İnfak Ne Demek

İnfak; iftihar değil imtihandır. Bunu unutmamak lazım. Çünkü servet bir imtihandır, emanettir. Onun içinde infak ile insan, servet ile insan iftihar etmemeli. Sadece imtihan olduğunu unutmamalı.  Tarihte okuyoruz, Halife Kahir çağının en zengin adamıydı. Bugünün Brunei Sultanı gibi bir adam düşünün. Tutun ki 400 milyar dolarlık servet. Ben onu diyor Bağdadi anlatıyor tarih kitabında. Bağdat Cami’nin önünde gözlerine mil çekilmiş halde dilenirken gördüm diyor. Dehşet bir ibret örneğidir aslında. Bu manada infakın aynı zamanda bir imtihan olduğunu insan aklından çıkartmamalı. Vermeyi bir erdem değil, yükümlülük olarak görmek infak ahlakındandır. Yani verdim erdemliyim değil, vermek yükümlülüğümdür, mükellefiyetimdir infak ahlakı bunu gerektirir. Yani vermek aslında bir başkasına iyilik yapmak değildir, vermek kişinin kendisine iyilik yapmasıdır. Onun için verdiğinden teşekkür beklemek yerine, verebildiğim için şükr olsun demektir. Verebildiğim için şükr olsun. Büyükler nimetten önce şükrettiklerine şükrederlermiş. Bana şükretmeyi nasip ettiği için şükr olsun Ya Rabb. Verebilmeye şükür etmek. Bu çok önemli çünkü serveti olan vermez. Benim çok sevdiğim bir amcam vardı Dispanserin bahçıvanlığını yapardı, Hal ehli bir zattır. Genelde sükut sohbeti ederdi. Karşılıklı oturur bazende ağlardı. Bir gün yanına gittim çok üzüntülü gördüm yine ağlıyordu hayr ola Ahmet amca dedim ‘’ Ramazan ayı tamda sıcak günlerdi.  Oğlum derdi bana, evladım derdi. Bizim müdür Bey dedi beni çağırdı bugün ; Ahmed efendi sen akşama kadar aç mı duruyorsun? Amca; Allah emretti müdür bey. Müdür; Ya ben evde sabah kalvatısı yapıyorum, öğleni edemiyorum Ahmed efendi, birde burada kuşluk hazırlatıyorum sen akşama kadar aç nasıl duruyorsun. Ahmed Efendi; Müdür bey, orucu mide tutmaz İMAN TUTAR. Zengin olan vermez, İMAN verir kardeşlerim. Allah imanımızı bol etsin.

İnfak Ne Demek
İnfak Ne Demek

Ahzab Suresi, 35. ayet: Şüphesiz, Müslüman erkekler ve Müslüman kadınlar, mü’min erkekler ve mü’min kadınlar, gönülden (Allah’a) itaat eden erkekler ve gönülden (Allah’a) itaat eden kadınlar, sadık olan erkekler ve sadık olan kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar, saygıyla (Allah’tan) korkan erkekler ve saygıyla (Allah’tan) korkan kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve (ırzlarını) koruyan kadınlar, Allah’ı çokça zikreden erkekler ve (Allah’ı çokça) zikreden kadınlar; (işte) bunlar için Allah bir bağışlanma ve büyük bir ecir hazırlamıştır.

 

3 yorum

  1. İnfak, ihtiyaçtan fazlasını, ihtiyacı olanlara vermek hepimizin üzerinde bir borç olduğu muhakkak. Tabi ihtiyacımız ne biliyorsak, her şeyden ikişer üçer almak ihtiyaç değil israftır, yani her yaptığımız israf, asıl Hak sahiplerinin Hakkını çalmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir