İslamda Zikir Nasıl Olur

İslamda Zikir Nasıl Olur post thumbnail image

İslamda Zikir Nasıl Olur

İslamda Zikir Nasıl Olur

İslamda Zikir Nasıl Olur

Kuran’ın bir ismide zikirdir. Zikir gelince hemen bir kopuş aklımıza geliyor. Korkunç bir kopuş. Şimdi insanlara elinize mikrofonu alın zikir diyince aklınıza ne geliyor diye sorun? Bakalım neler dinleyeceksiniz. Bir taneside zikir; Kuran’ın adıdır, zikir; Allah’ı gündemine taşımaktır, zikir; Allah’ın gündeminde, ajandasında olmaktır diyecekmi? Yoksa size, efendim işte sufiler bir araya gelir Allah der, Le ilahe illallah der böyle tanımlayacaklar. Zikir, Kuran’dır. Zikrullah, Allah’ın zikri Kuran’dır. İnne nehnü nezzelnezzikra ve innee lehüü le hafizun ‘’ O zikri biz indirdik, ve O’nu koruyacak olan biziz.’’ Ve men yeaşü an zikrirrahman ‘’ Rahman’ın zikrine karşı hastalıklı bir bakışla bakan’’ gibi ayetlerin tamamı Allah’ın vahyinden söz eder. Dolayısı ile hatırlamaktır zikir. Yani unutmanın zıttı zikirdir. Nisyan, zikirle zıttır. Hatırlamak, hatırlamanın zıttı unutmak.

Dolayısı ile unutmak bir kopuştur fakat biz unutmadan koptuk. Kavramları Kuran’dan koparınca bambaşka şeylere yöneltince, bambaşka içlerini anlamlarla doldurunca, kavramlar bize Allah’ın maksadını, muradını anlatmaz oldular. Ayeti okusa bile o kavramı kopardığı için Kuran’ın Rabbimizin maksadından kopardığı için anlaması mümkün değil. Mesela Allah’ın zikrinden yüz çeviren işte dar bir geçime mahkum olur. Nasıl anlıcaz bu ayeti; Bunu ele alıyor bir mistik, bizim tarikata gelmezsen işte böyle dar bir geçimin olur, yani geçim darlığı çekersin, sıkıntı çekersin. Ya hu dünyanın en zengileri kafirlerdir. Dünyanın en zengin ülkeleri kafir ülkeler. Bunların Allah’ın zikri ile de bir alakalı yok nasıl oluyorda bir dar geçim oluyor. Bu memlekete bakın birde. Dolayısıyla ne diyor burada peki? Allah’ın vahyinden yüz çevirirsen, bakış açın o kadar daralır, yüreğin o kadar daralır ki artık yüreğine kimse sığmaz olur. Bakış açın dünyevi bakış açısına mahkum olur, ahireti göremez olursun, ebediyeti göremez olursun, Allah’ı göremez olursun, yani cennetide göremez olursun bakış açın böyle daralır ‘’ meı şeten danken’’ o dur işte.  Ama bakın bunu anlamak için önce zikri Allah’ın koyduğu yere koymak kıymete kanat etmek lazım kardeşlerim. Allah bizlerin gönül gözünü O’ndan başkasına kapamayı nasip etsin. Amin…

3 thoughts on “İslamda Zikir Nasıl Olur”

  1. Yazınız yine genel anlamla güzel ve faydalı olmuş. Ama özellikle şu cümleniz gerçekten düşünülmeye değer, çok güzel bir cümle olmuş.
    “Allah’ın vahyinden yüz çevirirsen, bakış açın o kadar daralır, yüreğin o kadar daralır ki artık yüreğine kimse sığmaz olur. ”
    Allah razı olsun . Rahman kalbinizi Kendi Hakikatine açsın.
    Amin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar