İslamda Kardeşliğin Önemi

Kardeşliğin Önemi

Hadi, KARDEŞ Olalım!

Kardeşlik birlikte olmak, derdinden tasasından haberdar olmak demektir. İlk sıkıntısında sana koşacak olan, senin de Ona koştuğun kişi demektir. Birlikte ağlamak, birlikte gülmektir. Kardeşlik, kendi payına düşeni, yediğinden, giydiğinden kısarak vermek demektir.

Kardeşlik böyle güzel bir hasletse, şuan bizlerin yaşam şekline bakarsak, bizler gerçekten kardeş olabiliyor muyuz? Komşularımızı tanıyor muyuz, yada akrabalarımızın yaşantılarından haberdar mıyız, dünyada yaşanan olayları derdimiz görüyor muyuz? Evet, soruyorum nefislerimize, Biz kardeş miyiz?

Kardeşimiz dediğimiz insanlara, komşumuza en son ne zaman bir tabak yemek götürdük. En son hangi büyüğümüzü ziyaret ettik, hatırlayabiliyor muyuz? Çok basit ve unutulmaması gerek bu sorulara çoğumuzun cevabı yok değil mi. İşte bizler kardeşiz ya, ondandır bu halimiz. Her gün belki de yapmamız gereken şeyleri, biz en son ne zaman yaptık, hatırlamıyoruz.

En yakınımızdan bahsederken, komşumuzdan bahsederken dahi cevaplarımız fiyaskoyla sonuçlandı, Şimdi ben sorsam mı ki, dünyanın diğer yanında her gün ölümle burun buruna, açlıkla mücadele eden diğer kardeşlerimizi… Sorsam da ne değişir değil mi. Biz daha aynı apartmanda yaşadığımız insanları tanımıyoruz. Halini sormuyor, derdini öğrenemiyoruz. Aç mıdır, tok mudur bihaber, televizyonlara, internetlere, telefonlara hapis şekilde yaşıyoruz. Gerçekten ne güzel kardeşlik değil mi, anlattıkça doyum olmuyor, aradaki sevgi bağına, ilgiye, merhamete… Bir haber alıyoruz alt kattaki teyzemizden, hastane de yatıyormuş, kim bilir hangi dedikodunun ortasında, günler sonra. Sonra Aaa yazık, deyip geçiyoruz. Tabi duamız eksik olur mu, Allah şifa versin, deyip hayatımıza devam ediyoruz. Allah şifa verir de, hani biz kardeştik! Canımız yanarken, yalnızlıkla mücadele ederken, ruhumuz can çekişirken, maddi sıkıntılarımızla mücadele ederken, hepimiz yalnız takılıp, birlik olmayı dahi bilmezken, böyle kardeşlik mi olur?

Allah bize kardeş olun, diyor. Peygamber bize kardeşlik hakkında nasihat ediyor. Bizler acaba hangi kısmını anlamadık da bu kadar yabancılaşmışız. Yoksa kardeşlik nedir, bunu mu bilmiyoruz. Evet, soruyorum nefsimize, Kardeş olmak nedir? Kardeş olmak, aynı candan gelmek değil midir, Kardeşinin acısını kendinde hissetmek, o açken tok yatamamak değil midir?

Kardeşlik bu değilse nedir…

Derdimiz çok diyoruz, içimizin sıkıntısından kendimizden geçiyoruz, gücümüz takatimiz bile yok yaşamaya, dünyanın bütün yükleri sanki bizim üzerimizde değil mi, şimdi biz bu haldeyken kimseye nasıl yardım edelim, asıl yardıma, ilgiye ihtiyacı olan bizleriz… Evet, saymakla bitmez değil mi, derdimiz tasamız, bahanemiz çok yani, kardeş olmaya fırsat bulmamak için. Şeytan öyle ya, sadece soldan yaklaşmaz bize, sağdan da gayet doğrucuymuşçasına vesvese verir. Öyle olmasaydı zaten bu halde olamazdık. Hâlbuki kardeş olmayı bilseydik, bizlerin de bu saydığımız dertleri olmayacaktı, biz kendimiz, kendimizi bir karamsar ve kötü döngüye hapsediyoruz.

Kardeşlerimizden uzaklaşıp, yalnızlaşıyoruz, dertlerimizi paylaşmayıp, birbirimizin çaresi olmayıp, dertlerimiz arasında sıkışıp kalıyoruz. Biz dertlerimize gömülüp, kardeşlikten uzaklaştıkça, dertlerimiz her kaçma girişiminde daha da çok artıyor göremiyor muyuz? Kısacası şeytanın oyuncağı olmuşuz.

Dur demenin vakti gelmedi mi, dersiniz. Yeter, ben artık kendimden başka insanlar olduğunu da görmeliyim, bu halle hem kendim hem kardeşlerim tükeniyor diyebilmeliyiz artık. Mesela bugün başlayalım, bir vakit yemeğinde, bir tabak fazla yapalım, bir komşumuza gidelim o da şaşırsın çalan kapının sesine. Her gün bir komşumuza, gidelim, çok değil on dakika ziyarete etsek dahi yeter. Daha sonra, yakın akrabalarımıza ve uzun süredir görmediğimiz dostlarımıza kısa bir ziyarette bulunalım. Bir başlangıç yapalım artık.

Bu başlangıç Hem Allah’ı hoşnut edecektir, hem de dünyayı daha yaşanır bir hale getirecektir. Belki bizim buradan attığımız kardeşlik adımıyla, bir gün dünyanın diğer yakasındaki acılar bitecektir. Güzel bir başlangıcın vesilesi olup ecrini almak istemez miyiz?

Kalplerimiz halen kararmamışken, merhamet duygumuz bitmemişken,

Hadi, Kardeş Olalım!

Yazar: imtihan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir