Küresel Isınma Nelere Sebep Olur?

Bugün ki konumuz evrenin kurulu sisteminin bozulması olan küresel ısınma olacak. Öncelikle tanımına şöyle bir göz atalım:

KÜRESEL ISINMA: Atmosfere salınan karbondioksit gibi sera etkisi yaratan gazların, yer kabuğu ve denizlerin ortalama sıcaklıklarında artışa neden olmasına küresel ısınma denir. Sera etkisi doğal bir olaydır fakat çeşitli zararlı gazların insanlar tarafından atmosfere salınması sonucu denge bozularak küresel ısınmada artışa neden olur.

kıyametin başlangıcı küresel ısınma

Allah’u Teala evreni 6 gün içerisinde yarattıktan sonra ayetinde arşa inziva ettiğini bize söyler. Bu 6 günlük süreçte evrenin canlılar ve en çok da insanlar için en uygun hale getirir. Ayetlerinde yine göğü nasıl yükselttiğini ve yeri ne kadar alçalttığını gibi ifadeler kullanarak bizlere bilimsel araştırmalar sonucunda da anladığımız üzere katmanlarına ve o katmanların değişik özelliklerine vurgu yapar. Tabiki Kur’an her şeyi içine alır lakin insanların iradeleriyle anlamaları ve kendilerini geliştirmeleri için de her şeyi bütün detayıyla vermemektedir. Bizlere neyi nerde arayacağımızın vurgusunu yaptıktan sonra diğer boyutları kendimizin keşfetmesi istenmiştir. Ayetlerin öğreticilik noktasındaki mükemmelliğini bir kenara bırakırsak şuan geriye bu katmanların ne işe yaradığı ve bozulması halinde nelere sebep olacağımızı konuşalım.

Evet gökyüzü katman katman dünyamızın etrafını sarmaktadır. Ve diğer gezegenlerde canlı yaşamı olmamasına rağmen dünya da bu sistem sayesinde milyonlarca çeşit canlı yaşamaktadır. Fakat kurulu sistemde dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. İyi ve doğru olan yönlendirmelerle hem kendi ruhumuzu hem de evrenin ruhunu ve maddesini korumaya almamız gerekmektedir. Fakat ne yazık ki çeşitli ihmaller, umursamaz tavırlar ve maddeye olan düşkünlüklerimiz sebebiyle hem tüm canlılara hem de doğaya karşı düşüncesiz bir tutum içerisinde oluyoruz. Dünya sisteminde sayıların negatif ve pozitif iki uçlu sonsuz gidişleri gibi bir gidişat vardır. Bizler evrene iyi, faydalı şeyler katarsak bu pozitif yönlü bir gelişim olacakken, kattığımız her kötü şeyde yine negatif yönde ilerleyen bir yok oluşa yani kıyamete doğru bizleri sürükleyecektir.

Küresel ısınma bir nevi bu negatif sürecin başladığının ve tedbir alınmadığı takdirde de kıyametin zamanın yaklaştırılacağını göstermektedir.

Birbirimize olan sorumluluklarımızla beraber evrene olan sorumluluklarımızı yerine getirmek için gereken özeni göstermeliyiz. Bu hem yaşam kalitemiz hem de ahiretimiz için gerekli hatta bundan öte de zorunlu bir durumdur.

Küresel ısınmanın sebeplerini kısaca düşünürsek ortaya çıkacak şeyler şunlar olur:

 • İsraf
 • Zararlı maddelerin üretimi ve tüketimi
 • Bilinçsiz üreticilik
 • Gereğinden çok daha fazla radyasyon içerikli eşyalar kullanmak (tv, telefon, pc, ev aletleri, arabalar)
 • Savaşlar
 • Orman yangınları ve bilinçsiz ağaç kesiciliği
 • Kimyasal maddelerin kullanımındaki artış
 • Hormonsal takviyeler, ilaçlar…

Vs daha da çoğaltabileceğimiz birçok şey vardır. Küresel ısınma yaşanması halinde karşımıza çıkacak olan tehlikelere bakacak olursak da şöyle bir tablo karşımıza çıkmaktadır:

 

KÜRESEL ISNMANIN SONUÇLARI:

 • Küresel ısınma iklim değişikliklerine sebep olarak, şiddetli kasırgalar ve sellere neden olurken, uzun süreli kuraklıklar ile de çölleşmelere neden olmaktadır.
 • Kutuplardaki buzulların erimesi kıyı kesimlerin tamamen sular altında kalmasına sebep olacaktır. Bu da dünyadaki yaşanabilir alanı daraltacaktır.
 • Karlı dağlardaki ısı değişimleri nedeniyle sık sık çığlar oluşacak ve çevresindeki yerleşim yerlerine tehlikeye sokacak.
 • Su kaynaklarının hızla tükenmesi sonucu susuzluk baş gösterecek.
 • Sıcaklık artışları kuraklık, çölleşme ve orman yangınlarına neden olmaktadır.
 • Hayvan ve ağaç türleri azalacak doğal denge bozulacaktır.
 • Oksijen miktarı azalacak ve kaliteli bir yaşam sağlanamayacağından, değişime uğrayan, mutantlaşan canlılar ortaya çıkacaktır.

Kısaca adım adım kıyamete doğru ilerlenecektir. Kıyametin zamanı bellidir diye dinen bildirilir. Lakin evrendeki zaman sisteminde uzama ve kısalma söz konusudur. İnsanlar Yaradılışına uygun doğru ortamları kurup, doğru yaşamı benimsedikçe zaman genişlemekte, yanlışlarla hayatlarını sürdürdükçe de zaman daralmakta ve kıyamette an be an yaklaşmaktadır. Bu konuda üzerimize düşen görevleri yapmadıkça da bunun bir sebebi de bizler olacağımızı unutmayalım.

iSLAMi Sohbet Siteniz

 

2 yorum

 1. Yazanın gönlüne sağlık madde ilminin mana ilmi ile harmanlamış çok güzel bi yazı Rabbi rızayı aleyk inşallah

 2. Emeğine yureğine sağlık İnsaAllah ,Yazılarının devamını dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir