Kiliselerin Camiye Çevrilmesi Doğrumu

Kiliselerin Camiye Çevrilmesi Doğrumu post thumbnail image

iSLami Soru Cevap

Kiliselerin Camiye Çevrilmesi Doğru mu ?

Soru: Kiliselerin Cami olarak ibadete açılması doğrumudur? Bunun hoşgörüye ters düştüğünü söyleyen kişilere karşı  cevabımız ne olmalıdır?

Cevap: Kadim bir gelenek olarak, insanlık tarihi ile yaşıt bir gelenek olarak. Kılıçla alınan, silahla alınan yerlerde sembolik değeri olan merkezi mabed Fatih’lerin inancına hizmet eder. Bu kılıç hakkıdır, fetih hakkıdır. Fakat bunu Müslümanlar bu hakkı kullanırken mutlaka orada gayri Müslim cemaatin kullanabileceği bir mabed olup olmadığını dikkate almışlar. Büyük Ayasofya bir fetih hakkı olarak İslam mabedi yapıldı. Siz küçük Ayasofya’yı hiç gördünüz mü?  Küçük Ayasofya Dolmabahçe Sarayı’nın kapısından girer girmez solda. Bir girinde bakın. İçindeki tüm fireksler, tüm kilise müştemilatı aynen duruyordur. Çünkü küçük Ayasofya, Cumhuriyet Rejim’i orayı müze yapıncaya kadar kilise olmaktan çıkarılmamıştır. Cemaat varsa tamam. Eğer cemaat var, onada mabed yoksa cami yaptığınız kilisenin bir kısmını onlara vermek zorundasınız. Nitekim Cami Umeyye’nin yarısında uzun bir müddet Hristiyanlar ibadet etmiştir, yenisi yapılıncaya kadar. Biz buna riayet ettik. Aynısı Kurtuba’daki merkezi Kilise’nin yerindedir, şuanda Kurtuba Camii. Ne yapmıştır 5.Regar olması lazım; ortasını delmiştir içine bir Katedral oturtmuştur vicdansız adam. Yine de yıkmamış ona dua ediyoruz. 120 Bin kişilik camiidir. Yapılışı bundan 1300 sene önce evvele dayanıyor. Düşünün 1300 sene önce yapılmış 120bin kişilik camii, hala dimdik ayakta. Kurtuba mescidi camii kebiri. Ve o yapılırken yerinde kilise vardı, cami kebir 70bin altına mal oldu. Onun yerinde kilise için de Kurtuba mescidinin 10’da 15’te biri gibi bir araziye 100bin altın verdiler. 120 Bin kişilik camii 70 bin altına yaptırıyor. Ama bunun 10’da, 15’te birlik yer için 100 bin altın ödüyor. Bu da adalettir işte. Bu manada evet; Eğer orada gayri Müslim cemaat varsa o cemaatin ibadeti sağlanmalı, yoksa kiliseler zaten Allah’a ibadet için yapılmış özünde, dolayısı ile amacına hizmet ediyor. Kesinlikle ibadet amacına hizmet edilmeli, kesinlikle cami olmalı ama müze olmamalı. Cami olmalıdır. Bundan daha güzel ne olabilir, onun taşları sevinir, sen taş olsan sevinmezmisin?

 

2 thoughts on “Kiliselerin Camiye Çevrilmesi Doğrumu”

  1. Ayrıca Ayasafoyanın baska bir ozelliği daha var, orayı fetheden Fatih Sulatan Mehmet Han bizzat Ayasofya yı ucretini devleti humayuna odeyerek orayı millete vakfetmiştir .Yine vasiyet namesindede Hekim burayı camii den baska bir amac uğruna kullanırsa hakkım helal deyildir diyene beyanda bulunmustur.Cunku O yapı İslamın orayı fethettiğinin muhrudur……..Emeğine yureğine sağlık guzel bir konuyu dile getimişsin kardeşim..Yani demekki cevresindeki camii ve mescidlerin dolu veya boş olamama meselesi değil simge meselesidir ………….

  2. Diğer inançlara, ibadetlerine saygı gösterme dahilinde bence de Camiye çevrilmesinde ne gibi bir sorun olabilir. Herkes kendi bulunduğu, yönettiği ve çoğunluğunda kendi inancında olduğu bir ülkede kendi ibadethanesinin merkez olmasını istemez ki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar