Kulluk Allah’ı Sevmek, Güvenmek ve itaat ile olur

Kulluk Allah’ı Sevmek, Güvenmek ve itaat ile olur post thumbnail image

Allah’a Nasıl Kul Olunur?

Allah’u Teâla biz kullarını imtihan etmek için, Hangimizin Kendine itaat edip, dost olarak Allah’ı tanıyacağımızı bilmek için, bizleri dünya hayatına gönderdi. Ve bizlere bu dünya âleminde bazı sorumluluklar verdi Bunların toplamına salih amel diyebiliriz. Bu salih amellerin içinde güzel ahlakın gereği, ibadetler ve insanlara karşı olan sorumluluklarımız var.

Bir kul Allah’a yakın olmak için öncelikle Allah’ı sevmesi gerekmektedir. Peki Allah nasıl sevilir. Sonuçta görmüyoruz, Yüceler yücesini, dokunamıyoruz. Bizler ancak Allah’a önce aklımızla daha sonra da kalbimizle ulaşıyoruz. Bu sebeple Allah’ı görmeden O’na inanmak ve itaat etmek bizlere cennet gibi bir nimet getirmektedir. Allah’u Teala bizleri imtihan ederken, bizlerden beklediği ameller de yine bizlerin iyiliği için olan şeylerdir. Allah haram kılmıştır bazı şeyleri çünkü zararlıdır, helal kılmıştır yine bazı şeyleri çünkü faydalıdır. Bozgunculuk etme, yalan söyleme, adil ol demiştir düzen içinde kardeşçe yaşayalım diye.

Allah peki ibadetleri neden yap demiştir? İşte burda ibadetin manası devreye giriyor İbadet, Allah ile olan dostluğun kurulmasını sağlamaktır. Bizler, hani dedik ya Allah’ı sevmeliyiz bu imtihanın en başrolüdür. İşte ibadet dostu dosta kavuşturan yollardır. Dua ederiz, namazımızda konuşur istişare ederiz. Sevgimizi O’na sunarız ve onla geçirilen zamanla kalplerimize huzur yerleştiririz.

İbadetin diğer bir yandan bizlere faydası da şu sözde saklıdır… Namaz, insanı hayasızlıktan ve kötülükten alı koyar… Yani ibadet her an Allah’ı anmayı sağladığı için bizlere hatırlatıcıdır, koruyucudur, zırhtır bizlere. İbadet etmeyen bir insan imansız olmaz ama ibadetsiz bir insan özellikle de namazsız bir insan uçurumun başında hiç bir koruması olmayan bir insan misalidir. Rüzgar biraz sert esse her an uçurumdan aşağı yuvarlanabilir ve küfre düşebilir. Allah’ı razı etmek isteyen her kul, ahlakıyla, ibadetiyle her şeyiyle Allah’a itaat etmeye çalışır. Ve yine gerçekten iman etmiş bir kul, Rabb’ine şeytan misali dinini öğretmeye kalkmaz. Allah bir hüküm koyarsa, amenna yani ben inandım, teslim oldum ve yapmaya hazırım demelidir. Ancak kulluk güvenmek, sevmek ve itaatle gerçekleşir.

Allah bizleri de salih amel işleyen kullarından, Zatına itaatini gönüllükle yapanlardan eylesin.

1 thought on “Kulluk Allah’ı Sevmek, Güvenmek ve itaat ile olur”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar