Kaygılanma Güzel Örnek Ol ve Allah’a Bırak

Evlatları için endişelenen annelerin, gelecek kaygısı olan kişilerin zamanla bu halleri hastalık haline gelir. Abdest ehli evlat için cabalar. Fakat bu çabayı gösterirken çocuğa sürekli telkinde bulunur. Şunu yap, bunu yap diye ısrar ve zorlamalarla yönlendirir. Halbuki çocuğun imanı hakkında da hayatı hakkında da tevekkül: şöyle yap, böyle yap deyip sürekli yormak değildir o küçük zihinleri. Çocuklar neyi görürse onu yapacaktır zamanla. Bu sebeple Allah’a güveneceğiz, kaygılanmayacağız. Allah’ın izniyle emin olacağız adımlarımız da. Önce biz Allah’a dayanmayı ve iyi örnek olmayı başaracağız. Gerisini de emin şekil de Yüceler Yücesi Allah’a bırakacağız.

Sürekli korku ve şikayetlerle çocuklarımızı yetiştirmeye kalkıp onların heveslerini kırmaktan vazgeçmeliyiz. Bunlar çocukların içindeki o ışığı kapatır. Bir hata yaptıkları zaman dünyanın sonu gibi davranmayacağız. Çocuk bu, insanız hatalarımız olacaktır. Çocuklarımızın hatalarını gerektiğinde hoş görmeyi bileceğiz. Gerektiğinde görmezden gelmiş gibi yapmayı unutmayacağız. Durumu büyütüp, felaketleştirmek hem bize hem de çocuklarımıza zarar vermemize sebep olacaktır.

Eyvah, nasıl olur, nasıl yapar diye şüphelere düştükçe, çocuğumuz da bizle beraber şüpheye düşecektir. Bazen bu böyle ama düzelir, bunu yapabilir, zaman tanımalıyım, diyebilmeliyiz. Hatalar olabilir, Nasıl ki Allah bizleri affediyor, bizlere zaman tanıyorsa, bizler de Sabır göstermeliyiz. Biz durumları büyüttükçe, sonuçları kontrol altına almaya çalıştıkça aramızdaki bağlar da incinmeye başlıyor.Fazla kontrolcü olmak, sıkmak bunaltmakla bir sonuca ulaşmak ciddi manada zordur. Çünkü bu davranışlar düz yolumuzun önüne dağlar, tepeler çıkması gibi bir hale getirir. Düz yolda bile hevesimiz kırılmaya hazırken, yolumuzu yokuş yapmaktan kaçınmalıyız.

Çocuklarımıza simdi namaz kıl kıl diye demekle de olmaz sürekli.  Zaten dikkat edersek çocuklar, yaptıklarımızı örnek alırlar.

Bizler severek ibadetlerimizi yaparsak, huzur çocuğu da sarar. Kalpleri temiz çünkü çocuklarımızın ve fıtratlarını kaybetmemişlerdir. Bu sebeple melekler korur. Güzel, doğru ve samimi olana yönelirler. İyi olana heves ederler.  Yeter ki örnek aldıkları rol modelleri güzel olsun.

Şöyle bakacak olursak Peygamberimiz s.a.v. örnek kişidir, aile hayati olsun, sosyal çevresi ile olsun tüm hayati genel anlamıyla… Bizler de O güzeller güzeli Peygamberin yolunu takip etmeliyiz. Ama günümüze bakıyoruz, bu konuda bile daha orta yolu bulamıyoruz. Peygamberi dinden ayırmaya kalkıyoruz. Çocuklar da bu kaosta doğru yolu bulmakta zorlanıyor. Sünnetsiz evlerde yaşıyoruz. İlim seviyemiz az. İslami bir bakış açısını ne evlerimize ne topluma yerleştirebilmişiz. Önce bir okuyalım, Kuran ve Peygamberin hayatını. İlim öğrenelim. İlim öğrenmek ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Boşuna mı Peygamberimiz ilim Çin’de de olsa gidin alın, buyurmuştur. Peygamberimiz sözleriyle, yaşantısıyla insanlığa en güzel örnek olarak gelmiştir. İşte bizlerin de yapması gereken bu yolda kaygılanmak, usandırmak değil. Güzel birer örnek olmaktır. O Peygamberki el emin olmuştur. Müminler, Gayri Müslimler arasında çıkan anlaşmazlıklarda Hakem olmuştur. Çünkü yaşantısıyla, sözleriyle herkese o güveni vermiştir. Örnek insan olmanın belki en temel noktasında Allah için sevip, Allah için buğz etmek vardır. Müslüman elinden dilinden emin olunan demektir. Emri marufu yaparken güzel bir üslubu olandır. Ama bakıyoruz. Duyduğu üç beş bilgiyi çoğu satış peşindedir. Yahut da ilmi yaşamak yerine kavgada ağız dalaşında ortaya sermek için kullanıyor. Bu şekilde olan birinin olacağı örnekle, gerçekten ilmini Allah için yaşamak isteyen birinin yanında yetişen çocuk aynı vasfı kazanabilir mi? Bizler çocuklarımızın imanını, hatalarını kaygı etmek yerine, onlara güzel bir örnek olup olmadığımızı düşünmeliyiz. Zaten doğru yolda istikametle ilerleyen bir insan mutlaka Hak ve Hakikate, güzel bir yola ulaştırılır.

Allah’a dayanan ve O’nun rızasını gözeterek hareket eden bir insan güzel bir örnektir. Zaten böyle bir insanın yanında da çocuklar çok güzel bir şekilde yetişir.

Sohbet Yazarımız: AselRavza

iSlami Yazılar

2 yorum

  1. Bu paylaşımın için yüreğine sağlık kardeşim toplumun yapısını ve olması gereken yaşantıyı bu kısa ve öz paylaşımında çok güzel bir şekilde anlatmışsın keşke herkes tarafından okunupta bu paylaşımdan herkes kendine bı ders çıkarsa gerçekten paylaşımların devamını dilerim Allah yolunu açık etsin

  2. Allah cumlemizi hakkıyla Ona dayanıp guvennelerden eyler İNSAALLAH….Emeğine yureğine sağlık…….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir