Kuranda Sayıların Önemi Varmı

İnsanlar arasında bir moda halini almış ve belli dönemlerde tekrar tekrar ortaya çıkan bir akım vardır. Bu akıma göre Kur’an’ı Kerim iman ve amel kitabı olmaktan öte amaçlarla okunmasıdır.

De ki: Hiç düşündünüz mü; şayet bu, Allah katından ise ve siz onu inkâr etmişseniz, İsrailoğullarından bir şahit de bunun benzerini görüp inandığı halde siz yine de büyüklük taslamışsanız (haksızlık etmiş olmaz mısınız)? Şüphesiz Allah, zalimler topluluğunu doğru yola iletmez. Ahkaf/10

Onlar: (Muhammed) bize Rabbinden bir mucize getirmeli değil miydi? dediler. Önce gelen kitaplardakinin apaçık delili (Kur’an) onlara gelmedi mi? Taha/133

Bugün bir genç kardeşim bana bu iki ayetin manasını sordu ve bu ayetlerle ilgili 19 mucizesi diye bir şey olduğunu söyledi. Kimi insanlar “19 mucizesinin Yahudilerde önemli bir yer etmesi ve bu gibi ayetlerinde bu mucizeye işaret ettiğini söylüyorlarmış” bu içerikte bir video izleyince merak edince bana sordu.

Genç kardeşlerimiz başta olmak üzere her yaş grubunda bu tarz şeyleri merak etmek, insanlarımızda var. Bu tür şeyler duyunca, içimizde esrarengiz ve gaybi olan şeylere merakımız artıyor, bizler de Hak olan Kur’an’ı Kerim’i artık anlamak ve hayatımızı düzenlemek amaçlı değil de, bir sır, bir mucize kitabı olarak elimize alıyoruz.

Bakın kardeşlerim, Kur’an’ı Kerim Yüce Rabb’imizin bizlere yolladığı sözleri olduğu için elbette normal bir kitap değildir. İçinde imtihanımızı ve evreni anlatan muhkem ve muteşabih ayetleri vardır. Ama Allah’ın ayetinde de dediği gibi, muteşabih ayetlerin peşine düşmemeliyiz. Yani Kur’an’ı evrenin sırrını çözeceğimiz, bir bilim kitabı, bir sır kitabı olarak elimize alırsak, belki dünyalık üç beş şey kazanırız ama ahretlik elimize hiç bir şey geçmeyeceği gibi, yanlış yollara da girebiliriz.

Kuranda Sayıların Önemi Varmı
Kuranda Sayıların Önemi Varmı

Günümüzde Yahudi’si de Hristiyan’ı da ateisti de Kur’an’ı okuyor. Peki inanmadıkları bu kitabı neden okuyorlar?

Bu sorunun cevabı gerçekten önemlidir. Onlar Kur’an’ın çok değerli ve özel bir kitap olduğunu biliyorlar. Ama ayetlerde geçtiği gibi, kibirleri yüzünden iman etmiyorlar. Ama değerini bildikleri için, içinde saklı olan evrenin bilimsel gelişmesini açıklayan sırlarının peşinde olduklarından, yani tamamen nefislerinin arzusu amacıyla okuyorlar.

Bizler Elhamdulillah Müslüman’ız. Ve Kur’an’ı Kerim de bizlerin iman etmemiz ve öğrendiklerimizi ibadet, güzel davranışlarla yani salih amellerle gerçekleştirmemiz için okumamız gereken bir kitaptır. Bizler eğer bu amacımızı unutur da, yok efendim şu sayı şöyle mucizeli, bu kelime şöyle sihirli dersek, imtihan amacımızdan şaşmış ve şeytanın da amacına ulaşmasına yardımcı olmuş oluruz.

Kur’an’ı dünyalık amaçlarımıza alet etmeyelim, edenlerin de üzerimizden prim yapmalarına izin vermeyelim…

Yazar: Derya TURKAY

iSLami Sohbet Sitesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir