde bu ayrımı yapar ‘’ Siz dininizi Allah’a mı öğretiyorsunuz’’. İyiliği emreden din, kötülüğü emreden din diye Bakara 93.ayette  bir ayrım yapılır. ‘’Size dininiz ne büyük kötülük işletiyor’’ der birde kötülük işleten bir din var. Onun için bu ayrımı Kuran yapar. Salat ile rahmeti kazananlar, Salat ile laneti hak edenler ayrımını Kuran Maun suresi 4.ayetinde yapıyor. Fe veylül lil müsallin ‘’Lanet olsun o namaz kılanlara’’ dolayısı ile indirilen din nedir peki ? Kuran’daki dindir. Kurandaki din indirilen dindir. Benim söylediğim din indiren dil değildir. İndirilen dinin tanımını ben yapmam. Yani benim söylediğim indirilen dediği indirelen değildir, Allah’ın indirilen dediği indirelendir.

İndirilen Din ve Uydurulan Din

İndirilen Din ve Uydurulan Din

Dolayısı ile uydurulan din, dinin sahibi olan Allah’ın öğrettiği din dışında Allah’a öğretilen dindir. İlki dinin kendisidir. İkincisi ise dinin ürettiği kültürdür. Dinle, din kültürünü birbirinden ayıramadığımız sürece başımızda, burnumuzda pislikten çıkmıcak. Bunu açık ve net olarak söyleyeyim. Din ilahidir, Din kültürü beşeri insanidir. Din ile Din kültürü karıştırmak İlahi olanla insani olanı karıştırmaktır. İnsanı olanı İlahi olarak ilan etmek insanı Allah ilan etmek kadar kötüdür. İndirilen dinin sahibi ALLAH’tır, uydurulan dinin sahibi insandır. Nasıl Allah ile insan aynı değilse, ALLAH’ın indirdiği din ile, insanın uydurduğu din aynı olamaz. İndirilen ve uydurulan dinin ayrımını yapmamak; Şapı şekere, tuzu tuz ruhunu, balı çam sakızına, suyu şaraba, imanı şirke, Hakk’ı batıla karıştırmaktır, helali harama karıştırmaktır. Her peygamber indirilen din ile uydurulmuş dini seçip ayırt etmek için gönderilmiştir buna Peygamberimiz’de dahildir.

3 thoughts on “İndirilen Din ve Uydurulan Din”

  1. selamun aleykum gerçektende İndirilen Din ve Uydurulan Din var mı merak ettim araştırma sonucu İndirilen Din ve Uydurulan Din gördüm

  2. Dini anlamak yerine, bir dayanağımız olmadan oluşturduğumuz her dini düşünce uydurulan bir din halini alabilir diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar