İnsanlar Arası Adalet Nasıl Olur

Adalet, her insana aynı hakları tanımak ve çabasının karşılığını da aynı şekilde herkese aynı sistemle takdim etmenin adıdır. Adalet evrenin temel taşlarından biridir. Eğer ki Adalet bir yerde yok olmaya başlarsa, orada her şey bir zelzele misali sallantıya girecektir ve kaçınılmaz olan sona yaklaşılacaktır.

Adalet çok önemli bir özellik olması sebebiyle Hakkıyla uygulanması da gerçekten zordur. Victor Hugo şöyle söyler “ İyi olmak kolaydır, zor olan Adil olmaktır” gerçekten bu böyledir.

Adalet iyilikten önce gelir. Önce Hak sahipleri ve Hakları belirlenir. Daha sonra merhamet edilecekse yine bu hakları gözetip ona göre yapılmalıdır ki, haksızlık olmasın.

Bir öğretmensiniz ve öğrencilerinizden bir kısmının notlarının zayıf olduğu için yükseltmek istediniz. Gönlünüz razı gelmedi ama burada sadece onlara verdiğiniz not diğer başarılı olanlara bir Haksızlık olacaktır. Ya bu konuda hepsine adilce fazla not vermelisiniz yahut da bu vereceğiniz notlar hakkında diğer öğrencilerin rızasını almalısınız. Eğer ki biri bile rahatsızsa bu durumdan başka bir yol bulmalısınız. Keza ne kadar niyetiniz iyilik de olsa bir haksızlığın sebebi olacaksınız.

Allah hükmünde mutlak bir Adalete sahiptir. Her konuda en doğru olanı yapan Rabb’imiz merhametini dahi adaletiyle teslim eder. Tabi ki burada dikkat edilmesi gereken nokta, bire bir ilerlemek değildir. Merhamet Adaletin derecesine göredir. Her başarı bir sonraki adımı getirdiği gibi, her basamağın ödülü bir olmayacaktır. Ama kişiler arasında ayrım yapılmaksızın her kim hangi basamaktaysa ona göre ecri verilir. Burada adalet sistemi tek düze yapmaz sadece herkese eşit fırsat tanınır.

Eşitlik ile adalet kavramı birbirlerini tamamladığı gibi, birebir aynı değildir. Az önce de bahsettiğimiz gibi, adalet daha kapsayıcıdır.

Herkese aynı şekilde davranmak eşitlik değildir. Herkese ancak yaptıklarını göz önüne alarak karşılık vermektir. Çalışanla çalışmayanı, çabalayanla çabalamayanı vs. komünist bir bakış açısıyla eşitlemeye çalışmak adalete aykırıdır. Bu yüzden eşitliğin ve adaletin öncelikle ne anlama geldiğini idrak etmeliyiz.

İnsanlar Arası Adalet Nasıl Olur
İnsanlar Arası Adalet Nasıl Olur

Eşitlik kavramını matematik dersinden hatırlarız, birebir aynı olma durumuna eşitlik denir. Ama miktarlar aynı fakat içerik farklıysa buna ise denklik denir. Adalet ise içine hem eşitliği hem de denkliği koyar. Her kümedeki insana eşit haklar tanınır ama herkes birebir aynı hayatı sürdürmediği için burada denklikler belirlenir. Bu denkliklere göre bir temizlik elemanı olmak, bir öğretmen ya da bir doktor olmakla ilgili çabalar ve karşılığındaki değerlerin ölçülmesiyle denklik sitemi kurulur ve hakları teslim edilir.

Tabi şuan içinde olduğumuz sistemde dünyanın birçok yerinde Adalet ne yazık ki uygulanırken gereken titizliğin gösterilmediği sistemlere mahkûm kılınmıştır. Fakat buna rağmen belli bir oranda da olsa bir yerde adalet varsa orada düzen ve daha doğru bir yaşantı vardır. Ne zaman ki adalet büyük zarar görmeye başlar, o zaman o yerde karmaşa oluşur. İnsanlar dostluktan, arkadaşlıktan uzaklaşır. Aile bağları zayıflar ve sevgi ise yavaş yavaş o beldeden uzaklaşır.

Adalet sistemi bir temel oluşturduğu için bu denli önemlidir. Adaleti önce akıllarımızda benimsemeli daha sonra ailemizde çevremizde kurmalıyız. Hepimiz toplumun bir parçası olduğumuz gibi adaletin de birer parçasıyız.

Zarar gören, hakkı elinden alınmaya çalışan birilerini gördüğümüzde gücümüzün yettiği oranda müdahale etmeli ve hak sahiplerinin haklarına ulaşmasında çaba harcamalıyız. Bu hem toplumun hem de kendi haklarımızın korunmasının tek yoludur.

Yazar: Derya TURKAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir