İslam Dininin Temeli

İslam Dininin Temeli post thumbnail image

İslam Dininin Temeli

Huvellezi ersele resuluhu bil hudee ve dinil hag’’ O Allah ki Resulünü  hidayet ile ve hak dine ile gönderdi. Neden ‘’ Liyüzhirahu aleddini kulli’’ Bütün dinlere, ideolojilere, bütün nizamlara hakim olmak ve onlara ğalebe çalmak için. Bu din neden gönderildi ? Bütün dinlere üstün gelsin diye bütün ideolojilerin üzerine çıksın diye, hepsinin yerine gelmek için. Bu din sadece öğüt vermek için gelmedi, bu din ; namazı, orucu şekilsel bir takım ibadetleri sadece bunları öğretmek için gelmedi. Bu din yeryüzüne hakim olmak için geldi! Ama çok insan var ki onun bakışına göre , çünkü öyle öğretildi mekteplerde, kuran kurslarında, imam hatiplerde, ilahiyatlarda öyle öğrettiler. Dediler ki; bu din ibadet ve ahlaktır. Allah’a inanıcaksın, ibadet yapıcaksın, ahlaklı olucaksın. Bu dinin yeryüzüne hükmetme vazifesi olduğunu, bizimde bir ümmet olduğumuzu, ümmetinde yeryüzünün imamları demek olduğunu öğretmediler.

Bir hedef gösteriyor Kuran; Onlar bizi hedefimizden saptırdılar ve hedefi bize unutturdular Kuranın hedefi yeryüzünde hakim olmak. Onlar ise sadece ahlaklı bir toplum, ahlaklı bir toplumu hedef gösterdiler. Elbette İslam toplumu ahlaklı olacak. Elbette İslam’da ahlakta var ibadette var. Ama ondan önce İMAN var. La ilahe illallah var Allah’tan başka ilah olmadığı,  sadece O’na kulluk edileceği , başkalarına kulluk edilmeyeceği dinin temeli bu. Bunu kabul etmeyen istediği kadar namaz kılsın, istediği kadar ibadet etsin. Dinin temeli bu. Fetih suresi 28.ayet ‘’ O, Elçisini rehberliği ve hak dini (yayma görevi) ile göndermişti ki, bu (dini) öteki bütün (batıl) dinlere üstün kılsın; ve hiç kimse Allah kadar (hakikate) şahitlik yapamaz.’’ Buyuruluyor. Bu ayet ne kadar da açık değil mi? Tabulaşmış, yozlaştırılmış, imanın içine her türlü haram sokulmuş bir vaziyette nasıl üstün kılacağız bu dini? Daha neye iman ettiğini anlamadan bilmeden sorgulamadan iman ne demektir kavramında benlik bulamayan bu ümmet nasıl olurda Allah’ın dinini üstün kılabilir ? Kusura bakmayın herkesin bir derdi iyi insanım, kalbim temiz, etliye sütlüye bulaşmim, herkes kendi dinini yaşasın diyip tebliğden kaçarak mı iman sahibi oluyoruz biz? Söyleyecek söz çok ama dilin bile israf etme diye çığlık attığı yerdeyim.

İSLAM DİNİNİN TEMELİ

İSLAM DİNİNİN TEMELİ

2 thoughts on “İslam Dininin Temeli”

  1. Bu yazıyı daha önce de okumuştum geçen sene sanırım. Ama bu defa okuduğumda daha bir manalı geldi. Gerçekten Haklısın İslam dini her şeyiyle tüm dünyaya yayılmalı ve her yerde tek Malik olan Allah’ın adı saygıyla anılmalı. Allah razı olsun her zamanki gibi çok güzel yazmışsın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar