Kadınların Dikkat Etmesi Gereken HususLar

 

Yaradılışta ilk olarak Yaratılan insan Âdem Peygamberimizdir. Daha sonra ise rivayetlere göre onun eyeği (kalp kaburgasından) Havva a.s yaratılmıştır. Kadın ve erkek birbirinin yardımcıları, imtihan hayatında kolaylaştırıcı, destekleyici olarak var olmuşlardır. Lakin bazen hangi cinsiyette olursak olalım, bazı hata, günah ve bize yakışmayan hal ve tavırlar içerisinde olabiliyor, birbirimizi hayra davet etmek yerine şerre davet edebiliyoruz. Yahut da direk bir davet olmasa da, birbirimize karşı çıkardığımız sıkıntılar, gereksiz yüklenmeler sebebiyle o konuma düşüyor ve düşürüyoruz. Bugün sohbetimizde kadınların kocalarına olan yanlış tutumları sebebiyle, kendilerini bekleyen tehlikeden bahsedeceğiz.

 

Yazıyı ve hadisi okuduğunuzda cinsiyetsel açıdan feminen bir bakışla okumak yerine, bizler de genel olarak olan bir yatkınlığın var olduğunu ve bunu düzeltmek içinde çaba harcamamız gerektiğini düşünerek okuyalım. Ve tabi yazımızı okuyan erkeklerin de bu yazıyı eşleri hakkında olumsuz yargıya varmamaları gerektiğini, herkesin öncelikle kendi eksikleri üzerinde durması gerektiğini bilmelidir. Birbirimize de destek olmamız gerektiğini asla ve asla unutmayalım.

Mevzu Bahis olan iki hadis şöyledir:

Kelebekler, Çiçekler, Kadınlar

İbni Abbas ra anlatıyor:  Peygamber aleyhisSelâmın zamanında güneş tutulmuştu. Allah’ın Resulü namaz kılıp uzun uzun kıyamda kaldı. Bundan sonra Peygamberimiz şöyle buyurdu:

— Muhakkak güneş ile ay Allah’ın ayetlerinden birer ayettir. Hiç bir kimsenin ölümü ve yaşaması için tutulmazlar; şu halde tutulduklarını görünce Allah’ı zikrediniz.

İnsanlar dediler ki:

— Ey Allah’ın Resulü, durduğun yerde bir şey almaya uzanmış olduğunu, sonra da irkilip geri çekildiğini gördük. Bunun üzerine Peygamber aleyhisSelâmın:

— Katî olarak Cenneti gördüm de, bir salkım üzüm yakaladım. Koparmaya muvaffak olsaydım, dünya durduğu sürece ondan yiyebilecektiniz. Bana Cehennemde gösterildi. Şu anda gördüğüm manzaradan daha kötü hiç bir manzara görmedim. Cehennemdekilerin çoğunu da kadınlardan gördüm, buyurdu.

Ey Allah’ın Resulü, ne sebeple onların çoğu kadınlardandır? diye sordular da, Peygamber aleyhisSelâmın:

— Küfürleri sebebiyle, cevabında bulundu.

— Allah’a mı küfrediyorlar? diye yine sordular. Peygamber aleyhisSelâmın:

Kocalarına ve kendilerine yapılan nimete küfrediyorlar; onlardan birine dünyayı versen, yahut ömrü boyunca iyilikte bulunsan, yine senden hoşlarına gitmeyen bir şey görünce, senden hiç bir zaman hayır görmedim, derler, buyurdu.

 

6586 – Ebu Ümame ra. anlatıyor: “Resulullah Aleyhissalâtu vesSelâm’ın bir kadın geldi, yanında iki de çocuğu vardı. Kadın bunlardan birini sırtına almış, diğerini de yediyordu. Aleyhissalâtu vesselam onu görünce (takdirlerini) şöyle ifade buyurdular: “(Kadınlar çocuklarını karınlarında) taşırlar, doğururlar ve onlara merhamet beslerler. Bunlar bir de kocalarına eziyet vermeseler, namazlarını kılanlar cennete girerler!”

 

Peygamber Efendimiz cehennem ehlinde kadınların çok olduğunu görmüştür. Bunun sebebini de kocalarına olan sözleri ve tavırları sebebiyle olduğunu bildirmiştir. Buradan yola çıkarak bizlerin anlaması gereken vurgu, kadın fıtratı erkeklere göre daha tez canlı ve daha konuşkandır. Bu sebeple de bazen söylememesi gereken şeyleri bir anlık heycan ve sinirle dışarı vurduğunu ve bunun aile arasında sorunlara sebep olduğunu bilmemiz gerektiğidir. Buna göre de dilimizi daha iyi kontrol etmemiz ve özellikle de en çok yansıttığımız kişiler olan kocalarımıza karşı daha olumlu bir tavır almamız gerekmektedir. Kendimizi diğer insanlarla, eşlerimizi diğer eşlerle kıyaslayıp sonra da sen böylesin, şöylesin, Senden bir hayır görmedim, bana bir gün yüzü göstermedin demesi, bir nankörlük göstergesi olduğu için, kadınlarımızın akıbetini sıkıntıya koymaktadır.

Ayette de bizlere eşler, mallar ve evlatlar bizler için imtihandır, diye geçmektedir. Bu da bizlerin imtihanını en çok etkileyen şeylerin yine ailemiz olduğunu göstermektedir. Kadın olalım, erkek olalım farketmez. Bizler Allah için yaşayıp, el ele cennete gitmek için çabalamalıyız. Kendi hatamızı eksiklerimizi görmeye çalışmalı ve ona göre de yaşantımızı düzenlemeliyiz. Ayrıca karşımızdaki insanın da hayır bir akıbete kavuşması için gereken halis niyeti taşımalı ve gereken çabayı da göstermeliyiz. Unutmayalım ki yine hadiste geçen önemli bir nokta şudur: “Sizin en HayırLınız, eşlerine, ailelerine karşı HayırLı olanlarınız, diye buyrulmuştur. Bizler de eşlerimize be ailemize mümkün mertebe hayırlı bir tavır içerisinde bulunalım İnşaAllah…

(Not: Erkeklerin hatası yok, kadınlar hep sebepsiz bunları yapıyor vs diye bahsetmiyoruz. Sadece kadınlarımızın genel yapısındaki eksiklerimizi görerek akıbetimizi hayra çevirmek amaçlı paylaşıyoruz.)

1 Yorum

  1. Çok güzel bir yazı kaleminize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir