iSLam Dininde Ötekileştirme Varmı

iSLam Dininde Ötekileştirme Varmı post thumbnail image

iSLam Dininde Ötekileştirme Varmı

‘Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız.’(Müslim, imân 93-94; Tirmizî, Et’ime 45)Peygamber efendimiz imandan önce Müslüman kardeşlerini sevmek gerektiğini vurgular.Bu sevme eylemi nedir? Ah canım gel seni seveyim, demek değildir. Müslüman kardeşini sever ve onun dünyası güzelleşsin ister, ona yardım eder, onu güzelliğe ortak kılar, dertlerine ortak olur ve daha da önemlisi onun Allah rızası için yaşaması için gereken çabayı Sabırla gösterir.

Müslüman kardeşinin imtihan hayatını tamamlayıp Allah’ın huzuruna vardığında utanmaması için, cennette el ele girmek için mücadele eder. Onun sevabına, nimetine sevinir. Derdine ve günahına da üzülür. Allah için kardeşine emri bil maruf yapar ve doğruya güzele davet eder ve yine nehyi anıl münker yaparak onu kötülükten haramdan sakındırır. Bu vazifesini içtenlikle yapınca usulü de Peygamber Efendimiz gibi hilm sahibi, yumuşak ve hakikati güzelce ifade olarak gösterir. Lakin ümmette bir hastalık türemiştir. Bu hastalığı şeytan emri bil maruf yapmak isteyen insanlara bulaştırmıştır. Nedir bu hastalık biliyor musunuz? Bu hastalığın adı ötekileştirmek… Şeytan bütün Müslümanlar kardeş gibi yaşasın, birlik olsun istemediği için. İnancını önemseyen kullara içten içe vesvese verir. Sen şunla mı uğraşacaksın, bunla mı uğraşacaksın, tekfir et yarısını zaten bunların çoğu kâfir der. Geriye kalan yarısına da emri bil maruf yapmana yine engel olur. Yahu bunlarla mı uğraşacaksın, bunların çoğu müşrik bir kısmı da münafık bunlarla mı uğraşacaksın, diye diye ümmeti gözünde küçültür ve kendi gibi üç beş kişi etrafında dolanıp durmayı emri bil maruf sanmana neden olur. Soruyorum size, böyle bir emri bil maruf böyle bir tebliğ kimin işine yarayacak. Sabır ki imanın yarısıdır. Ortada Sabır yok. Hepsini dinin dışına attın, ihtiyacı olan kişileri reddettin, ötekileştirdin… Yaftaladın… Ne kaldı geriye? Kimin şimdi vesilesi olacaksın? Sana şunu söyleyeyim ben, sen bu tavırla kimseyi kazanmadığın gibi, bir sürü insanı kaybettin. Emri bil marufun tam zıddını yaptın. İnsanları dinden soğuttun. Müslüman’a bak dediler, düşmandan farkı yok. İlmi olmayan, imanı kalbine yerleşmeyeni dinden soğuttun… Bravo gerçekten, ne de güzel tebliğ yaptın, şimdi mutlu musun bu halinden?

Hâlbuki o çok sevdiğin Peygamberimiz, Ebu Cehillerin, Ebu Leheb’lerin kapısına gidiyordu, güzel güzel anlatıyordu. Sen iman eden kardeşini kâfirden mi aşağı görüyorsun da, ona olan üslubun bu denli acımasız ve çirkin… Allah Musa AleyhiSelam’a Firavuna git o çok azdı, lakin ona güzel söz söyle belki iman eder, buyuruyordu. Senin Müslüman kardeşinin gözünde bir Firavun kadar da mı değeri yok!!!

iSLam Dininde Ötekileştirme Varmı

iSLam Dininde Ötekileştirme Varmı

Artık öyle bir hal olmuş ki, avamı ayrı sataşır olmuş, havası ayrı sataşır… Cahili ayrı, Âlimi ayrı dert olur. Bu ümmetin ayrılığa, nifaka, hasete ya da ötekileştirmeye ihtiyacımı var. Böyle mi İslam devleti kurma sevdasını taşıyoruz. Hangi İslam devleti? Yarısını kâfir ilan edip geri kalanına müşrik, münafık yaftası vurduğun insanlarla mı İslam devleti kuracaksın. Üç beş Müslüman var sana göre, eee madem onlara tebliğ yok, emri bil maruf yok, sürekli yafta sürekli tenkit. Toplaşın üç beş kişi bir adada yaşayın. Geri kalanın da ne hali varsa görsünler! Şimdi bu sözlerimi okuyunca da kızıyor, biz tebliğden sorumluyuz, emri bil maruf gibi bir görevimiz var… Neye kızıyorsun sen daha, dinden çıkarmadığın kimse kalmadı, hakaret etmediğin, küffarsın demediğin kim kaldı. Sen tebliği yok ettin, emri bil marufu yatağa mahkûm ettin. Bari diyorum ki, insanlara faydan yok, zararın da olmasın!

Kâfirlerin, şeytanların uğraştığı yetmiyor bir de Müslüman kardeşini ilk köşe başında kıstırıyor… Dünyanın halini görmüyor musunuz? Hiç düşünmez misiniz, akletmez misiniz diyor Allah… Ya İslam dünyası ne halde görmüyor muyuz, gözlerimiz kör mü oldu? Nasıl olurda halen ötekileştiriyor, birbirimize düşman oluyoruz. Allah aşkına yapmayın, Allah adına kardeşlerinizin arasına kin, nefret, ölüm ve her türlü pisliği sokmayın. Eğer niyetiniz iyiyse ve Peygamber’e de inanıyorsanız, ezberi bırakın da Peygamber gibi tebliğ yapın!

Yazar: Derya TURKAY

iSLami Sohbet Sayfası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar