İsraf Ne Demek

İsraf Ne Demek post thumbnail image

İsraf Ne Demek

İsraf gereksiz ve ölçüsüz harcamaktır.Biz her ne kadar suyun fazla akıtılması, ekmek kırıntılarının çöpe atılması, pastanın yarısının yenip yarısının çöpe atılması olarak görüyorsakta, asıl israf gereksiz ve yersiz harcanan herşey için söylenebilir.  En büyük israf ekmek ve su üzerinden değildir. Ekmek ve su israfıda değerlendirilen nimetlerdir. Ekmek atıldığında kuşlara, kedilere, köpeklere yem olur bir türlü israftan kurtulmuş olabilir. Su ne kadar dökülürse dökülsün denizlerde buharlaşıp tekrar gelebilir ihtimalde olsa… İnsanın ömrü israf edildiğinde geri dönüşü yok. En büyük israf hayat israfıdır ve en büyük israf sağlık israfıdır. Yine en büyük israf iman nimetinin israfıdır. En büyük israf ilim israfıdır. Allah’ın verdiği ilmi gereksiz yere boş yere harcamak, kullanmamak israftır. Allah neyi nimet olarak kullarına lütfetmiş ise o muhakkak dengeli ve gerekli bir şekilde kullanılmalıdır.

İsraf Ne Demek

İsraf Ne Demek

Su bir nimettir doğru, gerekli ve dengeli kullanılmalı. Ekmek bir nimettir doğru, gerekli ve dengeli kullanılmalı ama sağlıkta bir nimettir, hayatta bir nimettir. Mümin bir cemaatin olmakta bir nimettir. Anne, baba, kardeşler bir nimettirler asla çar çur edilmemelidirler. Bir müslümanın kardeşlik mefulunu zedelemeside israftır. Bir müslümanın ekmeği çöpe atmaya kıyamadığı gibi, israftan korktuğu gibi, elektrik israfından çekindiği gibi, suyun musluğunu fazla açmaktan çekindiği gibi Mümin kardeşlerini çar çur etmektende çekinmelidir. Bir mümin kardeş, müminlik nedeni ile kardeş olunmuş bir insan 10 KW elektrikten daha mı değersizdir? Anne, baba ne ile ölçülebilir bir nimettir ki onların varlığı gereksiz ve yersiz kullanılmış olsun. İsraf, haramdır. Allah israf edenleri asla sevmez. Allah’ın sevmediği işlerdendir israf ama israf sadece suyun boşa akıtılması değildir, boşa akan hayat, boşa geçen her dakika israftır ve bir dakika asla bir okyanustan daha değersiz değildir.

Nisa Suresi, 6. ayet: Yetimleri, nikaha erişecekleri çağa kadar deneyin; şayet kendilerinde bir (rüşd) olgunlaşma gördünüz mü, hemen onlara mallarını verin. Büyüyecekler diye israf ile çarçabuk yemeyin. Zengin olan iffetli olmaya çalışsın, yoksul olan da artık maruf (ihtiyaca ve örfe uygun) bir şekilde yesin. Mallarını kendilerine verdiğiniz zaman, onlara karşı şahid bulundurun. Hesap görücü olarak Allah yeter.

iSLami Sohbet Adresimiz

2 thoughts on “İsraf Ne Demek”

  1. Çok haklısınız. Her türlü israftan kaçınmalıyız. İnsan israfından, sevgi israfından, ve geri gelmeyecek olan zaman israfından her şeyden kaçınmalıyız… Bizde öyle yaparız İNŞAALLAH.

  2. İsraf bir süreçtir. Bugün zararlarını anlamayız belki ama o israfla elimizdekiler gidince ya da başka insanların açlık çektiğini görünce anlarız ne demek. Ve hayatta herşey değerlidir hiçbirşey hor kullanmaya gelmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar