İslamda Huzuru Nasıl Bulurum

İslamda Huzuru Nasıl Bulurum post thumbnail image

İslamda Huzuru Nasıl Bulurum

Evet kardeşimlerim sizlere güzel bir soru cevaplı sohbeti aktarıcam hep beraber dikkatli şekilde okumanızı tavsiye ediyorum.

Seyirci; Adım Pezo Lorent. Kamerun’luyum. Burada Dubai’de bir şirkette çalışıyorum. Müslümanlarla çok beraber oldum, bana İslam’ı anlattılar, hayata dair söyledikleri ve hatta evlilikle ilgili konuştuk vs. Dün sorduğum bir soru doğru olarak cevaplandı ama kafamda başka sorular var. İslam’ı kabul edemem ta ki bütün sorular cevaplanana kadar. Bugün izleyiciler sormadan bir soru daha sormak benim için bir şeref oldu. Ve bundan sonra İslam hakkındaki görüşlerimi belirticeğim.

Sorum Şu : Diyelim ki, bir şirkete girdiniz ve yeni bir araba aldınız. Arabayı yola çıkardınız, fark ettiniz ki arabada bir şeyler eksik, diyelim ki kornası yok. Acaba kornayı koymadılar mı, yoksa kornada arızamı var? Bunun dünyaya uygulayalım ; şunu sormak istiyorum, yaratılan bu koca dünyada, Kudretli, müthiş bir akıl sahibi olan Yaratıcı, dünyada yarattı bizi ve koydu buraya ve biz bugün hep huzur, huzur , huzur arıyoruz. Nereye gitti bu huzur? Dünya Tanrı tarafından yaratılırken bir yerde hata mı yaptı, ya da bizim aradığımız şeyi Tanrı buraya koymadı  mı ?

İslamda Huzuru Nasıl Bulurum

İslamda Huzuru Nasıl Bulurum

Hoca ; Teşekkürler. Kardeşimiz güzel bir soru sordu ve güzel bir örnek verdi, eğer bir araba alırsak, ve kornanın olmadığını fark edersek bu bir şey eksik demek midir? Bu örnekle bize dunyada huzur olmadığını göstermeye çalıştı,herkes huzur arıyor halbuki, Tanrı acaba huzur yarattı mı ? Ya da insanların huzuru yaşamasını istemiyor mu ? Aslında çok güzel soru kardeşim. Bir örnek vereyim ;

Yeni çıkan BMW modelleri biliyor musun ? 2018 model olan serinin en yüksek modeli ve bir tanede eski Mercedes. Gerçek bir hikaye bu, bir arkadaşım diğerine gitte arabamı bir yere park et dedi. Arabaya binince arkadaşım, kontağı bulamadığını söyledi yani anahtar girişini. Kontak anahtarı… Bu yüzden arkadaşım diğerini arayıp sordu bu kontak nerede diye ? Bak ne oldu yeni arabanın kontak girişi yokmuş.  Son teknoloji çünkü. Anahtara gerek yok. Sadece tuşa dokunman yeterli çalışması için. Son teknoloji. Fakat arkadaşımın bilmediği şey, bu son model arabada bir anahtar deliği olmaması. Otomatik çünkü. Yani arkadaşımın asıl aradığı şey aslında ona çok yakın ama anlamıyor çünkü bilmiyor.

Yani Allah (Sübhanallah ve Teala) ki huzurun kaynağı. O ki huzuru tastamam yaratandır. Eğer Yaratan’a yaklaşmazsan O’nu bilmezsen asla huzurun ne olduğunu anlayamazsın.islami sohbet i Farklı biçimde düşünülen huzur tanımlamaları vardır. Bazılarına göre lüks hayatı ve fabrikaları olursa huzuru yakalayabilirler. Bunların hepsi geçici huzur ve gerçek değil. Gerçek Huzur; aklın huzuru, kalbin, ruhun huzuru. Aklın huzurlu olursa, kalbin huzurlu olursa, vücudun huzurda olur. Bu sadece Yaratıcı’yı anlamayla mümkündür. Yaratıcıyı anlamayan insanlar, ilizyonların peşinden koşarlar; hani çölde serap görürsün ya. Serap görürsün çünkü anlayamazsın gerçeği ve Yaratıcı’yı anlamak için. Kullanım kılavuzu önemli. Tabi Sen kullanım kılavuzunu okumazsan BMW’yi çalıştıramazsın! Kontağı bulamazsın, kornayı bulamazsın. Eğer okusaydın kılavuzu, kornayıda bulurdun, kontak anahtarını da. Huzuru da …

Sana katılıyorum, bir sürü insan huzurdan bahsediyor, bütün ülkeler hatta. Hepsi maddesel huzurdan bahsediyor. Güvenlik sonra huzur. Gerçek huzur; kalbin, aklın ve ruhun huzurudur. Ben sizin insan olarak ne dediğinizi gerçekten anlamıyorum. Maşallah ben huzurluyum. Bilmiyorum kaçınızı böylesiniz? Size şunu çok açıkça söyleyebilirim ben hamd olsun çok huzurluyum. Huzuru aramıyorum çünkü İslam, Vesselamdan gelir ki anlamı huzurdur zaten. Birde selamdan gelir ki kendini Kudretli Allah’a teslim etmen demektir. Gerçek huzur demek ki huzur ve kendini Allah’a teslim etmek olan İslam’dadır. Eğer Allah’a teslim olmazsanız asla huzuru yakalayamazsınız kardeşlerim.

İslamda Huzur ve Saadete Ermek İçin Ne Yapılmalı

Ailede Huzur Arayışları

2 thoughts on “İslamda Huzuru Nasıl Bulurum”

  1. Dediğiniz gibi, Rahman ve Rahim olan Rabb’imizi anlarsak , O’nun yarattığı bu alemde neyi nerde bulacağımızı da biliriz. Rabb’imizi anlamanın en güzel yolu da yine kitabında Kur’an da geçiyor.
    Kalpler ancak Allah’ı anmakla mutmain olur. Allah’ı anmak sadece içten yada dille anmak değildir!
    Her işimizde , her düşüncemizde Allah’ın bizden beklediğini aramaktır. Yani Tefekkür ve ardından gelen bir Teslimiyet in adıdır Huzur.
    Geri kalan mal, dünyalık eğlenceler ancak nefslerimizi dolduran anlık mutluluklardır. Mutluluklar ise madde değiştikçe değişir. Huzur ise kalptedir ve kalbimiz değişmedikçe Huzurumuz da Baki kalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar