Kadının Dinide Aklıda Yarımdır Hadisi

Kadının Dinide Aklıda Yarımdır Hadisi post thumbnail image

Kadının Dinide Aklıda Yarımdır Hadisi

Buhari’de, Müslim’de ve birkaç hadis ulemasında geçen ‘’Kadınların aklı ve dini eksiktir’’ hadisi ile alakalı bir soru gelmiş sahih mi diye. Şimdi öncelikle geçenlerde bazı hadis diye geçen rivayetleri red ettik diye az da olsa bir tenkit aldık yazınız doğru ama bu hadis inkar etmeseydiniz diye. O  zaman ya yazı doğru olması gerekir ya da orada bahsettiğim rivayetler, ikisi bir arada doğru olması imkansız çünkü tezatlar. Şimdi her hadisi kabul eden bazı ehli sünnet vel cemaatim diyen bayan arkadaşlar, feministlik duygusu ile bu hadis varmı ya sahih mi ki diye üzerlerine alınmamaya çalışıyorlar ama… Buhari ve Müslim’ de hiç sahihliği zayıf hadis yoktur ona göre eğer şüpheniz varsa ben gibi olursunuz. Sonra her rivayeti hadis diye almazsınız sonrada ben nasıl ehli sünnetim der der düşünürsünüz. Şimdi konumuza dönelim; Kadınların aklı ve dini eksiktir hadisi ile alakalı; Kuran’ı kerim Allah kadına veya erkeğe dair cinsiyet üzerinden değil şahsiyet üzerinden hitap eder. Kadınların kadın oldukları için özel anlamda muhatap kılındıkları bir takım  farklı şeyler vardır erkeklere göre. Çocuk dünyaya getirmek, emzirmek kadınla alakalı bir durumdur. Onun ayına yönelik hukuki düzenlemeler kadın kalıpları üzerinden yürür. Yani mesela çocuk dünyaya getirmek yarım akıllılıkla karşılanacak bir durum değil. Çocuğu büyütmek, onun ihtiyaçları gidermek yarım akıllılık ile izah edilecek bir durum değil. Erkeklerden bu konularda kat kat daha ileri düzeyde yeri işgal eder.

Dolayısı ile Peygamberimiz bir takım rivayetler var; Peygamberimize nispet edilen her söz onun değildir. Peygamberimizin sünneti dediğimiz şey ,bizim hikmet dediğimiz şeydir. Hikmette, hakim olan Kuran’dan beslenerek Peygamberimizin çıkarttığı sonuçlardır. O sonuçların Kuran’a aykırı söz konusu olamaz. Kuran’da akıl düşmanlığı yoktur, Kuran’da kadını 2.plana atıcak bir durum yoktur, yiğitlerden olabilmenin bütün özelliklerinin sayıldığı ayetlerde kadın, erkek ayrımı yapılmaz. Şahsiyet üzerinden bir kadın vurgusu ortaya konulur, aklının ve dininin yarımlığı iddası kadına ve Kuran’a hatta Peygamberimize yapılmış en büyük iftiralardan biridir. Aklının yarımlığında şahitlik ile alakalı şu ayet üzerinde durulur Bakara 282. Ayette oradada 2 kadın bir erkeğe eşittir kabulü yaygındır ama bu doğru değildir. Orada bir kadın alışveriş ile alakalı bir konu olduğu için, bilemeyeceği, şaşırabileceği  bir noktada devriyeye öbürünün girmesi noktasında bir tedbirdir. Devreye biri girince diğeri aradan çıkıyor yine 1 e 1 kalınıyor herhangi bir 2 ye 1 lik durumu söz konusu değil. Dininin yarımlılığı konusuda regl döneminde ibadet yapılmaması gibi bir öğreti geliştirilmiş. Regl döneminde neler yapılamıcağı bakara 222. Ayette sadece eşlerinin onlara cinsel anlamda yaklaşmamaları lazım geldiğini emreden bir buyruk vardır. Bunun dışında kadının aklıda, dinide tamdır. Mesele aklını kullanamamaktan, kullanmamaktan kaynaklanıyor.  Aklı tam olup aklını kullanamayan erkeklerin, kadınların aklı yarımdır demesine sadece şaşırıyorum bir erkek olarak.

1 thought on “Kadının Dinide Aklıda Yarımdır Hadisi”

  1. pek bu gorusune katılmasamda emeğine sağlık kardeşim. bu eğer gercekten dendiği gibi saihih hadisse vardır bir hikmeti cihetinden bakmak lazım gelir.Yani Allahu Alem…………..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar