İnsanlarda Merak Duygusu

Bir arkadaşımın gittiği bir yere ben de gitmiştim. Sohbet ettiğim benden birkaç yaş büyük biri vardı. Bu kişi biraz sert mizaçlı ve çokça meraklı biriydi. Benden büyük olması sebebiyle özellikle ona saygım vardı. Fakat o merak konusunda her geçen gün biraz daha zorlamaya başlamıştı beni. Bir arkadaşım hakkında sürekli sorular sormaya başlamıştı. Bunun dışında da aynı ortamda biriyle sohbet edecek olsam ilk fırsatta bana ne konuşulduğunu, neler yaşandığını sormaya başladı. Ben ise yalan söylememe kararı aldığım için uzun zamandır, yalana sığınmazdım. Ama onun ısrarları karşısında susmak da gerçekten zor oluyordu. Kalp kırmayı da sevmediğim için, sorduklarına kısmen yanıtlar verirdim. Lakin bir gün içinde biriktirdiği duyguları sebebiyle ona anlattıklarımı bana karşı kullanmaya başlayınca gerçekten pişman olmuştum. Hem sözlerle beni, hem de bahsi geçen kişileri haklı bir sebebi yokken incitmeye başlamıştı…

İnsanlarda Merak Duygusu
İnsanlarda Merak Duygusu

İnsan olarak Yaratılırken bir takım özellikler fıtratımıza kodlanmıştır. Bunlardan biri de merak duygusudur. Lakin her duygu gibi bu duyguyu da kontrollü ve doğru amaçlar için kullanmazsak hem başımızı belaya sokabilir hem de insanları incitebiliriz.

Merak duygusu hayatımızı düzeltmek, insanlara yardım etmek, bir şeyler keşfetmek içinse bu duygu faydalı ve güzel bir fıtrat göstergesi olurken, insanların hayatlarını kontrol etmek ve kurcalamak için olursa bu duygu gerçekten zararlı ve çirkin bir hal almaktadır.

 

Yukarıda anlattığım kısa anımda da gördüğümüz üzere insanların hayatlarını öğrenme merakı hem karşımızdakini incitir, onu zor duruma sokar ya da yalana itebilen bir durum olur.

Öğrendiğimiz her bilgi bizlere bir sorumluluk getirmektedir.Bu yüzden karşımızdan aldığımız bilgileri bir sır olarak saklayabilmeli ve öğrendiklerimiz sebebiyle de insanları incitmeyecek kadar güçlü bir karaktere sahip olmalıyız.

 

Merak duygumuzu kontrol altına almadıkça hem kendimize hem diğer insanlara ciddi zararlar verebiliriz. İnsanların özel hayatlarının peşine düşen insanlar zamanla mutsuzlaşır, kabalaşırlar. Sır tutma iradeleri azalır, dedikodu ve yalana meyil ederler. Her öğrendiği üzerinde ayrı bir ağırlık yaptığı için, bu öğrendiklerini yaymaya başlarlar. Böyle zararları olan ve hiç de güzel bir özellik olmayan özel hayat merakını artık kafamızdan atmalı yerine fıtratımıza verilme sebebi olan hakikati öğrenme, anlama olarak yansıtmalıyız.

İSLami Sohbet Sitemiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir