Kandil Gecelerinin Hangileri Doğru

Kandil Gecelerinin Hangileri Doğru

Şimdi bir şeyin dinden olup olmadığına bakmak için bizim öncelikle Kuranı Kerimde Allah tarafından bize emredilir emredilmediğine, Resullullah tarafından uygulanıp uygulanılmadığına bakılmalıdır. Bu iki şey varsa yani ; Allah tarafından emredilmiş ve Resul’ü tarafından uygulanmış ise dindendir. Allah’ın emretmediği ve Resulün uygulamadığı bir şey ise dinden değildir. Dolayısı ile buradan hareket ile ülkemizde meşhur olan beş kandil gecesinin sırasıyla sayarsak Rebiülevvel ayının 12.gecesi Mevlüt kandili, Recep ayının ilk Cuma gecesi Regaip kandili, yine Recep ayının 27.gecesi Miraç kandili, Şaban ayının 15. Gecesi Beraat kandili, Ramazan ayının 27.gecesi kadir gecesi bunların hangisinin dinden olup olmadığına anlamamızda kolay olur. Kuranı kerime baktığımızda Kadir gecesi ile ilgili bir surenin olduğunu görüyoruz. 97. Sure Kadir gecesidir. Allah burada Kadir gecesinin 1000 aydan daha hayırlı olduğunu bildiriyor. Resulüde ramazanın son 10 gecesini daima farklı bir şekilde değerlendirmiştir. Diğer zamanlardan daha fazla ibadet etmiş ve biz Müslümanlara son 10 gün güzel değerlendirmemizi tavsiye etmiştir. Dolayısı ile Kadir gecesi bugün ki manada kutlanıldığı gibi en azından Kuran kaynaklı bir gecedir bunu rahatlıkla söyleyebiliriz sadece ramazanın son 10 gününde hangi gecede olduğu net bir şekilde açıklanmamıştır. Tek fark budur yani illa ki ramazanın 27.gecesidir şeklinde diye bir ifade diyemeyiz. Ama bunun dışında kalan gecelere baktığımız bu kadar net bir bilgi yok elimizde.

Kandil Gecelerinin Hangileri Doğru
Kandil Gecelerinin Hangileri Doğru

Kadir gecesinden sonra Beraat gecesi hakkındada zayıf bir takım hadisler var Maliki Fıkihi’lerden İbnül Arabi’nin bahsettiği gibi bu hadisler tamamen zayıftır bunlar hakkında hiçbir hüküm çıkartılmaz. Resulullah’ın hayatındada bugün ki manada kutlatıldığı gibi bir beraat gecesi kutlamasına rastlanılmamaktadır. Bunun dışında mevlüt kandiline geldiğimizde Resulullah’ın doğum günü vesilesi ile kutlanan bir kandildir fakat ne Resulullah’ın kendisi ne hayatta iken arkadaşları ne de ailesi ne de vefatından sonra arkadaşları böyle bir gece kutlamamışlardır. Mevlüt gecesi ilk defa Mısır’da Şii Fatimi devleti döneminde yaklaşık hicretten 350 yıl sonra kutlanmıştır. İlk kez o zaman orada ortaya çıkması bu gecenin kutlaması hakkında sahihliği olmadığını gösteriyor. Regaip kandili ile ilgili aynı şey geçerlidir, Regaip kandilinin Resulullah tarafından kutlandığına dair hiçbir veri yoktur ashabı kiramda kutlamamıştır bu kandil daha sonra çıkmıştır. Miraç gecesi içinde bazı alimlerin isra suresinin ilk ayetlerini kabul ettiklerini görüyoruz. Yani özetle kadir gecesi herkesin tam olarak kabul ettiği, Beraat gecesi ve Miraç gecesi de bu kutlamalara katabiliriz ancak Regaip ve Mevlüt kandillerinin sahih olmadığı görülüyor.

2 yorum

  1. Bazı yaptığımız davranışların bir dini vecibe değilde, bir gelenek olduğunu bilmemiz gerekir. İbadet olmayan bir şeye ibadet Hükmü verilemeyeceği gibi, dinde olmayanı da din diye İslama atıfta bulunamayız. Bunlara dikkat etmeliyiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir