İslamiyet Kader İnancı Nasıl

İslamiyet Kader İnancı Nasıl post thumbnail image

İslamiyette Kader İnancı Nasıl

İslamiyette Kader İnancı Nasıl

İslamiyette Kader İnancı NasılEvet değerli kardeşlerim yine sizden gelen bir makaleyi paylaşıyorum ve bu konu hakkında bende yazımı sizlerle en kısa zamanda paylaşıcam.

Yazar ; Mustafa Yurdakul

Kader; ölçü demektir. Miktar, kader, ne kadar derken aslında Türkçe’de kader kelimesini kullanmış oluyoruz. Kuran’da ölçü, kod, algoritma, ilahi bilgi, ilahi yasa, ilahi program, kural gibi anlamlara geliyor. Biz her şeyi bir kader ile(ölçü) yarattık ayeti Kamer suresi 49.ayeti. Biz hiç bir şeyi gelişi güzel yaratmadık anlamına gelir. Yani Kuran’da kaderin içerisinde en net biçimde yer aldığı ayet budur ve buda biz her şeyi bir ölçü ile, bir kurala dayalı olarak, bir yasaya bağlı olarak gelişi güzel olmaksızın yarattık anlamına gelir. Kuran Kaderciliği red eder. Kuran, kaderi dile getirir fakat kaderciliği red eder. Kadercilik; İnsanın müdahil olduğu olaylardaki sorumluluğunu inkar etmektir, red etmektir. Kadercilik, şeytanın dinidir Kuran’a göre. Zira Kuran’da şeytan ‘’ beni sen saptırdın’’ der Allah’a, Allah’ı itham eder, Allah’ı suçlar  Hicr Suresi 39.Ayet  (İblis) “Rabbim!” dedi, “Beni yoldan dışladığın için ben de yeryüzünde onlara (günahları) süslü püslü göstereceğim ve kesinlikle onların tümünü yoldan çıkaracağım.’’  Burada bulunduğu suçlaması görülmektir. Eğer şeytanı Allah saptırdıysa şeytandan hesap sormaması lazım. Eğer hesap soruyor ise o zaman Allah saptırmadı, kendisi saptı. Nitekim Adem’ide günah işledi, şeytanda, Adem’de isyan etti, şeytanda fakat Adem günahını itiraf etti, tevbe etti. Şeytan ise günahında israr etti ve beni sen saptırdın dedi Allah’ı suçladı şeytan oldu, iblis oldu. Müşrikler kaderciydi. Eğer Allah dileseydi biz şirk koşmazdık diyorlar Enam Suresi 148. Allah’a ortak koşanlar diyecekler ki: ‘’Allah dileseydi ne biz ortak koşardık, ne de atalarımız ortak koşardı, hiçbir şeyi de haram kılmazdık.» Onlardan önce yalanlayanlar da böyle söylemişlerdi de sonunda azabımızı tatmışlardı. De ki: «Yanınızda bize çıkarabileceğiniz bir bilgi mi var? Siz, sadece zanna uyuyorsunuz ve siz sadece saçmalıyorsunuz.’’ öğreniyoruz. Yezid aynen müşrikler gibi düşünüyordu. Sureta Müslüman olmasına rağmen Hz. Hüseyin’i şehit ettiğinde O’nu Allah öldürdü demişti işte bu tamda müşriklerin kader inancı.

 1991 yılında bir prens geçsin diye Hac’da bir Suudi prensi geçsin diye Hac’da tünellerin önü kesiliyor ve 6000 hacı birbirini ezerek ölüyor. O günleri bilenler iyi hatırlar ve bunun üzerine Suudi’lerin yaptığı resmi açıklama şu ‘’ Takdir-i İlahi’’ işte bu hem cinayet işleyip hemde tüm sorumluluğu Allah’a fatura etmektir. Dolayısı ile bu kadere iman değil, bu aslında ölçüyü inkar. Allah bir ölçü koymuş o ölçüye göre o kadar 3 milyon, 4 milyon hacının arkadan haberi olmayan hacı selinin önünü keserseniz ezilir. Bu kaderdi işte, ölçü buydu, Allah’ın ölçüsüne uymadılar 6 bin hacı vefat etti, sineğin dahi öldürülmesi yasak olan bir yerde ve adına takdiri ilahi dediler. Hiçbir kimse sorumluluk üstlenmedi. Yine 1999 yılında bir deprem oldu , Adapazarı depremi, Gölcük depremi, Yalova depremi ve 30bin insan öldü. Oysa o şiddetten daha ağır 7,6 şiddetinde bir deprem yine Japonya’da Kobe’de olmuştu. Kobe’deki depremde 6 kişi öldü bizdeki depremde 30 bin kardeşimiz vefat etti. Ve o zamanın başbakanı 5 gün sonra televizyonların önünde verdiği demeç takdiri ilah dedi. Bu Allah’a iftiradır, bu kadere iman değil, bu kaderi inkardır, Allah’ın ölçüsünü inkardır, Allah ev yapmada bir ölçü koymuş eğer siz gelirde fay hatlarının üzerine hakkı verilmemiş inşaatlarla, malzemeden çalınmış yapılarla binalar kondurursanız o binaları içinde yaşayan insanlara mezar edersiniz. Aslında bu kadere karşı gelmektir, iman değildir. Gelenekçi Müslümanlar şeytan ve müşriklerin kaderciliğini imanların şartına eklediler. Şöyle söleyeyim Kuran’da kader vardır. Kader Allah’ın her şeyi bir ölçü ile yaratması her şeye bir ölçü koymasıdır. Yani Sünnetullah’tır, Allah’ın kurallı yaratmasıdır. Kaderiyecilik; İslamda da, dinde yoktur.

 

 

1 thought on “İslamiyet Kader İnancı Nasıl”

  1. Elinize sağlık güzel bir paylaşım olmuş ama daha açıklayıcı olabilirdi buranın kendi yazarı hocadan bu konuyu biraz daha açıklayıcı yazmasını rica edicem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar