İslam’da Kısas Var mıdır?

Ey akıl sahipleri! Kısasta sizin için hayat vardır. Umulur ki (bu hükme uyarak) korunursunuz. Bakara/179

Allah kısas yapın buyuruyor, insanoğlu halen kendi kafasında uydurduğu dinlerle hüküm koymaya çalışıyor. Allah’ın kanunlarını görmezden geliyor. Daha sonra günahların, haramların önünü alamıyor. Dün zina vardı, bugün çocuk ve hayvanlara tecavüze kadar çirkinleşti. Neden bu kadar azgınlık, neden bu kadar insanlık dışı yaşam var sizce?

Allah bir hüküm koyarsa Müslüman inandığı, her şeyin sahibi olan Allah’a itaat etmeliydi, iman bunu gerektirirdi. Ama insanlar ne yaptı, Yahudi’si de Hristiyan’ı da zamanında aynı hatayı yapmıştı şimdi de biz Müslümanlar onların yaptığı hataları yapar olduk. Allah’ın kanunun, dinin karşısına şeytanın dinini, nefsimizin dinini koyar olduk. Bu şekilde davranılırsa elbette her türlü pislik, zulüm artar.

Akıllı olur Müslüman, Allah’ı karşısına alarak huzur bulamayacağını bilir. Allah’a iman ediyorsunuz siz, bunu kendinize tekrarlayın, Ben Allah’a iman ediyorum! Deyin… Sonra da Allah’a iman etmek ne demek diye sorun kendinize… Allah’a iman etmek, herşeyi bilen Alim olan Allah’ı tanımaktır. Allah’a iman etmek demek, Allah’ın AdL olduğuna şahit olmaktır. Allah’ın Velimiz olduğunu, Rahmet sahibi olduğunu ve Allah’ın hiçbir eksiği, hatası düşünülmeyecek kadar Yüce olduğunu bilmemiz gerekmektedir. İman ettiğimiz Allah bize bir şey diyor ve biz o zavallı ve aciz halimizle, Allah’a şeytan gibi muhalif olalım… Şeytan gibi karşısında yeni hükümler çıkarıp, nefsimizi ilahlaştıralım. Böyle bir iman mı var sizce?

Bu nasıl bir iman?

İslamda Kısas Varmıdır

Yetmez mi bu kadar cinayeti, tecavüzü, zinayı, pisliği görmek. Yetmez mi her geçen gün bir evladımızın pis nefislere maruz kaldığını duymak. İnsanlıktan çıkmış sözde insanlarla birlikte yaşamak yetmedi mi? Allah’tan korkun da artık, Allah’ın dinini yaşamak için mücadeleye başlayalım. Nasıl ki maaşımız için, iş ortamımız ve diğer ihtiyaçlarımız için mücadele edip, şuraya dilekçe yazıyor, başka yerde toplanıp yürüyüşler yapıyorsak vs… bir kez de nefsimiz için de Allah rızası için, insanlığın akıbeti için çabalasak olmaz mı? Yazın, elimizde internet var, toplumun en üstündeki kişilere dahi bir mesaj kadar yakınız. Nasıl ki iş için, memurluk için binlerce tweet atıyoruz, Bimer’e Cimer’e bilmem nerelere yazıyoruz. Bir kez de Allah için biz Kısas istiyoruz, Biz Allah’ın dinini istiyoruz diye yazın… Cemaatinize gittiğiniz de, tarikatınızdaki sohbetiniz de dile getirin, neden birlik olup da kısas istemiyoruz diye… Bıkmadınız mı artık iki yaşında, üç yaşında, beş on yaşındaki çocuklarımıza tecavüz edip bir kuyuya atanların haberini duymaktan! Vicdanımız artık köreliyor, her gün bu haberleri ala ala o dinden uzak medyalarda, sıradan gördüğümüz bu haberleri kendi adımıza düşünelim. Empati yapalım da bir kez, o kuyuya atılan yavrucağın kendi çocuğumuz olduğunu düşünelim. Evde halen dizi izleyebilir miydik? Ya da alışveriş yapabilir miydik? Yemek dahi yerken boğazımızdan geçer miydi? Bu yüzden o şeytani tuzakların karşısında durmak için, Allah’ın hükmünü isteyelim. Bu bizim en doğal Hakkımız olduğunu unutmayalım…

Kısasta Hayat vardır… Kısasla Hayatlarımızı ve evlatlarımızı şeytana yem etmekten kurtaralım…

Yazar: imtihan

iSLami Sohbet Siteniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir