İslamın İçindeki Dinler

İslamın İçindeki Dinler post thumbnail image

İslamın İçindeki Dinler

Din diyince önce hangi dini kast ediyoruz. İki tane din var hatta en az iki tane din var. Sufinin dini başka, selefinin dini başka, sokaktakinin dini başka. Fıkıh mezheblerini ble yan yana dizseniz bir indirilmiş din var bir de uydurulmuş din var. İndirilmiş din Allah’ın Kuran’da yazılan indirilmiş ve tamamladım dediği Maide 3 bunu hiç görmezden geliyorlar. Belki yüzlerce kez Maide 3’ü hatırlatıyorum bazı arkadaşlara. Maide 3’ün etrafında dolanıyorlar, kulakların üstüne yatıyorlar, resmen bu ayeti yok sayıyorlar. İbni Abbas’ın dediği gibi Kuran’dan en son indirilen ayettir. Nedir bu Elyevme ekmeltü leküm dineküm ‘’ Ben size bugün dininizi tamamladım, ikmal ettim’’  ve etmemtü aleyküm nieameti ‘’ Ve nimetimi itmam ettim’’ ve radiitü lekümül isleme dine ‘’ Din olarak sizden İslam’dan razı oldum’’ Yani teslimiyet, yani barış yolundan razı oldum. Barışı hayat tarzı edinmenizden razı oldum, barış gönüllüsü olmanızdan razı oldum. Yani nokta koyuyor el yevm diyor işte bugün.

Bu ayet; tamamladım diyor bize Rabbimiz. Tamamlanmış olana razı değiller, eksik diye bağırıyorlar. Allah’a diyorlarki sen bilmiyorsun, Sen tamamladım diyorsun ama eksik diyorlar haşa. Ya Allah’a doğru söylemiyorsun demek istiyorlar haşa, ya bilmiyorsun demek istiyorlar haşa ama Allah’a iftira ediyorlar. Allah’ın ayetine inanmıyorlar, dinin tamamlandığına inanmıyorlar. Dinin Kuran ile tamamlandığını Kuran söylüyor. Dolayısı ile bugün size dininizi ikmal ettim; üstelik ikmal itmamdan daha kapsamlıdır. Herbirşeyi, özü, sureti, içeriği, aslı, esası kısacası bütünü ile tamamlandığını, mükemmel kıldığı bildiriliyor. Peki itmam ayrı neden orada ikmal kullanmıyor. İşte oradada bizim kıyamete kadar, yani ictihad kapısı dediğimiz şey oradaki ikmal ile itmam arasındaki farktır işte.

İctihad kapısı orada, Kuran açmış zaten.

Yani din ikmal edildi, nimet ikmal edilmedi itmam edildi. İkmal edilmesi kıyamete kadar sürecek o nimet nedir? Akıl nimeti, irade nimeti, bilgi nimeti, keşif nimeti, öğrenme nimeti, şuur nimeti, bilinç nimeti yani öğreneceksiniz. Yeni nesiller, yeni bilgilerle gelecekler, yeni keşifler yeni bilgileri getirecek ve o bilgiler çerçevesinde biz din kültürüne yeni bir şeyler ekleyeceğiz eski din kültürüne ne yapacağız? İşi bitmiş olanları götüreceğiz ve yerine koyacağız. Bu tamam sen görevini yaptın sadece götüreceğiz ambara götüreceğiz, arşive kaldıracağız eski din kültürünü. Bin sene evvel bu meselede ne demişlerdi dediklerinde onu orada bulacağız ama arşivde duracak. Ama hayır, yok bin sene, bin iki yüz sene önce işte Şafi bir sorunu çözmeye çalışmış bir şey teklif etmiş isabetli olmuş veya olmamış, İmam Maliki bir çözüm yolu teklif etmiş, bir ictihadda bulunmuş isabetli olmuş yada olmamış, Cafer öyle yapmış, Zeyd öyle yapmış, İmam Taberi öyle yapmış 20’yi aşkın bu anlamda mezheb olmuştur. Peki daha sonra ne olmuş? Orada kalmış. Çünkü o kendi zamanına getirdiği çözüm.

Yani Şafi Bağdat’ta eserini yazıyor, bitiyor. Kahire’ye gidince onu yakıp yıkıp atıyor ve yeniden kaleme alıyor. Niye? Çünkü Kahire’nin şartı ile Bağdat’ın şartı birbirine uymuyor. Ya hu daha aynı zamanda, aynı kişi yaşarken iki ayrı coğrafya arasında bu kadar fark olur, kendi yazdıklarını bozar atarsın, kendi yazdıklarını yırtar atmaya ihtiyaç duyarsında 1200 yıl sonra hala bizi Şafi’nin o zamanda söyledikleri ile bizi yargılamak nasıl bir şey? Aslında bu Şafi’nin yaptığına aykırı bir şeydir. Bunun arkasında putlaştırma vardır. İmam Şafi benim için bir alimdir. Hatasıda vardır, sevabıda, isabet ettirdiğide ettirmediğide vardır. Ama başkalarının Şafi diye bir putu vardır.

 

İmam Gazali benim için bir alimdir. Ama başkası putlaştırıyorlar. İmam Gazali’nin bir çok eseri vardır isabet ettirdiğide ettirmediğide vardır. Bu eserlerinde gerçekten de mesela ihyasında işin uzmanları hadisçiler 900’e yakın uyduruk hadis kullanmıştır der. Yani bunun neresini alayım ben şimdi. Bunu Gazali dediyse alalım diyebilir miyiz? Böyle bir şey olabilirmi? Dolayısı ile İmam Gazali benim için alimdir. Ama yine diyorum onların taptıkları Gazali diye bir putları vardır. O hata etmez, dokunamazsın, ulaşılamazdır, aşılmazdır. Onun için bu anlamda tek din Allah’ın indirip tamamladığım dediği dindir. Eksik olmayanın neresini tamamlıcaksınız. Biraz sadece şuur…

 

Diğer Yazılar

Kitaptan bir dünya kurTürkiye’de İslami Düşünce Nasıl

 

İslam’da Emeğin Önemi

2 thoughts on “İslamın İçindeki Dinler”

  1. Bak bu yazında biraz cemkirmem lazımm eyveaAllah Onları kutsallastırmayalım ama be kardeşim şimdiki gunumuzde bile bir ders kitabının kaçtane yardımcı ;o kitabı acıklayıcı yan unsurları yokmu?Niye illede Once Kitap seni anlayıs idrakinle benimki aynımı ,Ayrıca 1400 kusur sene once yasama sartlarını bilmeden onları yasayanları dinlemeden şimdi bu devirde KUranı_kerime anlamayı bende pak hafsalam almıyor sizin dediğinize göre yardımcı kitap olmamalı tezi cıkıyor buda mantıklı değil. Vesselam……….

  2. Kur’an bizim Hak olan ve içinde asla çelişkisi olmayan tek kitabımızdır. ve tabiki Peygamber efendimizin kendisine ait olduğundan emin olduğumuz her sözü de bizim yol göstericimizdir. Geri kalan kitaplar ve kişiler bizler için istişare edebileceğimiz bir kaynaktır. Hepimizin anlamakta yetersiz kalabileceği konular olabilir. Bu yüzden bir sohbet ortamında Müslüman kardeşlerimizle günümüzde de sohbetler ediyor ve Hakikati anlama çabasına giriyorsak. Geçmişte yaşayan kişilerin eserleriyle de istişare edebilmeliyiz. Tabi bu demek değildir ki bir kitab okuduk hepsini alacağız aklımıza ve ona tabi olacağız. Hayır aksine değerlendirip bize katması gerekeni bir bakış açısı olarak kazanacağız, bir ibadet olarak değil! Her insan hata yapabilir. Her insanın nefsi ve yanında vesvese veren şeytanı vardır. Bu yüzden herhangi bir insana hatasız bakmak büyük bir hataya adım atmaktır.
    Uyanmamız gereken bir konu. Allah razı olsun duyarlılığınız için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar