İslamda Çocuk Yetiştirme

İslamda Çocuk Yetiştirme post thumbnail image

İslam a Uygun Çocuk Eğitimi

İslamda Çocuk Terbiyesi

iSlama Uygun Çocuk Yetiştirme

Evet, değerli kardeşlerim. İslam inancında çocuk yetiştirmenin önemi çok büyüktür. Çünkü unutmayalım ki çocuklarımız bizlerin geleceğidir. Verdiğimiz her emek onların geleceği aktaracağı bir birikim olacaktır. Geleceğimize yapacağımız en büyük yatırımın evlatlarımız olduğunu hiç unutmamız gerekir. Hem İslam’ın yararına hem insanlığın yararına hayırlı evlatlar yetiştirmek üzerimize bir borçtur. Bunun bilincinde olmayan insanların ne kadar da değersiz bir hayat yaşadığını ne yazık ki görmekteyiz.

İslam’dan bir uzak yaşayan evlatlarımıza sokaklarda bakın zinaya yakınlaşmış, alkolden uzak durmayan, kumarın sanki para kazanma amacına inanmış bir gençliği görüyoruz. Tabi ki verdiğimiz eğitim gibi çocuğumuzun içinde de bir şeyler olması gerekiyor. Ancak en başta bu ailede başlar çocuklarımız annesinden babasından gördüklerini taklit ederek yaşamaya başlarlar bizlerde nelerin doğru nelerin yanlış olduğunu onlara göstererek bu bilinci verebiliriz. Kim ister ki çocuğunun dışarıda başı boş gezmesini aylak olarak durmasını dünyada her şeyin sadece eğlence olduğunu , sorumluluklarını bilmemesini bu bizler için acı verici bir durumdur. O yüzdendir ki çocuklarımızın ilk yaşlarından itibaren İslam inancı içinde güzel bir şekilde ahlak ve donanımla onları yetiştirmemiz gerektiğini önce bizlerin idrak etmesi gerekmektedir.

Biz en güzel şekilde onlara ahlak verebiliriz ama bazen onların biz ne kadar eğitim versek de bizden çok farklı bilgiler almış gibi davrandığını da görüyoruz. O zaman aklıma Enfal suresi 28.ayetinde buyurulan ‘’ Zira aklınızdan çıkarmayın ki, mallarınız ve çocuklarınız birer sınav aracıdır; ve bilin ki katında en büyük ecir bulunan Allah’tır!’’ ayeti aklıma gelmektedir.

İmtihanımız evlatlarımız olabilir ama bu imtihandan başarılı geçmek için çocuğumuzun içine o iman ateşini biz koymamız gerekir.  Gün geldiğinde o iman ateşi köze döndüğünde bir söz, bir olay o közü alevlendirir ve tekrar o ateşi yakar. O iman ateşi kişinin kalbini öyle sıcak eder ki işte o zaman kalbe ısınan o evladımızın içi İslam’la yanarken bizde cehennem ateşinden uzak durmuş oluruz. Ben fazla uzun uzun yazılar yazmayı sevmem ama etrafımızda bu zamanlarda gördüğümüz genç neslin neden bu kadar her şeyden uzak sorumluluk ve aile kavramlarından neden uzak durduğunu görmek bununla alakalı bence bir kapsamlı araştırma gerekiyor sizlerde bunun sebeplerinin bazılarını düşünüp yazmak isterseniz yorum sayfasına bununla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

 

Çocuk Eğitimi Hakkında:

3 thoughts on “İslamda Çocuk Yetiştirme”

  1. Yazık ki oyle Öyle bir zamandayız ki İnsanlar Dünyalık hırslara kendini kaptırmış ve çocuklarını tamamen Maneviyattan uzak yetiştiriyorlar Ne kadar kötülük yaptıklarını keşke bilseler düşünüp.. Halbuki Anne Babanın çocuklarına vereceği en güzel şey güzel ahlakla Maneviyatını yükseltmesine çalışarak Baki olan Ahiretine dönük Nesiller yetiştirmesi Ama İmtihan işte.. Her İnsan Seçimleriyle iradesiyle Kaderini seçiyor.. Allah razı olsun kardeşim

  2. ‘ Unutmayın! Çocuklarınız sizin değildir. Onları Yaratıcıdan ödünç aldınız. ‘ bu söz de konunuzla ilgili güzel bir atasözüdür.
    Eğer ki çocuklarımızı bize verilen bir emanet olarak görürsek, onlara iyi davranmamız, onları güzel bir ahlakla yetiştirmemiz gerektiğini idrak ederiz. Öfkelerimizin, hıırslarımızın kurbanı etmek yerine, onlarla birlikte güzel bir ışığa yöneliriz.
    Çocuklarımız dünyanın kaderinin belirleyicisi, bu yüzden onları özenle yetiştirmeliyiz.
    Böyle Önemli bir konuya değindiğiniz için Allah razı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar