Kuranı Herkes Anlayabilir mi

Kuranı Herkes Anlayabilir mi post thumbnail image

Zuhruf suresi 3 Kurana iman etmek

Kuran’ı Herkes Anlayabilir mi?

Biz Kuran’ı anlayamayız demek Allah’a  iftiradır. Zira Allah bu kitabı açık ve anlaşılır kıldım dediği halde Mübin kitap dediği halde, O diyor ki hayır senin kitabın açık ve anlaşılır değil.

Allah hem anlaşılmayan mesaj gönderip hem de hesap sormuş olacak böyle değil. Hem anlaşılmayan bir mesaj gönderecek hem de niye anlamadınız diye hesap soracak olur mu böyle bir şey? Kuran ve İslam’ın hakkına geçmektir. Neden? Kuran’ın hakkı onu yaşamaktır, anlayamadığınız bir şeyi yaşayamazsınız, anlamadığınız bir şeyi nasıl yaşayabilirsiniz? Önce anlarsınız sonra yaşarsınız. Yaşamanın şartı onu anlamaktır. Biz Kuran’ı anlamayız diyenler, yaşamak istemeyenlerdir. O zaman neyi yaşıyorlar bunlar, üstelikte iyi dindar olduklarını söylüyorlar. Kuran anlaşıldığı anda yaşadıkları dinin bu olmadığı, indirilen dinin bu olmadığı ortaya çıkacak sıkıntı orada yani foya ortaya çıkacak. Kuran herkes tarafından anlaşılabilir kabul ettiği anda kendisi aracılık yapamayacak.

Aracılık yapmaktan mütevellit aldığı komisyonu alamayacak maddi yada manevi illa maddi olması şart değil. O poslarda oturamayacak, o saltanatı süremeyecek. El aleme öyle tepeden bakamayacak, binlerce insanı köle gibi çalıştıramayacak veya elini öptüremeyecek, insanları sıraya dizemeyecek dert bu. Yani tezgah gidecek. Onun içinde Kuran anlaşılmaz. Allah’ın kitabı ile yüz yüze gelme Ey Müslüman, karşı karşıya gelme Ey Müslüman niye? Biz girelim araya, biz sana çevirmen olalım, tercüman olalım. Peki niye giriyorsun arama Allah ile? Bunun karşılığı ne olacak? Gördüğümüz manzara nedir bu piyasada? Kurulmuş bir dümen, kurulmuş bir tezgah, kurulmuş bir değirmen, üstten insan atıyorlar altından bambaşka bir şey çıkıyor ve insan öğüten bir değirmen. Yazık değil mi Allah’ın kullarına. Birisinden aslan atarsın, altından kuzu çıkar. Dişini, tırnağını söker Allah’ın aslan yaptığını kuzu yapar gönderir. Ne kadar da kuzu isteyen var onlarda alır kullanır. Bir başkasına verirsin üstten atarsın Allah’ın aslanı, altında inek alır. Onu da birilerine verir sağar. Dolayısı ile yazık değil mi en büyük israf insan israfıdır. Allah’ın kullarına bunu yapmaya kimin hakkı var? Öyle demiyor mu büyük sahabe ‘’ Allah’ın özgür yarattıklarını ne zamandan beri kendilerinize köle edindiniz’’ Demek ki bu her zaman var.

Zuhruf 3.ayeti ”Anlamanız için onu kusursuz bir dile sahip bir Kuran yaptık.”

iSLami Sohbet Sitesi…

3 thoughts on “Kuranı Herkes Anlayabilir mi”

  1. Kuran’ın muhkem yani sorumlu olduğumuz ayetleri elbette anlayabileceğimiz şekilde açıktır. Yeter ki düzgün bakalım…

  2. Anlamamak demeyeyimde ben ama hangi sartlarda geldiğini bilemeden veya neicin vahyedildiğini bilemeden tamamen anlamanın akli yonunun olmadığı tarafındayım bende. Yinede Allah emeğini zayi cıkarmasın………

  3. Bunun üzerine Yusuf, kardeşinin yükünden önce onların yüklerini aramaya başladı. Sonra da su kabını kardeşinin yükünden çıkardı. İşte biz Yusuf’a böyle bir tedbiri öğrettik, yoksa Allah dileyip bunu öğretmeseydi kralın kanununa göre kardeşini alıkoyamazdı. Biz dilediğimizi derecelerle yükseltiriz. Her ilim sahibinin üstünde daha iyi bilen birisi vardır. Yusuf 76

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Yazılar