İslamda Hayvan Hakları

İslamda Hayvan Hakları
İslamda Hayvan Hakları

İslamda Hayvan Hakları

Sevgili kardeşlerim bugün güncel bir konu hakkında değer verdiğimiz bir hocamıza sorulan soruyu paylaşmak istedim. Gerçekten de ne acıdır ki karşısında kendini koruyabilcek bir canlı olmadığı için midir bilemiyorum ona acı verip mutlu olan HASTA RUHLU insanlar var. İnsan demekte yanlış aslında insan akıl ve irade sahibidir. Bu beşer , bu canlı, bu yaratık nasıl olurda böyle bir şey ile haz duyar. Hiç kalbi vicdanı olmaz. Yüreği hiç mi sızlamaz insanın ya hu acı vererek mutluluk duymak nasıl bir mantıkdır. İnanın ben izlediğimde öyle kötü oldum ki nasıl insanlar var dedim böyle merhametten, insanlıktan uzak kendilerine yakışanını yapan hasta ruhlular. İnanın hakaret etmek bile onlar için övgü olur, ağız dolusu kötü söz söyleseniz onlar yine de bunu anlamaz teşekkür edicek kadar haysiyet ve ar dan uzak olan kişilerdir. Bazı kişilerin yorumlarınıda okudum küfür içerikli yapmayın arkadaşlar onlar öyle olabilirler ama siz yapın siz kendinizi koruyun onlar gibi ahlak ve üslup bilmeyen şahıslar sizi anlamazlar. Eğer anlıcak karakterde, o sözlere alınıcak karakterde olsalar idi; böyle vahşice bir şeyi asla yapamazdı. Şimdi hocamıza sorulan soru ve cevabını sizlerle paylaşıyorum ;
Sahibi tarafından işkence yapılan Bahtiyar papağan öldü. Osman Hocam, ülkemizde hayvanlara yapılan işkence ve öldürmeleri de düşünerek, Maide 32′ de anlatılmak istenen sadece insanlar mıdır yoksa tüm canlılar mıdır? Meallerde “insan” olarak çevriliyor. Bu konuda bir şeyler söylemeniz mümkün müdür?
Maide Suresi ayet 32 nin başında geçen kavram NEFS
Devamında geçen kavram İNSAN kavramıdır.
Tüm varlık Kategorileri insan ırkı gibi birer ÜMMET tir. Ve tümü Rablerini hamd ile tesbih ederler Ona secde ederler.. Yeryüzünde haksız yere bir cana kıyan Allah’ın haram kıldığı işi yapmıştır ve yeryüzünde fesat çıkarmış demektir.
Sonuçta, hiçbir NEFSE haksız yere dokunulamaz ona eziyet işkence yapılamaz!
Meal ; Bundan dolayı Biz İsrailoğullarına şöyle vahyetmiştik: Kim cinayet suçu işlememiş veya yeryüzünde fesat çıkarmamış bir kişiyi öldürürse bütün insanlığı öldürmüş gibi olur. Dahası kim de bir hayat kurtarırsa, bütün insanlığı kurtarmış gibi olur. Elçilerimiz onlara hakikatin tüm delilleriyle gelmiştiler; fakat daha sonra onların çoğu yeryüzünde her tür taşkınlığı irtikap ettiler.

 

Hiç Mi Kalmadı Dünyada Bir Vicdan Şiiri Oku

2 yorum

  1. Allah razı olsun kardeşim Umarım Yaratılan Her Canlıya Merhametin Farkında olanlardan oluruz.

  2. Hayvanlar Allah’ın sessiz kullarındandır. Aciz görünen canlılar, bizi güçlü yapmaz. Asıl maharet bir akli dengesi olmayana, sana muhtaç olana, bir yaşlıya veya bizlerin menfaat duymayacağımız diğer canlılara ve hayvanlara iyi davranabilmektir. İnsanlık her nefs yani can taşıyan canlıya merhamet duyabilmenin adıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir