İnsan Yaratılışında Altın Oran

İnsan Yaratılışında Altın Oran post thumbnail image

Özel Yaradılışlı Bireylere Karşı Doğru Tutum Gösterme

İnsan Yaratılışında Altın Oran

Allah insanı en güzel şekilde (altın orana göre)  yaratmıştır. Ona bir takım kabiliyetler vermiştir. Bu kabiliyetlerine göre de kişileri imtihana tabi tutmuştur. Fakat Allah her insanın imtihanını farklı kılmıştır ve aynı zamanda bu imtihanların hepsiyle bizlere verdiği ibretler vardır.

Allah’ın Yaratması çok özel ve en muhteşem sistemdir. Lakin bir şeyin içinde olan insanlar bunu kazanmadığı için onun değerini çoğu zaman görmezden gelir. Bizlerin iki gözü ve bir burnu ya da iki eli iki ayağı vardır. Ama bunlardan her hangi biri fazla ya da az olduğunda görünüm o güzelliği yitirir ve ihtiyaçların karşılanması da daha zor olur. Bizlerin hakikatin evrendeki en güzel yaratmasını görmemiz içinde bazen ibretlik olacak şekilde Yaratılmış canlılar olmuştur. Altı parmaklı birinin parmak sayısını gördüğümüzde beş parmaklı bir elin kullanıma ve estetiğe ne kadar uygun olduğunu görürüz. Ya da bir kaza sonucu bir kişini bir yahut iki ayağının kaybetmesiyle, bir insanın iki ayağa sahip olmasının yine ne kadar önemli bir nimet ve en uygun yaratılma şekli olduğunu idrak ederiz.

Özel Yaradılış ve Saygı

Evrende Altın Oranlama

Yaradılışımızın muhteşem yapıda olmasının vurgusunun yanında bizlerin bu özel hallerde yaratılan bireylere olan tutumunu da konuşmak isterim. Bugünlerde TV’lerde yer alan özel eğitimle yetiştirilmeye uygun bir grup çocuğa ve velilerine verilen tepkinin insani ve dini boyuttan ele alırsak, diğer kişilerin yaptığı bu tavrın ne kadar doğru olduğunu düşünmemiz gerekir.

Evrende kendi yaratılışımız dâhil, hiçbir insanın yaratılışı kendi elinde değildir. Fakat yaşadığımız dünya bir tanedir.  İçtiğimiz su, aldığımız hava, yararlandığımız kâinat ortaktır. Bu evrende birlikte uyum içinde yaşamak gibi de bir görevimiz vardır. Bu olayda insanları özel yaradılışları sebebiyle yargılamanın, Allah’ın gücüne gideceği gibi büyük bir haksızlığın da göstergesi olduğu aşikârdır. Evet, çocuğumuzun en iyi eğitimi almasını ve başarılı olmasını isteriz. Bu nedenle önüne çıkan engelleri kaldırmak isteriz. Lakin bu başka bir insanın, başka bir çocuğun hakkını elinden alarak, gasp yoluyla yapılamayacağını da bilmeliyiz. Çocuklarımızı başarı hırsına kurban edip, onları insani duygulardan uzaklaştırmak, çocuklarımıza ve evrene yapabileceğimiz en kötü şeydir.

iSLami Sohbet Siteniz…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar